DOLAR 18,5561 0.25%
EURO 18,1602 -0.02%
ALTIN 995,230,76
BITCOIN 3625700,62%
Adana
27°

AÇIK

16:18

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

212 okunma

Mahmut Yıldırımer – Kurtuluş Gaffaroğlu

ABONE OL
12 Eylül 2014 21:49
0

BEĞENDİM

ABONE OL

 

1982 yılında mezun olduğum ve uzun süredir ziyaret edemediğim ama ziyaret ettiğim her zaman o eski günleri yaşadığım ve içimde bir burukluk yaşadığım okulum olan Gaziköy Lisesine ziyarette bulundum. Bir zamanlar çok büyük bir öğrenci potansiyeli olan ve parmakla gösterilen Gaziköy Lisesinin yıllardır ilgisizlikten dolayı eğitim kalitesi yerlere düşmüş üniversiteyi kazandırma oranı sıfıra düşmüş bir okul görüyordu.

Daha önceleri müdür muavini olarak görev yapan ve müdür vekili olarak göreve başlayan Sayın Kurtuluş Gaffaroğlu Beyefendinin büyük gayret ve çabalarıyla bu kötü imaj hızla silinmeye ve Gaziköy Lisesi hak ettiği eski saygınlığını tekrar geri kazanmaya ve bölgede yine parmakla gösterilen bir okul haline gelmeye başladı.

Sayın Kurtuluş Gaffaroğlu Gaziköy Lisesi için gerçekten çok büyük hizmetlere imza atmıştır. Fakat devam eden bir bayrak yarışında görevini okula asaleten atanan yeni Müdürümüz Sayın Mahmut Yıldırımer Beyefendiye teslim etmiş, fakat ona yardımcı olmaktan hiçbir zaman uzaklaşmamıştır.

Kasabamıza geldikten sonra iki defa ziyaretime gelen Mahmut Bey ve Kurtuluş Beye bugün teşekkür amacıyla iadeyi ziyarette bulunmak istedim. Okula geldiğimde güler yüzlü sevecen bu iki idareci tarafından karşılandım ve beraber müdür beyin odasına çıktık. Kısa bir sohbetten sonra röportaja başladık. Heyecanlı olduklarını görüyordum ve şaka mahiyetinde hocam korkmayın zor soru sormayacağım dedim.

Bu küçük espriden sonra Mahmut beye ilk sorum şu oldu;

Öncelikle Kasabamız Gaziköy’e ve Lisemize Hoş geldiniz. Sizi tanımak isteriz. Bize kısaca kendinizi tanıtırmısınız. Mahmut Yıldırımer kimdir, nasıl bir yaşamı var…

1974 yılında Kozan ilçesinde doğdum. İlköğretim eğitimimi Kozan İstiklal İlköğretim Okulunda akabinde Kozan Ortaokulu, Kozan Lisesi ve Uludağ Üniversitesine bağlı Necatibey Eğitim Fakültesi Tarih Öğretmenliği bölümünden mezun oldum. Mesleki hayatıma 1996 yılında Ankara Nallıhan ilçesi Sarıyer Kasabasında Tarih öğretmeni olarak başladım. Hakkari Çukurca’da de askerlik hizmetimi yaptım. Daha sonra Muşta Doğu hizmetimi tamamladım. 2000 yılında ilçemiz Kozan’a geldim. Evlendim, üç çocuğum var, bir tanesi 8 yaşında ilköğretime başladı. En küçük olanı bir buçuk yaşında, ortanca çocuğumda ise dört yaşında.

Evet hocam Gaziköy’e atamanız yapıldıktan sonra nasıl bir duyguya kapıldınız. Gaziköy deyince içinizde bir korku mu yoksa bir sevinç mi yaşadınız?

