DOLAR 16,1050 1.12%
EURO 17,2738 1.35%
ALTIN 961,851,40
BITCOIN 471048-2,31%
Adana
26°

PARÇALI AZ BULUTLU

17:03

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

Madam Curie
62 okunma

Madam Curie

ABONE OL
20 Ocak 2022 14:44
Madam Curie
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Alçakgönüllü Dahi

Sklodowska Curie (1867-1934), 1863 yılında, Ruslar’a karşı yapılan başarısız bir ayaklanmadan kısa bir süre sonra, Polonya’da doğdu. Babası lisede fizik öğretmeni annesi ise ilkokul öğretmeniydi. Lise eğitiminden sonra, Pariste bulunan ağabeyinin ve kız kardeşinin eğitim giderlerini karşılamak için çalıştı. Aynı zamanda Paris’e gitmek için de para biriktirdi.O çağların polonyasında kızların üniversitede okuması duyulmuş işitilmiş bir şey değildi. 1891 yılında Sorbonne Üniversitesgine girdi. Marie Curie o tarihlerde madde olanaksızlıklar içinde olmasına karşın (bir keresinde sınıfta açlıktan bayılmıştı) sınıfını en başarılı öğrencisiydi.

1895’te Fransız kimyacı Pierre Curie ile evlendi. Pierre Curie, o tarihlerde piezo-elektriği keşfeden bilim adamı olarak tanınıyordu(Bir piezo- elektrik kristaline basınç uygulandığında bir potansiyel farkı oluşur). Marie Curie, piezoelektrik özelliği olan maddeleri kullanarak, radyoaktif maddelerin aktifliğini ölçmek suretiyle uranyum ve toryum elementlerinin radyoaktif yahpıda olduklarını gsterdi. 1898 yılında Marie ve kocası uranyum filizinin içerdiği yeni bir radyoaktif elemti keşfettiler. Bu yeni elemente madam Curie’nin ülkesinin adını, polonyum adını verdiler.

1898 yılın sonlarında Curie’ler radyum olarak adlandırdıkları, çok daha aktifelementi eser miktarda elde edebildiler. tartılabilir çoklukta radyum elde edebilmek için çok büyük çaba sarfederek, uranyumca zengin cevherden radyumu ayırabildiler: tonlarca cevheri dört yıl boyunca defalarca saflaştırarark ve kendi birikilerini de bu iş için sarfederek, 0.1 gram radyum elde etmeyi başardılar. 1903 yılında Marie ve Pirre Curie, A.H. Becquerel ile birlikte radyoaktif maddeler ile yaptıkları çalışmalardan dolayı Nobel fizik ödülünü kazandılar. Nobel Ödülünden sonra Curie’lerin durumu biraz düzeldi. Pierre, 1904’te nihayet Sorbonne’da profesörlüğe kabul edildi. Ancak kendisine bir laboratuvar verilmemişti. 1905’te Bilimler Akademisi üyeliğine seçildi.

Üstüste İki Nobel …

Nobel fizik ödülünü 1903’te hocası Becquerel ve kocası Pierre ile paylaştı. Bu ne büyük bir raslantı ve onurdur. Stockholm Bilimler Akademisi’nde yaptığı ödül konuşmasında Pierre, radyumun bulunuşunun fizikte temel ilkeleri değiştirdiğini, radyoaktif ışımayla ortaya çıkan büyük enerjinin kaynağı konusunda yeni kuramların ortaya atılmasının kaçınılmaz olduğunu belirttikten sonra konuşmasını büyük bir ileri görüşlülükle şöyle bitiriyordu:

“Radyumun cani ellerde çok tehlikeli olabileceğini düşünebiliriz. Doğanın sırlarını çözmek insanlığın yararına mıdır,acaba bu sırlardan yararlanabilecek kadar olgun muyuz,edindiğimiz bilgiler insanlık iniç zararlı olmayacak mı diye sormak hakkımızdır. Nobel’in kendi buluşları bu bakımdan örnek olarak anılabilir: yüksek güçteki patlayıcılar insanlığa çok önemli işler başarma olanağı vermiştir.Ama aynı zamanda bunlar, halkları savaşa sürükleyen caniler elinde korkunç birer yok etme aracıdır.

Ben,Nobel gibi, yeni buluşların insanlığa kötülükten çok iyilik getireceğine inananlardanım.”

Marie Curie ve eşi Pierre Curie, radyoaktifliğin kaynağını, nasıl oluştuğunu araştırmaya başladılar. Uranyum içeren filiz örneklerini incelediler. Bu filizlerin içinde radyoaktifliği uranyumdan çok daha şiddetli radyum ve polonyum adlı iki element içerdiğini keşfettiler. Maria, 1906’da ölen eşinin yerine Sorbonne’da kürsünün başına getirildi. Radyum metalini elde etmek için sürdürdüğü sabırlı çalışması 13 yıl sonra sonuç verdi radyumu arı metal olarak elde etmeyi başardı ve 1911 yılında da Nobel Kimya ödülünü aldı.Aynı 1911 yılı Fransız Bilim Akademisi üyeliğinin reddedildiği yıldır. Yine aynı 1911 yılı, Belçika’da toplanan Solvay Fizikçiler Konferansında radyoaktiflik birimine Curilerin adının verilmesi kararlaştırılıyor. Çok sonraları 1944’te bulunan 96. Elementin adına Curium adı veriliyor. Adları Paris’te bir üniversitede yaşamaktadır.

 


    Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


    HIZLI YORUM YAP

    Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.