DOLAR 15,8769 0.2%
EURO 16,8435 -0.21%
ALTIN 945,160,54
BITCOIN 4691492,09%
Adana
29°

AÇIK

02:00

YATSI'YA KALAN SÜRE

Mary Cassatt
119 okunma

Mary Cassatt

ABONE OL
29 Mayıs 2015 21:06
Mary Cassatt
0

BEĞENDİM

ABONE OL

(1844-1926)

American Impressionist Painter, Draftsman, Genre Painter, Portraitist & Printmaker

1.1844-1926 yılları arasında yasamış olan bu ressam empresyonizmin önemli isimlerindendir. Sanatçı, Edgar Degas’dan bir hayli etkilenmiştir.

2.Erkek sanatçı dolu bir Paris’te kendi başına bir şeyler yapmaya çalışan kadın bir sanatçı imiş Cassatt. Degas’dan etkilenerek yaptığı resimler sayesinde kadınların toplum içerisinde statüsünü değiştirmeye çalışmış ve hakikaten başarılı olmuştur. Şöyle ki; Resimlerinde sergilediği figürler güçlü ve ortamı domine eden kişiliklerdir, toplumdan kolayca sıyrılabilen tiplerdir. yani çoğu ressamın yapmaya çalıştığı gibi, resimlerine bol bol kendi kişiliğini katmistir. Degas’in resimlerinde, zamanın kadın-erkek figürleri yansıtılırken (pasif kadın, aktif erkek babinda), Cassatt resimlerinde tam tersini yaratmaya çalışmıştır, bir anlamda o kadar ilham aldigi Degas’i domine etmeye çalışmıştır.

3.Mary Cassatt (1844-1926) Pittsburgh’de, Amerikalı bir bankerin kızı olarak dünyaya geldi. Babasının nasihatlerinin aksine Mary, Pennsylvania güzel sanatlar akademisinde eğitimini görüp, Avrupa’ya seyahat etti ve sonunda Paris’e yerleşti. 1868’den itibaren, salon sergisinde ve New York’ta resimlerini sergiledi. Gustave Courbet (1819-1877) gibi Fransız ressamlardan etkilenerek realist stilde çalışmaya başladı. bu noktada, sanatçı imkansızı başardı – çalışmaları, isteksiz Edgar Degas’ı (1834-1917) cezp etti ve Degas, onun empresyonistlere katılmasını teklif etti. Cassatt grupla beraber, 1879’dan itibaren sergilere katılmaya başladı ve muhteşem, çığır açıcı gravürler üretmeye devam etti.

4.Genel olarak tüm sanat hayatı boyunca eserleri yüksek fiyatla alıcı bulmuş Amerikalı kadın ressam. Sonunda o da kendine şatodan bozma bir malikâne almış oraya yerleşmiştir

5.Aslında portre alanında eğitim almıştır fakat empresyonistlerden etkilenip tarzında farklılıklar oluşturmuştur. Babasının olumu ve annesinin rahatsızlığı nedeniyle annesine bakmak zorunda kalmış ve bu dönemin resimlerinde etkisi olmuştur. Bu dönemdeki resimlerinde yoğun anne figürüne rastlanır. Fakat döneminden farklı olarak annenin günlük hayatını ve sıradan hallerini resmetmiştir. Gördüklerim içinde en çok aklımda kalan resmi nedense child in a blue chair olmuştur.


    Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


    HIZLI YORUM YAP

    Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.