Gaziköyü 2005 yılında ve akabindeki yıllarda iki defa daha istemiştim. Ama o zaman kısmet olmamıştı. Gaziköyüne tayin olmam. Müdürlük kadrosu boş olmasına rağmen atama yapılamamıştı. Üçüncü defa istedim ısrarla Gaziköy tanıdığımız yer daha önce Gaziköy Lisesine gelmiştim. 2000 yılında bir sebepten dolayı. Bildiğimiz bir çevre insanlarını seviyorum. Bende Kozanda Mahmutlu Mahallesinde oturduğum için Gaziköy’ünden ahbaplarımız ve arkadaşlarımız olmuştu. Gaziköy’e bilerek ve isteyerek geldim. Daha önceki görev yerim Yüksekören köyünüde seviyorum. Ama liseye geçmem itibarı ile de Gaziköy’üne bilerek, isteyerek, buradaki ortamın sıcaklığını, öğretmen arkadaşlar arasındaki sevgi saygının iyi olduğunu ve velilerin okulla ilgili olduklarını bilerek gönül rahatlığıyla geldim.

Sizden önce bu okula hizmet vermiş olan Müdür Vekilimiz Sayın Kurtuluş Gaffaroğlu okulumuzu gerçekten fiziki olarak mükemmel bir hale getirdi. Yılların virane olmuş okulunu tekrar ayağa kaldırdı. Okulumuzu nasıl buldunuz ve Kurtuluş Beyle İletişiminiz Nasıl?

Okulun özellikle fiziki yapısının tamamlanmış olduğunu bakım ve onarımının tamamlanmış olduğunu görünce kendi adıma çok sevindim. Kurtuluş bey e defalarca teşekkür ettim. Huzurunuzda yine teşekkür ediyorum. Gerçekten duvarlarımız pırıl pırıl, kapıların tamamı değişmiş, boyası tamamen yenilenmiş, bütün bakım ve onarımı yapılmış bir şekilde okul teslim aldım. Kurtuluş beye gerçekten minnettarım. Eğitim öğretim olarak ta öğrenci sayımız çok az inşallah ilerleyen günlerde bu sayıyı arttırırız. Öğretmen arkadaşlar çok alakalı tek tek öğrencileri tanıyoruz. Kurtuluş bey iyi tanıyor bende yeni tanımaya başladım. Bu konuda kurtuluş beyle el ele verip daha güzel faaliyetlerde bulunacağımıza hiç kimsenin endişesi olmasın.

Gaziköy Lisesinin personel durumu hakkında bilgi verebilir misiniz? Personel ile iletişim kurabildiniz mi?

Okulun şu anda 6 kadrolu öğretmeni, 1 tane kadrolu idarecisi, Okul müdürü olmak üzere devam ediyoruz. Ayrıca 3 tane ücretli öğretmenimiz var. 1 öğretmenimizde önümüzdeki haftadan itibaren tarih derslerine ilköğretim okulundan gelip derslere girecek. Okulun eksiklerini Kurtuluş beyle birlikte geldiğimiz günden itibaren tespit ettik. Öğretmen arkadaşlarla neler yapabiliriz diye küçük bir toplantı yaptık. Ama asıl öğretmenler toplantısını önümüzdeki hafta içerisinde yapmayı planlıyorum.

Okulumuz ile ilgili başlattığınız çalışma oldu mu ? Başka ne gibi etkinlikleriniz olacak?

