Mars’a Yerleşeceklere 68 Gün Ömür Biçildi!

Mars’a Yerleşeceklere 68 Gün Ömür Biçildi!

Kızıl gezegen Mars’a koloni kurulmasının planlandığı Mars One projesiyle ilgili yapılan bir araştırmaya göre Mars’a yerleşen insanlar 68 gün içinde ölmeye başlayacaklar. Massachusetts Teknoloji Enstitüsü öğrencilerinin hazırladığı raporda koloni için yetiştirilecek bitkilerin oksijen seviyesinin yükselteceği ve bunun da yangın riskini artıracağı belirtiliyor.

EN FAZLA 68 GÜN

Öğrenciler henüz nitrojen-oksijen dengesini sağlayacak bir teknolojinin icat edilmediğini söylüyor. Kabinlerdeki oksijen miktarı güvenli seviyede tutulması halinde bu sefer koloniciler açlıktan ölecek. Rapora göre Mars’a 2022-23 yıllarında ayak basacak insanların Kızıl Gezegen’de hayatta kalabilme süresi ise sadece 68 gün. Mars One adına konuşan yetkililer ise 10 yıl içinde pratiğe dökülmesi beklenen projenin “gayet uygulanabilir” olduğunu söylüyor. Yetkililer ilk gönüllü kolonicilere, biletlerin sadece gidişi kapladığı projenin en başında açıklamıştı.

Kızıl Gezegen’e geri dönüşü olmayan bir yolculuğa çıkmak üzere gönüllü olan 200 bini aşkın adaydan yüzde 99.5’i elendi. İkinci tura kalan 6 Türk’ten 3’ü isminin açıklanmasına izin verildi.1058 aday arasında 4’ü kadın 6 Türk de var. 3 Türk isminin açıklanmasına izin verildi: Dr. Güler Ergun , Yasemin Higgins ve Ece Kabadayı.
GERİ DÖNÜŞÜ OLMAYAN YOLCULUKTAKİ TÜRKLER

Hollandalı girişimci Bas Lansdorp, en geç 2025’e kadar Mars’ta kalıcı bir insan kolonisi kurma amacıyla “Mars One” adlı kâr amacı gütmeyen bir örgüt kurmuştu. Mars’a gitmek için hemen her ülkeden, meslek ve yaş grubundan 200 bini aşkın aday başvurdu.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Kanada’dan kritik Türkiye kararı: İHA teknolojileri ihracatı izni ipta

“Mars One” projesiyle Mars’a geri dönüşü olmayan bir yolculuğa çıkmak için gönüllü olan 6 Türk arasından 3 kişi kimliklerinin açıklanmasına izin verdi. Dr. Norbert Kraft’ın resmi duyurudan önce Hürriyet’e yaptığı açıklamaya göre Mars One projesinde ikinci tura kalan Türk adaylar arasında şu üç isim kimliklerinin açıklanmasına izin verdi: Dr. Güler Ergun (34), Yasemin Higgins (43) ve Ece Kabadayı.

İkinci tura kalan Dr. Güler Ergun, “Türkiye’den dört kadının seçilmesi bana gurur verdi ve çok mutlu etti. Atatürkümüzün ruhu da çok mutludur umarım” dedi.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Yorum yazmak için giriş yapmalısın