DOLAR 9,5848-0.19%
EURO 11,1400-0.5%
ALTIN 556,490,55
BITCOIN 6069303,24%
Adana
25°

AZ BULUTLU

05:54

İMSAK'A KALAN SÜRE

Madagaskar Yasemini

Madagaskar Yasemini

ABONE OL
24 Ağustos 2021 19:10
Madagaskar Yasemini
0

BEĞENDİM

ABONE OL

(Stephanotis floribunda)

Anavatanı Madagaskar olan iç mekan süs bitkilerinden biridir. Yaprakları parlak yeşil, uzunca oval, açık yeşil damarlı; çiçekleri kar beyazı, mumsu yapıda, güzel kokulu, sarılıcı formda bitkilerdir. Tabiatta 15 türü bulunan Stephanotis cinsinin süs bitkileri yetiştiriciliğinde önemi olan tek türü S.floribunda’dır.

İklim Özellikleri

Bitki gelişme döneminde en az 18 C, kışın ise 12-15 C sıcaklığa gereksinim gösterir, ancak 10 C’dir. Yüksek orantılı nem % 75-80 ister. Aydınlık yarı gölge yerleri sever. Bitki doğrudan güneş ışığından korunmalıdır.

Toprak İstekleri

John Innes saksı kompostu No.2 de iyi gelişme gösterir. Yani daha yüksek düzeyde besin maddesi istendiğinde boynuz ve tırnak unu ile kalsiyum fosfat ve potasyum sülfat oranları 2 kat artırılır.

Üretim Tekniği

Üretimi çelikle yapılır. Çiçeksiz yan sürgünlerden alınan 10 cm uzunluğunda ve bir çift yaprak taşıyan çelikler Nisan-Haziran ayları arasında hazırlanır. Alınan çelikler hacim olarak eşit miktarlarda turbave kumun karışımına dikilirler. Ortam sıcaklığı tutulduğu taktirde 5-6 hafta içerisinde köklenme gerçekleşir.Gübreleme

Her 3 yılda Mart ayında yapılır. Mayıs-Eylül arası haftada bir kez çiçekler görünmeye başlayınca potasyumca zengin 1-2 g/l kompoze gübre verilir.

Sulama

Büyüme sırasında (Şubat-Ekim) bitkilere bol su verilmeli, nemli bir hava sağlanmalı, yapraklara sık sık su püskürtmelidir. Kışın saksı toprağı hafif nemli tutulmalıdır.

Budama

Tüm zayıf sürgünler Şubat ayı sonunda kesilerek uzaklaştırılır. Çok fazla boylanmış bitkilerin ana sürgünleri yarısına, yan sürgünleri ise 7.5 cm kadar yine Şubat ayı sonunda kesilebilir.

Madagaskar Yasemini2

Hastalık ve Zararlıları

En önemli hastalığı Tomurcuk Dökülmesi; zararlıları ise Kabuklu ve Unlu Bitler’ dir. Tomurcuk dökülmesi; Bazı koşullarda bitkilerde çiçek tomurcuklarının oluşmasına rağmen açmadan döküldükleri gözlenir. Bunu nedenleri; Saksı toprağının çok nemli tutulması ve çok kuru kalması Azotça zengin gübreleme sonucu sağlanan hızlı gelişme, fosfor noksanlığı, Doğrudan güneş ışığının altına bırakılması, yüksek ve düşük sıcaklık, ani sıcaklık değişmeleri, bitkinin çok gölge yerlerde bırakılması, Hava orantılı neminin düşüklüğü Tomurcukta olan bitkinin yerinin değiştirilmesi, Yetersiz havalandırma ve cereyana maruz bırakma Yaprak lekesi; Genellikle yaşlı yapraklarda görülür. Lekelerin üzeri duman rengi fungal rengi örtü ile kaplıdır.

Kabuklu bitler; Koşnil adı da verilmektedir. Vücutları çıplak ya da mumsu bir tabaka ile kaplı olabilmektedir. Oldukça kalın kabuklu veya örtülü olabilir.Renkleri sarımsı, kahverengi, beyaz, gri, donuk kırmızı ve siyah olabilir. İnce uzun hortumuyla bitkinin yaprak ve saplarını sokarak bitki öz suyunu emerek beslenir. Salgıladıkları tatlı madde sayesinde fumajin mantarlarının çoğalmasına neden olur. Yapraklar sararır, kurur ve dökülür. Mücadelesi, Azinphos-methyl 25, W.P.(Su ile karışabilen toz halinde), 10/1 doz 20 g preparat Methidathion 40, E.C. (Sıvı görünümünde, genellikle % 20-50 arasında etkili madde içeren), 10/1 dozda 7.5 cc preparat, Chlorprifos-ethyl 48, E.C. (Sıvı görünümünde, genellikle % 20-50 arasında etkili madde içeren), 10/1 dozda 10 cc preparat, Ethion 48, E.C. (Sıvı görünümünde, genellikle % 20-50 arasında etkili madde içeren), 10/1 dozda 15 cc preparat, şeklinde etkili olan ilaçların uygulaması yapılmalıdır.
Unlu bitler; Kabuklu bitlerle akraba olmalarına rağmen süs bitkilerindeki önemleri dolayısıyla farklılık göstermektedir. Sarımsı renkte olan vücudun üzeri una benzer mumlu maddelerden oluşmuş bir örtü tabakasıyla kaplı olduğundan beyaz renkte görünür. Kabuklu bitlerle bitkilerde benzer zararlar göstermeleriyle birlikte ilaçlarla mücadelesi şu şekilde yapılmaktadır; Azinphos-methyl 35, E.C. (Sıvı görünümünde, genellikle % 20-50 arasında etkili madde içeren), 10/1 dozda 10 cc preparat, Dichlorvos 50, E.C. (Sıvı görünümünde, genellikle % 20-50 arasında etkili madde içeren), 10/1 dozda 20 cc preparat, Diazinon 20, E.C. (Sıvı görünümünde, genellikle % 20-50 arasında etkili madde içeren), 10/1 dozda 20 cc preparat, Malathion 50, , E.C. (Sıvı görünümünde, genellikle % 20-50 arasında etkili madde içeren), 10/1 dozda 20 cc preparat seklinde hazırlanıp bitkiye verilir.

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.