Geldiğimiz günden itibaren yaklaşık iki haftadır okulda neler iyileştirilebilir onun çalışmasına girdik. Kurtuluş bey ve tüm öğretmenlerle birlikte. Bunun fizibilitesini yaptık, yapacağımız projeleri kâğıda döktük, okul aile birliği başkanımızı da çağırdık. Okul aile birliği başkanımızla birlikte ilk etapta Gaziköy Belediye Başkanının yanına gittik. Kendilerine iadeyi ziyarette bulunduk. Ondan okulumuzun eksikleri ile ilgili yardımlar istedik. Ayrıca benden önce zaten okul aile birliği çalışmış Kurtuluş hocam sağ olsun gerekli çalışmaları yapmış. Bir çok projemiz var, projelerimizi üç guruba ayırdık. Öncelikli olarak fiziki olarak neler yapabiliriz. Okulun fiziki yapısı ve donanım malzemeleri birinci gurup. İkinci gurup sosyal kültürel etkinlikler ve sportif etkinlikler olarak neler yapabiliriz. Üçüncü gurupta personel durumunu ne şekilde iyileştirebiliriz. Birinci gurupta ilk etapta fiziki durum olarak okulun badanasının boyasının, tamiratının yapıldığını gördüğümüz için bu konuda rahatız ama her yıl boyasının yenilenmesine çalışacağız. Ve okul bahçe duvarını biraz daha destekleyeceğiz. Okulumuzun giriş yoluna asfalt veya parke taşı döşemeyi planlıyoruz. Asıl iyileştirmeyi düşündüğümüz konu sosyal, kültürel ve sportif etkinlikler ve bilimsel etkinlikler. Bunlar neler öncelikle ÖSS deki kazanma başarı oranının yükseltilmesi. Bu konuda on ikinci sınıflarımıza öğle arası gönüllü öğretmenlerimiz ve idarecilerimizle ÖSS kursu vermeyi planlıyoruz. Şu anda 15 Nisan’da Kozan ilçesinde 9. sınıflar arası genel liseler bilgi yarışması olduğu için bu Pazartesi gününden itibaren Salı, Çarşamba ve Perşembe günkü planlamayı yaptık ve proje sorumlusunu Felsefe grubu öğretmenimiz Nihat bey çizelgeyi hazırladı, 9 öğrenci belirledik. Bu 9 öğrenciden 4 öğrenci yarışmaya katılacak. Seçmesini daha sonra yapacağız. Öğle araları şu anda gönüllü, ücretsiz bir şekilde öğrencilerimize bilgi yarışmasına yönelik 9. sınıf öğrencilerine kurslar verilmeye başlandı. Bunun haricinde bildiğiniz gibi üniversiteye kazandırmaya yönelik çalışmalarımız olacak. Tüm öğrencilerimizi test çözmeye yönlendireceğiz. Yeni bir fotokopi makinemiz geldi. Devletimizden istemiştik yaklaşık 3.000 TL civarında olan bu makine ile tüm öğretmenlerimiz ücretsiz bir şekilde fotokopisini çekip çocuklarımıza istediği sayıda test fotokopisi dağıtacaklar. Bunun haricinde kütüphaneyi ve bilgi teknoloji sınıfımızı öğle arası ve teneffüslerde tüm öğrencilerimizin yararlanacağı şekilde kullandırmayı düşünüyoruz. Geldiğimiz Yüksekören’deki öğretmen arkadaşlara teşekkür ediyorum. Onlarla birlikte yapmıştık. Bu uygulamayı yapabileceğimizi kütüphanemizi ve bilgi teknolojisi sınıfımızı etkin olarak kullanabileceğimizi öğrencilerimizin oradan proje ve performanslarını çıkarabileceğini tahmin ediyorum.

