Medya Radyo-TV

Medya Radyo-TV

Medya Radyo-TV

Meslek Tanıtımı: Medya Radyo-TV

İletişim teknolojilerinin gelişmesi ve kitle iletişim araçlarının artmasıyla tüm dünyada medya alanı genişlemiştir. Günümüzde, kumanda aletinde tek bir düğmeye basarak dünyanın öbür ucundaki bir kanalı izlenebilmekte, radyo dinleyerek her türlü gelişmeden anında haberdar olunabilmektedir.

Bu alandaki kuruluşlar televizyon ve radyolarla sınırlı değildir. Sinema ve prodüksiyon şirketleri, haber ajansları, internet yayıncılığı yapan firmalar ve reklam ajansları gibi birçok işletme de bu alanda faaliyet gösterir.

Medya alanındaki, bütün çalışmalar teknolojik altyapının yanı sıra dikkat ve özen gerektiren yüksek maliyetli işlerdir. Alanın en önemli özelliklerinden biri, hızlı ve her an değişen bir yapıya sahip olmasıdır. Medya kuruluşları sürekli kendini yenileyerek yeni yatırımlar ve araştırmalar yaparak rakiplerinden farklılaşmak zorundadır. Öte yandan bu alandaki en önemli unsurlardan biri eğitimli iş gücüdür. Yayınlar bize ulaşana kadar yüzlerce görevlinin çalışmalarıyla birçok aşamadan geçer.

Örneğin, koltuklarımızda oturarak ekrandan izlediğimiz görüntüler, yüzlerce çalışanın emeklerinin ürünüdür.

Yapımcılar, metin yazarları programların alt yapısını hazırlar.

Yönetmenler, spikerler, sunucular, kameramanlar, set amirleri, stüdyo şefleri, sesçiler, ışıkçılar ve diğer set görevlileri çekim aşamasında görev alır. Çekimlerin ardından seslendirme sanatçıları, kurgucu, grafik animasyoncu gibi birçok medya çalışanı iş başına geçer. Ulaşımdan doküman alışverişine, haberleşmeden cihazların operatörlüğüne kadar yüzlerce meslek elemanı çalışır.

Öte yandan medya alanında hiçbir hatanın geri dönüşü yoktur. Özellikle canlı yayınlarda meydana gelebilecek en küçük bir aksaklık, tüm yayının alt üst olmasına neden olur. Banttan yayımlanan programların hazırlanması da özenli ve titiz çalışmayı gerektirir. Bu alanda görev yapan herkes yayıncılığın sorumluluk gerektiren bir iş olduğunu bilir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Yorum yazmak için giriş yapmalısın