Mehmetçiğe çuvalcı general emir verecek!

Mehmetçiğe çuvalcı general emir verecek!

cuvalci-general-manseti

2003’te ABD askerleri, Süleymaniye’deki Türk Özel Kuvvetleri Bürosu’nu basıp, 11 Türk askerini esir almıştı. Mayville askerlerimizin başına çuval geçirerek Kerkük’teki karargâha götürmüştü. Mayville, bir süre önce de yardım kamyonumuzu Kerkük’te durdurup askerlerimizi gözaltına almıştı.

“HER TÜRLÜ İŞBİRLİĞİNE HAZIRIZ”

Ankara’nın “çekince” koyduğu rehine sorununun çözülmesiyle ABD Dışişleri Bakanı Kerry, “Türkiye de IŞİD’e karşı koalisyona katıldı ve cephe hattında yer alacak” dedi. Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğanda “Türkiye, lojistik ve istihbarat dahil, her türlü iş birliğine hazırdır” diye konuştu.

HÜKÜMET’E BASKI!

Erdoğan, Akdoğan ve Kerry’nin “koalisyona destek” açıklamalarına, askeri uzman ve siyasilerden tepki geldi: Türkiye’yi ateşe atıyorlar. ABD elinde maşa varken, kendini ateşe atmaz. ABD’liler Erdoğan’a ‘mecbursunuz’ anlamında açıklamalar yaptı. İkna etmişler ki ‘yapamayız’ diyemedi.

Gazeteport’un haberine göre; Türkiye, IŞİD’e karşı uluslararası koalisyonun askeri ayağına da katılırsa, Türk subaylarına bir zamanlar Türk askerinin başına çuval geçirmiş olan ABD Genelkurmay Başkanlığı Operasyonlar Direktörü Korgeneral William C. Mayville komutanlık edecek.

2003 yılında, Kuzey Irak’ta Türk askerlerinin başına çuval geçirilmesinde rol oynayan Mayville, şimdi IŞİD’le mücadele koalisyonunda en ön safta görev yapıyor.  4 Temmuz 2003 cuma günü ABD Kara Kuvvetleri’ne bağlı 173’üncü Hava İndirme Tugayı askerleri, Kuzey Irak Süleymaniye’deki Türk Özel Kuvvetleri Bürosu’na yaptıkları baskın sonucu 3’ü subay, 8’i astsubay 11 Türk askerini esir almıştı. O dönemde albay olan William C. Mayville, askerlerimizin başına çuval geçirerek Irak’ın işgalinden sonra ABD güçlerinin bölgede karargâh olarak kullandığı Kerkük Havalimanı’na götüren komutan olduğu belirtiliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Kaymakam Şafak Gürçam'dan Anneler Günü Mesajı

O dönemde Kerkük Vali Konağı’nda Kürt Vali, Süleymaniye’deki Celal Talabani ve oğlu ile çok yakın ilişkiler kuran C. Mayville, Kürtleri gerçek müttefiki kabul etmiş ve onların sık sık davet ve ziyafetlerine katılmıştı. Mayville o dönem Türkiye’den Türkmenlere yardım götüren TIR’ları didik didik etmiş; Türkmenlere adeta nefes aldırmamıştı. Mayville, mart ayında bir Türk yardım kamyonunu Kerkük’e girerken durdurmuş ve refakat eden askerleri gözaltına almıştı. Askerlerimize çuval geçirilmesi emrini veren kişinin dönemin komutanı Orgeneral David Petraeus ve Korgeneral Ray Odierno olduğu ortaya çıkmıştı.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Yorum yazmak için giriş yapmalısın