Yine 21 Mart Cumartesi’ye denk geldiği için bir ağaç dikme bayramı düşünüyoruz. 21 Mart Nevruz etkinlikleri kapsamında arkadaşlarımızı görevlendirdik. 23 Mart Pazartesi günü tüm kasaba halkına da duyuruyu yapacağız. Aynı şekilde tüm sosyal, kültürel etkinlikleri ilköğretim okulu müdürümüz Davut Özkan Beyefendiyle görüştük, birlikte yapmayı planlıyoruz. Yine yıl sonunda Çanakkale geçilmez isimli bir piyesimiz olacak. Bu piyesi arkadaşlarımız inceledi. Müdür yardımcımız ve Edebiyat Öğretmenimiz Kurtuluş Gaffaroğlu’nun denetiminde ve yönetiminde Edebiyat öğretmenlerimiz Tuğba Hanım ve İsrafil bey incelediler ve onlarda beğendiler. Yine ilköğretimle birlikte hareket edip ilköğretimden de öğrenci alarak bir piyes tiyatro etkinliği çıkarmayı planlıyoruz. Bunun haricinde örnek öğrenci, örnek sınıf seçip her hafta okul aile birliğince öğrencilere destek olarak oluşturacağımız panoda başarılı öğrencilerimizin resimlerini asarak diğer öğrencilerimizde olumlu davranışlar sergilemeye, diğer sınıflarımızı da örnek sınıfa binaen örnek sınıf olmalarını sağlamaya çalışacağız. Aynı zamanda sizlerinde yardımıyla şu anda var olan internet sitemizi etkinleştirip güncelleyip yenilemeyi ve tüm etkinliklerimizi oradan sanal ortamda da yayınlamayı düşünüyoruz. Personel durumu olarak eksik olan ücretli olarak çalışan arkadaşlarımızın ilçe milli eğitim ile ve il milli eğitimle görüşerek onlarında kadrolu öğretmen şeklinde tamamlanmasını sağlamaya çalışacağız. Geldiğimiz okulda da fiziki yapıda iyileşmeler sağlamaya çalıştık. 8 derslikli bir okul yapılıyor Yüksekören köyünde. Sağ olsun bu konuda ilçe milli eğitim müdürümüz Sayın Mutlu Canbolat Beyefendiye gerçekten teşekkürlerimizi bir kez daha arz ediyorum. Çok büyük destekleri oldu. Çok güzel bir okul, oraya yapılıyor. Eğitim öğretimde sosyal faaliyetler olarak daha bir çok konuda yapabileceklerimiz var. Bunu Kurtuluş hocamda benim şu anda aklıma gelmeyen yapmak istediğimiz faaliyetleri biraz sonra söyleyecektir. Aynı zamanda ses sistemlerimizi onarttırdık. Ses sistemimizle Mutlu Canbolat Beyin bir projesi var. Bunu diğer okullarda da uyguluyoruz. Kurtuluş Bey’de belli bir süre uygulamış. Ses sistemi bozulduktan sonra ara verilmiş. En yakın zamanda her öğrenciye mikrofon verilmesi ve öğrenciye her gün belli bir konuda kişilik kazandırması için mikrofon vereceğiz ve kendini ifade etmesini isteyeceğiz. Bu konudaki çalışmalarımızda devam edecek. Bunun haricinde bir çok konuda çalışmalarımız olacak. Zaman zaman veli toplantısı yaparak velilerimizi bilgilendireceğiz. Onun haricinde rehberlik araştırma merkezi müdür yardımcısı Ercan Beyle görüştüm. Nisan ayı içerisinde 8 inde veya 15 inde Çarşamba günü velilerimize ve öğrencilerimize yönelik kişilik gelişimi ve ÖSS başarısı hakkında seminer verecekler. Uzmanlar getireceğiz.

Gerçekten çok önemli düşünceleriniz var biz size tekrar başarılar diliyoruz. Kurtuluş Gaffaroğlu Hocam ile roportajımız devam edecek fakat son olarak sizin söylemek istediğiniz bir mesajınız var mı?

Öğrencilerimize şayet iyi rehberlik eder onları iyi yönlendirirsek olumlu davranışlar sergileyen öğrencilere sahip oluruz diye düşünüyorum. Ben benden önceki tüm idareci arkadaşlarıma, öğretmen arkadaşlarıma okulu gerçekten huzurlu, sakin, başarılı kılmaya çalışan bir anlayışa sahip oldukları için ve bize böyle bir okul teslim ettikleri için Kurtuluş Hocamın nezdinde önceki tüm idareci ve öğretmen arkadaşlara, okul aile birliğine ve sizlere çok teşekkür ediyorum.

Bizde size çok teşekkür ediyor ve Gaziköy Lisesini hak ettiği eski konumuna tekrar ulaştıran Sayın Kurtuluş Gaffaroğluna dönüyoruz.

Evet şimdi Sayın Kurtuluş Gaffaroğluna dönüyoruz. Hocam uzun süredir burada hizmet veriyorsunuz önce müdür yardımcılığı olarak daha sonrada müdür vekilliği olarak idarecilik görevinizi sürdürdünüz isterseniz okuyucularımız önce sizi de bir tanısın ondan sonra diğer sorularımıza geçelim.

