Meniere Sendromu!

Meniere Sendromu!

Meniere hastalığı, ciddi baş dönmeleri, kulak çınlaması, işitme kaybı ve kulakta ağrılar gibi belirtileri olan bir iç kulak hastalığıdır.

Hastalık genelde sadece bir kulağı etkiler ve zamanla ilerleyerek işitme kaybına yol açar. Hastalık ismini, 1861 yılında ilk tanımlayan Fransız Dr. Prosper Méniére’den alır.

Meniere Hastalığının Semptomları Nelerdir?

• Periyodik zaman aralıklarıyla tekrarlanan harekete bağlı baş dönmesi
• Zamanla ilerleyen bir kulakta ya da iki kulakta birden görülen işitme kaybı
• Tek taraflı ya da iki kulakta da karşılaşılabilen kulak çınlaması ve başka seslerin duyulması
• Tek ya da çift taraflı olarak kulaklarda baskı hissedilmesi

Tedavisi Nasıl Yapılır?

Meniere hastalığının tedavisi mümkün değildir. Ancak hastalığın semptomları, vücudun sıvı tutmasını önlemek amacıyla beslenme düzenini değiştirerek( az tuzlu ya da tuzsuz yiyecekler, kafeinsiz ve alkolsüz içecekler gibi) başarılı bir şekilde kontrol altına alınabilmektedir.

Bilim adamları, Meniere hastalığına neden olabilecek çevresel ve biyolojik etmenler üzerinde geniş çağlı bir araştırma sürdürüyor.

1.Vincent Van Gogh – (30 Mart 1853 – 29 Temmuz 1890)

Vincent Van Gogh, dünyaca bilinen resimlerin ve çizimlerin sahibi Hollandalı bir ressam. Van Gogh, içerisinde 1100 çizim, 900 resmin de bulunduğu 2000’den fazla eser üretti.

Ünlü sanatçı, hem Meniere hastalığı hem de ağır depresyon ile mücadele ediyordu. Ancak sonunda yenik düşerek 37 yaşında kendini göğsünden vurarak intihar etti.
2.Alan Shepard – (18 Kasım, 1923 – 21 Temmuz, 1998)

Alan Shepard uzaya ilk ayan basan ve ayda yürüyen 5. Amerikalı astronot. 1964 yılının başlarında astronota Meniere teşhisi kondu. Bu durum astronotun 1960 yılındaki uzay yolculuklarına katılamamasına neden oldu. Çünkü hastalık baş dönmesine, mide bulantısına ve dengesizliğe neden olmaktadır. 47 yaşında iken, Apollo 14 uzay mekiğinin sorumlusu olarak uzaya çıktığında takımdaki en yaşlı astronottu.

3.Martin Luther – (10 Kasım, 1483–18 Şubat, 1546)

Martin Luther, din bilimci ve üniversitede profesörlük yapan Alman bir rahipti. Luther’in fikirleri Protestan Devrimi’nin esin kaynağı oldu ve Batı uygarlıklarının tarihini değiştirdi. Luther’in İncil çevirisi, kilisenin tekelinde bulunan dini halkın da tanımasına yardımcı oldu.

Meniere hastalığı ve gözünde katarakt olan Luther, 18 Şubat 1546’da doğduğu şehirde bir konuşma esnasında rahatsızlandı ve 2 saat sonra öldü.

4.Steve Francis – (21 Şubat, 1977)

Profesyonel basketbol oyuncusu olan Steve Francis( Steve-O olarak da bilinir) tedavisi olmayan Meniere hastalığı ile mücadele ediyor. Zaman zaman migren ağrılarına neden olan bu hastalık spor yaşamında zorluklar yaşamasına neden olabiliyor.

5.Jonathan Swift (30 Kasım 1667- 19 Ekim 1745)

Güliver’in Seyahatleri eseri ile tanıdığımız Jonathan Swift İrlanda kökenli İngiliz bir yazardır. Hayatı boyunca sürekli yalnız ve toplumdan uzak yaşamış olan Swift, kötümser ve iğneli yazılarıyla tüm insanlığı alaya alarak ünlü eserler vermeyi başarmıştır. Hayat arkadaşı Esther “Stella” Johnson’ın 1728’de ölmesinin ardından derin bir yasa bürünen Swift sağlığı kaybetmeye başladı. Meniere hastalığı teşhisi konan yazar 1745 yılında öldü

6.Guy Kawasaki( 30 Ağustos 1954)

Dünyaca ünlü Apple firmasının eski pazarlama direktörü, şimdi ise Garage Technology Ventures şirketinde üst düzey yönetici olarak çalışan ve internet dünyasının çok yakından tanıdığı biri olan Guy Kawasaki de bu hastalıktan muzdarip olduğunu kendi açıklıyor.

Teknoloji dünyasının yakından tanıdığı Kawasaki aynı zamanda kişisel blog sayfasını sürekli güncel tutuyor. Bu yazılardan birinde, mücadele ettiği hastalığı Meniere Sendromundan bahsediyor.
Kawasaki, hastalığın nedeninin aşırı tuz, kafein ya da alkol tüketimi, aşırı stres ve alerjiler olarak belirtildiğini yazıyor. Ancak kendisi hastalığın nedenini, yüzlerce yatırımcı ile birlikte çalıştığı stresli ve gürültülü ortama bağlıyor. Bu hastalığın özellikle iş dünyasındaki yoğun stresli günlerinde onun başını belaya soktuğunu da dile getiriyor.

Sanat ve spor dünyasını da etkileyen bir hastalık olan Meniere hastalığının tedavisi henüz bulunamadı. Ancak yapılan araştırmalar sayesinde, önümüzdeki yıllarda bu hastalıkla baş eden kişiler için tedavi yöntemleri geliştirilebilir. Günümüzde uygulanan bir dizi tedavi ise hastalığın etkilerini en aza indirmede oldukça başarılı görünüyor.

Sosyal Medyada Paylaşın:
Önceki Yazı
Sonraki Yazı

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Yorum yazmak için giriş yapmalısın