Liderlik Nitelikleri

Liderlik Nitelikleri

Kitabın Adı Liderlik Nitelikleri
Kitabın Yazarı John C. MAXWELL
Yayınevi ve Adresi Beyaz Yayınları / İSTANBUL
Basım Yılı 1999
KİTABIN ÖZETİ :

Yönetim ve liderlik uzmanı John C. MAXWELL’in dilimize çevrilmiş olan bir çok eseri bulunmaktadır. Bunlardan biri olan Liderlik Nitelikleri adlı eserde liderlik başka bir bakış açısından ele alınmakta, tanınmış liderlerden örnekler verilerek kitaba sürükleyici bir nitelik kazandırılmaktadır. Yöneticileri lider yapan nitelikler, yöneticilerin bu nitelikleri kazanma yolunda karşılaşacakları güçlükler ve liderlik yönlerinin geliştirilebilmesi için yapılması gerekenler açıklanmaktadır.

John C. MAXWELL bu nitelikleri aşağıdaki şekilde ortaya koymaktadır;

Lider için karakterin önemini vurgulayan yazarımız, “Eğer siz insanları yönlendirdiğinizi düşünüyorsanız ve kimse sizi takip etmiyorsa yalnızca yürüyüşe çıkmışsınızdır.” diyerek takipçilerin karakterini bilmedikleri liderlere güvenmeyecekleri ve onları takip etmeyi sürdürmeyeceklerini belirtmekte, karakterin geliştirilmesi için;

a. Çatlakların araştırılması,
b. Örneklere bakılması,
c. Hatalarla yüzleşilmesi,
d. Yeniden oluşturulmasının gerekliliği üzerinde durmakta.

İlk izlenim ve insanları kendine çekme yeteneği olan karizmanın geliştirilmesi için;

a. Yaşamın sevilmesi,
b. Her insana bir 10 verilerek, insanlarda iyi şeyler görülmeye çalışılması,
c. İnsanlara umut verilmesi,
ç. Kendinizi paylaşmanızın gerektiğini vurgulamakta.

Liderin sözüne sadık olması, insanların sözüne sadık olmayan liderleri izlemeyecekleri söz vermenin gerçek doğasının;

a. Söz vermenin kalpte başladığı,
b. Vaadin, davranış ile sınandığı,
c. Söz vermenin başarı kapılarını açacağı üzerinde durulmaktadır.

Mükemmel bir iletişim yeteneği geliştirmenin, etkin lider olmak için mutlak gerekli olduğunu ifade ederek, iletişimciyi karmaşık olanı ele alıp onu basitleştiren kişi olarak tanımlamaktadır. İletişim niteliğini geliştirmek için;

a. Açık olunması,
b. Dikkatin insanlar üzerinde yoğunlaştırılması,
c. Mesajın yaşanmasının gerektiği üzerinde durulmaktadır.

İnsanların topu ele aldığımızda bizi izlemelerini beklerken, onlarınsa kendilerinin lideri olarak bizim iyi vuruş yapmamızı bekledikleri ve bu yeteneğin geliştirilebilmesi için;

a. Oyuna katılarak;
(1) İşin yeniden tanımlanması,
(2) Neden işten kopuk olunduğunun saptanması,
(3) Sorunu çözecek planların yapılması,

b. Standardın yeniden tanımlanması,
c. Geliştirmek için değişik yollar bulunmasının gerektiği vurgulanmaktadır.

John C. MAXWELL ”Cesaret İnsan niteliklerinin ilkidir, çünkü o tüm diğer nitelikleri güvence altına alan bir niteliktir” diyerek cesaretin önemini vurgulamaktadır. Cesaretin bir iç savaş ile başladığı, Cesaretin, korkusuzluk değil, yapmaya korktuğunuz şeyi yapmak olduğu ifade edilerek sonradan kazanılabileceği belirtiliyor. Cesaretin korku gibi bulaşıcı olduğu, cesur bir adamın ayağa kalkması ile diğerlerine de bir cesaret geleceği örneklerle ifade edilmektedir.