1979 yılında Adana’nın Feke ilçesinde doğdum. Babam elektrik teknisyenidir, TEDAŞ’da çalışıyor. 10 kardeşiz. 10 kardeşin tamamı üniversite okudu. İlköğretim ve lise öğrenimimi Feke ilçesinde yaptım. Daha sonra Çukurova Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümünü kazandım. Bu üniversiteyi bitirdikten sonra doğum yerim olan Feke’de 4,5 yıl öğretmenlik yaptım ve bu öğretmenliğimin 6 ay kadar süresini buraya gelmeden önce Feke Lisesinde Müdür vekili olarak tamamladım. Feke Lisesinden sonra 2005 yılından itibaren Gaziköy Lisesi Gaziköy Çok Programlı Liseyken buraya öğretmen olarak geldim ve burada şu anda müdür yardımcılığına bakıyorum. Bir müddet müdür vekilliğine baktım. Mahmut beyin müdürlüğe atanmasından sonrada müdür yardımcılığı görevini üstlendim.

Gaziköy Lisesinin çok zor durumlar içerisinde kaldığını ve okulun neredeyse bitmeye yüz tuttuğunu gördük. Siz buraya gelirken neler hissettiniz ve okulu tekrar canlandırabilmek için neler yaptınız. 

2005 yılında buraya geldiğimde okul olarak burasının olduğunu söylediklerinde inanamadım ben, hatta geldiğime çok pişman oldum. Keşke dedim Feke’ye gidiş geliş yapsaydım ama buraya gelmeseydim dedim. Çünkü Feke lisesinde çok muntazam bir okul yaratmıştık biz. Bina olarak her şeyiyle onarımını yaptıktan sonra buraya gelip o kötü ortamı görünce üzüldüm. Öğretmen olarak burada çocuklarla kaynaşmaya çalıştık. Çocukların kişilik düzeyini geliştirmek istedik. Bir 6 aylık öğretmenlikten sonra müdür yardımcılığına geçtim. Müdür yardımcılığı esnasında da öğrencilerimizin ekonomik ve sosyokültürel durumlarıyla ilgili bilgiler araştırdım ve buranın önce bir kültürel yapısını ve ortamını öğrendim.

Müdür bey görevden ayrılınca müdür vekilliğine geçtim. Müdür vekilliğine geçtikten sonra tabi ki elimizde güçlü bir imkân oluşmuş oldu. Bildiğiniz gibi okulun pencereleri yok denecek kadar kötüydü, çürümüştü. Kapılar delik deşikti, çatıdan içeri su akmaktaydı. Boya ve sıralar tamamen dökülmüş durumdaydı. Okuldan başka her şeye benziyordu diyebiliriz. İlk önce bu ortamın düzeltilmesi gerektiğini düşündük ve çalışmalara başladık. Bakanlıkla irtibat kurduk. Adana İl Milli Eğitim Müdürlüğüyle diyaloga geçtik ve okulumuzun bir an önce yapılması konusunda çalışma yaptık. Okulumuzun tamamının iç dış boyasını yaptırdık. Kapıların tamamını Amerikan sistemi kapılara dönüştürdük. Pencerelerimizin tamamını da PVC sisteme dönüştürerek, kiremit olan çatının tamamını biz geldikten sonra çinko yaptırarak sağlıklı bir çatı sistemini kurduk ki alt tarafta oluşturduğumuz boya sıva gibi olayların tekrar çürümesini engellemek için bunu da gerçekleştirdik. Okulumuzda bu esnada klima yoktu, 3 tane klima taktırdık. Öğretmenler odasını güzel nezih bir ortama taşıdık. Çocuklarımızın biz geldiğimiz zamanlarda hemen hemen birçok zaman kavgalar, problemler çıkardıklarını görmüştük. Bununla ilgili ailelerle diyaloga geçtik. Veliler ve çevre komşularla diyaloga geçerek öğrencilerimizin ben geldiğimde %80’lerde olan disiplin olayları şu gün itibariyle %5’lere düşmüş durumda. Öğrencilerimizin devamsızlıkları çok fazla idi. Bu devamsızlık(devamsızlıktan okul bırakan ve sınıfta kalan) oranını da bugün geldiğimiz noktada hemen hemen %3’lere indirdik.

