Meme Kanserinde Annelik Yaşı Önemli

Meme Kanserinde Annelik Yaşı Önemli

Özellikle kadınları tehdit eden belalı kanser türlerinin başında gelen meme kanserini artıran pek çok faktör var. Bu faktörler arasında çocuk doğurma yaşı da önemli bir önem arz ediyor..

Çeşitli kanser türleri çağımızda zamanımızda insanoğlunu tehdit etmeye devam ediyor. Kanserden ölümler diğer hastalıklardan ölümlere oranla daha yüksek. Bu konuda uzmanların birleştiği en önemli görüşlerden bir tanesi de erken teşhisin yapılmış olması. Erken teşhis edilen hastalıkların tedavisi de kolay ve mümkün olabileceği için yaşanabilecek olumsuzlukları en aza indiriyor. Özellikle kadınları tehdit eden bir kanser türü de meme kanseri.

Bu konuda uzmanlar insanları bilgilendirmeye çalışıyor. Kadınlara yönelik seminerler düzenleniyor. Kanserden ölümlerin azaltılması konusunda birçok kurum ve kuruluş çalışmalarına tüm hızıyla devam ediyor. Tabi ki bu konuda bizlere düşen büyük görevlerde söz konusu dikkatli olmakta fayda var ve erken teşhisin önemine dikkat çekmek gerekiyor.

Meme kanseri nedir? Nasıl teşhis edilir? Nasıl bir tedavi yöntemi uygulanır? Merak edilen ve öğrenilmek istenen birçok soruyu cevabını Op. Dr. Sibel Özkan Gürdal, 91.8 İstanbul’un Sesi Radyosu’nda Sevil Orhanlı Güngör’ün hazırlayıp sunduğu İstanbul’da Sabah programında cevapladı.

> Meme kanseri nedir? Nasıl tanımlanır?

> Kanser vücudumuzun her hangi bir dokusunda organında hücrelerin kontrolsüz çoğalmasıdır. Meme, süt bezleri ve sütü meme başına ileten süt kanallarından oluşan bir organdır. Meme kanseri, Süt bezlerinde ya da süt kanallarını döşeyen hücrelerin kontrolsüz şekilde çoğalması ve bir kitle oluşturmasıdır.

> Meme kanserinin teşhis edilmesine yönelik kişinin öncelikle kendisinin yapabilecekleri nelerdir?

> 20 yaşına gelmiş bir genç kızın her ay düzenli bir şekilde meme muayenesini yapmaya başlaması gerekiyor. Düzenli meme muayenelerini kişi kendi yaptığında birkaç ay içerisinde memesinde ki değişiklikleri fark etmeyi ve bu muayeneyi yapmayı öğrenmeye başlıyor. Çok zor değil kişi kendi meme anatomisine birkaç ay içerisinde alışıyor ve değişiklikleri çok rahat fark edebiliyor. İlk fark ettiği değişiklikte de doktora danışması lazım. Ailesinde meme kanseri vakası olan kadınlar ise 30 yaşına geldiğinde mutlaka hiçbir şikâyetleri olmasa bile bir uzmana başvurması, görüntüleme yöntemleri ve doktor muayenesiyle kontrol edilmesi gerekir. Ailesinde meme kanseri olmayan 40 yaşına gelmiş her kadın hiçbir şikâyeti olmasa bile mutlaka bir uzmana başvurup muayene olmalı ve meme ultrasonunu yaptırmalı.

> Teşhisten sonra nasıl bir tedavi süreci başlıyor?
> Meme kanseri erken evrim meme kanseri ya da ileri evrim meme kanseri diye ikiye ayırabiliriz. Meme kanserinin yakaladığımız evreye bağlı olarak tedavisi değişiyor. Eğer bir meme kanserini çok erken yakalayabilirsek memenin tamamının alınmasından çok meme koruyucu cerrahi dediğimiz kütle ve etrafının temizlenmesi ve koltuk altındaki lenf bezlerinin örnekleme yapılması ile çok daha minimal bir tedaviyle sonuca ulaşabiliyoruz. Bunun arkasından erken evrede cerrahiden sonra meme koruyucu tedavinin ardından ışın tedavisi alınması gerekiyor.

Çıkacak patoloji raporuna göre Kemoterapi ya da hormonalterapi uygulanıp uygulanmayacağı belirleniyor. Ama eğer bu kanseri ileri devrede yakaladıysak hasta bunu geç fark etmişse o zaman temel cerrahi yapma şansımız olmayabiliyor. İlk etapta Kemoterapiye başlamamız gerekebiliyor. Kemoterapiye hastanın cevap verip vermediği kontrol ederek buna ışın tedavisi eklenebiliyor Kemoterapiyle tümörü cerrahi müdahale yapabilecek sınıra getirebilirsek o zaman cerrahi yapıp ardından tekrar Radyoterapi ve Kemoterapi eğer gerekiyorsa hormonalterapi tedavisine devam ediyoruz.

> Meme kanserine yakalanma riskini arttıran faktörler nelerdir? Ailesinde meme kanseri yaşamış olanların risk altında olduğunu söylediniz. Daha farklı ne gibi faktörler vardır?

Riski arttıran faktörler;

* Hasta daha önce meme kanseri olmuşsa tekrar olma olasılığı diğer kadınlara göre 3-4 kat daha fazla.
* Hastanın yaşı önemli, ileri yaş önemli bir faktör. 50 yaşından sonra risk 3-4 kat artıyor.
* Onun dışında ailede meme kanseri olması önemli bir kriter.
* Daha önce memesinden biyopsi yapılmış olması. Bu biyopsi iyi huylu bir kitle de olsa daha önceden biyopsi yapılmış olması riski arttıran bir faktör.
* Östrojen halinde uzun süre kalmış olmak.
* İlk çocuğu doğurma yaşı önemli. İlk çocuğunu okul yaşında doğuran kadınlarla 20 yaşından sonra doğuran kadınlar arasındaki risk daha yüksek. Doğurma çağı 20’li yaşlardan sonra olmalı.
* Alkol ve sigara riski arttıran faktörler arasında yer alıyor.

> Emzirmek kadınların ve çocuğun genel sağlığı için çok önemli. Bu noktada kanser riskini azaltıcı bir özelliği var mıdır emzirmenin?

> Emzirmek kanser riskini azaltan bir faktördür

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Yorum yazmak için giriş yapmalısın