• 27 Eylül 2012 Perşembe
  • +
  • -

Çokak’lı Ev Hanımlarına Domates Konservesi Yapımı Eğitimi Verildi

İlçemiz Kozan’a bağlı Çokak Köyünde özellikle kış aylarında evlerde sağlıklı domates tüketimini sağlamak amacıyla Kozan İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından domates konservesi yapımı eğitimi verildi.

Çokak köyünde 50 civarında ev hanımına konserve eğitimi verilen programa katılan Gıda, Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürü Necati Doğanay, Yapılan uygulamanın yaz aylarında bolca üretilen hormonsuz doğal domateslerin kışın ucuz ve sağlıklı şekilde tüketilmesine olanak sağladığını belirtti.

Özellikle kaliteli domateslerin yetiştiği yaylaların kışın kar altında kaldığını, seralarda yetiştirilen domateslerin ise istenilen kalitede ve tatta olmadığını ifade eden Doğanay, “Hanımlar kışın mutfakta sera domatesi tüketmek zorunda kalıyor. Ancak mevsiminde bolca satın alınarak kurallara uygun şekilde yapılarak saklanan domatesler, kış aylarında da gönül rahatlığıyla tüketilebilir. Sıcak uygulama olarak adlandırdığımız bu konserve yapımını öğrenen hanımlar aile ekonomisine de önemli katkı sağlamış olacaktır. İstek gelmesi halinde bu tür eğitimleri diğer köylerde de vermeye devam ederek uygulamayı yaygınlaştırmayı hedefliyoruz” dedi.

Yapılan etkinlikte Çokak Köyü ev hanımlarını bilgilendiren Ev Ekonomisi Teknikeri Hamide Aydemir “Tüm sebzeler pişirilince özelliğini ve vitamin değerini kaybeder fakat domates hepsinden farklı olarak pişirilince daha lezzetti bir vitamin deposu haline gelir. Tabiatın insanlara bahşettiği mükemmel bir sebze. Doğru saklama koşulları ile kışın dahi tazeliğini bozmadan kullanabiliriz.” dedi.

Köy Muhtarı Üzeyir Çürük verilen eğitim için kurum yetkililerine teşekkür ederken KozanBilgi.Net Genel Yayın Yönetmeni Türkeş Manga’ya köyümüz için çok büyük hayallerim var inşallah hepsini gerçekleştirmek nasip olur” dedi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Yorum yazmak için giriş yapmalısın

  • YENİ
  • YORUM