Biz velilerimizin çocuklarını burada çok zor şartlarda okuttuklarını biliyoruz. Ekonomik durumlarının kötü olduğunu biliyoruz. Tüm umutlarının bu çocuklar olduğunu biliyoruz. Bu yüzdende biz bu çocuklara her şeyden önce bu vatanı seven hala bu bayrak için kan döküldüğü bu ülkede bayrağa saygı duymayı öğrenen, bilen, büyüklerine saygıyı ve itaati görev bilen öğrenciler yetiştirmek için büyük çaba sarf ettik. İlk önce bunlar gerçekleştiği takdirde eğitim oranındaki kalitenin yükselişinin de geleceğini biliyorduk ki geçen yılda okulumuz lise 2. sınıflar arasında Kozan bölgesinde 3. gelerek de eğitim kalitesi yönünden önemli bir adım attık.

Okulumuzun fiziksel olarak şu anda yapılması gereken bunun çalışmalarını da başlattık yeni gelen müdürümüz Mahmut Bey ile birlikte elektrik tesisat onarımı ve zeminlerdeki çökmeler için zemine fayans döşenmesi için. Bununla ilgilide müracaatlarımızı inşallah yapacağız. Önümüzdeki yıllarda bunlarında gerçekleşmesi için çaba ve gayret göstereceğiz. Ben kendi adıma burada büyük bir heyecanla çalıştım. Çünkü kırsal kesimde yetişmiş bir kişiyim. Bu kesimdeki insanların umutlarının ne demek olduğunu iyi biliyorum. O yüzden heyecanım büyüktü ve o gayretle çalıştım.

Okulunuzun yeni müdür Mahmut Beyi tanıdıktan sonra ve onun düşüncelerini duyduktan sonra neler hissettiniz.

Buraya kadrolu olarak yeni gelen Mahmut Beyi tanıdıktan sonra gerçekten sevindim. Çünkü vizyonu açık. Biliyorum ki bu günden sonra ben buradan çıkıp gittiğim zaman bile burayı çok iyi bir yere emanet edeceğime inanıyorum. Müdür beyin çok güzel planları, projeleri var. Fiziksel olarak oluşturulmuş bu güzel ortamı artık çeşitli kültürel faaliyetlerle ve eğitim yönünden üst düzeye çıkartmak için projelerini bizimle paylaştı. Bizde bu projelere elimizden gelen en büyük gayreti göstereceğiz. Kendisini tanımaktan dolayı çok mutluyum. İnşallah çalışmalarımızı başarılı bir şekilde devam ettireceğiz.

Peki öğrenci velilerinizin okulunuza ilgileri nasıl, çocuklarını yeterli düzeyde takip edebiliyorlar mı?

Maalesef insanlarımızı biz zorla getiriyoruz desem yeridir. Telefon açarak veya biz yanlarına giderek büyük gayretlerle okula getiriyoruz. Tabi ki bunların arasında çocuklarına önem ve değer veren ve bizi sürekli ziyaret eden velilerimiz var ama biz bunun yeterli olduğunu düşünmüyoruz. Bu okula her şeyden önce sahip çıkacak olanlar Gaziköy halkıdır. Gaziköy Halkı çok temiz insanlardan oluşur ve bu temiz insanları tanımış olmaktan çok büyük mutluluk duyuyorum.

Ve son olarak düşüncelerinizi almak istiyorum.

Burada son olarak şunu önemle belirtmek istiyorum, Gaziköy halkı okullarına sahip çıksın, Lisesine güvensin, başka yerlere öğrenci göndermesin. Bu okullara çocuklarını emanet etsinler ve sürekli ziyaret ederek çocuklarının çalışmasını takip ederken bizleri tetikleyen bir güç olsunlar.

Bu haftaki ziyaretimiz Gaziköy Lisesi ve birbirinden değerli iki yönetici olan Sayın Mahmut Yıldırımer ve Sayın Kurtuluş Gaffaroğlu oldu. Bizleri çok iyi karşıladılar ve açıklayıcı bilgiler verdiler, Kendilerine Şahsım ve KozanBilgi.Net olarak teşekkür ediyor, görevlerinde üstün başarılar diliyorum.


    Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


    HIZLI YORUM YAP

    Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.