Bir kısmı görünen resmin olmayan parçalarını sezgisel olarak doldurabilmenin algı gücü gerektirdiğini, algı gücünden yoksun insanların ender olarak doğru zamanda doğru yerde bulunabileceklerine işaret eden yazarımız, odaklanmayı İki tavşanı birden kovalayan birinin ikisini de kaçıracağı örneğindeki gibi, önceliklerini bilen fakat konsantrasyondan yoksun liderlerinde ne yapacağını bileceklerini, fakat asla onu yapamayacakları belirtilmektedir. Odaklanma konumundaki eksiklikleri gidermek için;

a. Kendiniz üzerinde çalışılmasını,
b. Öncelikleriniz üzerinde çalışılmasını,
c. Güçleriniz üzerinde çalışılmasını,
d. Birlikte çalışılmasının gerekliliğini vurgulamaktadır.

Yazarımız ”Sizin mumunuz başkalarına ışık vermekle kendinden bir şey kaybetmez” demek sureti ile cömertliğin bir lider için önemine işaret etmiş ve cömertlik niteliğini yaşamın bir parçası yapıp bu konudaki noksanların gelişimi için;

a. İnsanlara öncelik verilmesi,
b. Sahip olunanların sizi kontrol etmesine izin verilmemesi,
c. Paraya bir kaynak olarak değer verip, paranın mükemmel bir ışık, fakat çok kötü bir efendi olduğunun unutulmaması üzerinde önemle dururken, başarılı adamın olumlu tutum sergilemesi gereğini “Başarılı adam başkalarının kendisine attığı tuğlalarla bina oluşturabilendir.” şeklinde ifade ediyor.

Liderlerin kendilerini harekete yönlendirdiklerini, başlatıcıların diğer insanların onları motive etmelerini beklemeyecekleri üzerinde dururken, liderlerin aynı zamanda iyi bir dinleyici oldukları, insanların kalpleriyle buluşmak için kulaklarını kullanmalarının gereğine işaret etmektedir.

Tutkunun başarının ilk basamağı olduğu, işini sevmeyen hiç kimsenin başarılı olamayacağını, zayıf arzunun zayıf sonuçlar doğuracağını ifade etmektedir.
Lideri lider yapan niteliklerden birinin de sorun çözme kabiliyeti olduğu, karşılaştığı sorunlara bulduğu çözümlerin liderin liderlik boyutunun ölçüsü olacağını, çünkü insanların ancak kendi boyutundaki sorunları çözebileceğini belirtmektedir.

Güven sahibi liderler başkalarına inanırlar, çünkü onlar kendilerine inanmaktadırlar. Bütün başarılı insanların sorumluluk alma niteliğine sahip oldukları, sorumluluğunu aldığınız insanların onlarla ne kadar ilgilendiğinizi bilmedikçe sizin ne kadar çok şey bildiğinizle ilgilenmeyeceklerini ifade etmektedir.

Yönlendirdiğiniz ilk kişinin kendiniz olduğunu ve yeteneklerinizin disiplin olmaksızın maksimum potansiyeline ulaşamayacağını ifade etmektedir.

İyi liderlerin ayırt edici özelliklerinden biri de konuşmaya ayırdıkları zamanın on katını dinlemeye ve okumaya ayırdıkları, hizmet yarışında kendilerine değil, başkalarına yardım etme yarışı içinde olduklarıdır.

Mesleğimizin vazgeçilmez unsuru olan komutanı incelediğimizde, komutanda liderlik vasfının önem kazandığını görürüz. John C. MAXWELL’in yukarıda özetlenen Liderlik Nitelikleri adlı eserinde vurguladığı niteliklerin geliştirilmesi halinde, liderliğe giden yolda mesafe alınması mümkün olacaktır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Yorum yazmak için giriş yapmalısın