DOLAR 16,1050 1.12%
EURO 17,2738 1.35%
ALTIN 961,851,40
BITCOIN 471048-2,31%
Adana
26°

PARÇALI AZ BULUTLU

17:03

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

Metaverse Üniversiteleri Nasıl Dönüştürecek?
43 okunma

Metaverse Üniversiteleri Nasıl Dönüştürecek?

ABONE OL
06 Mayıs 2022 13:39
Metaverse Üniversiteleri Nasıl Dönüştürecek?
0

BEĞENDİM

ABONE OL

METAVERSE EVRENİNDE EĞİTİM & DÜNYADAN ÖRNEKLER

METAVERSE EVRENİNDE EĞİTİM ALANINDA BİR GELECEK OLACAK MI?

Sanal ve artırılmış̧ gerçeklik teknolojileri, şu an için çoğunlukla oyun ve eğlence sektörlerinde kullanılıyor. Metaverse ile özellikle eğitim alanında da önemli bir dijital dönüşümün yaşanacağını öngördüklerini belirten Netkent Akdeniz Araştırma ve Bilim Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkan Yardımcısı Ali Eşkinat; metaverse evrenine dair açıklamalarda bulundu.

Amerikalı yazar Neal Stephenson tarafından 1992 yılında yayınlanan “Snow Crash (Parazit)” romanında ilk kez anılan metaverse kavramı da artık dijital dönüşüm çağında hayatımıza girmiş bulunuyor. Sanal gerçeklik ve artırılmış gerçeklik ile dijital dünyada oluşan şehirler, konser alanları, alışveriş merkezleri ve daha birçok örnek yoğun bir ilgiyle kitleler tarafından takip ediliyor.

DÜNYA DİJİTAL TEKNOLOJİLER ÜZERİNE İNŞA EDİLİYOR

Metaverse’ü, tüm dijital dünyaların bulunduğu kurgusal evrene verilen bir isim olarak tanımlayan Netkent Akdeniz Araştırma ve Bilim Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkan Yardımcısı Ali Eşkinat açıklamalarına şu şekilde devam etti:

“Metaverse evreninde insanlar üç̧ boyutlu avatarları ile dijital evrende bir yaşam alanına sahip olabilecek. Burada çalışıp, eğitim alıp, gezebilecek, alışveriş yapıp, eğlenebilecekler. Başka bir deyişle, fiziksel hayatlarında gerçekleştirdikleri neredeyse tüm aktiviteleri bu dijital evrende de yapabilecekler. Sayın Cumhurbaşkanımız da geçtiğimiz günlerde gerçekleşen metaverse etkinliğinde, dünyanın dijital teknolojiler üzerinde inşa edilen yeni bir döneme doğru dolu dizgin gittiği ifade ederek dijital seferberlik dönemini ilan etti. Günümüzde Facebook ve Microsoft gibi dünya devi teknoloji şirketleri Metaverse’ü internetin geleceği olarak görüp bu alana milyarlarca dolar yatırım yapıyor. Örneğin 2014 yılında Oculus şirketini 2 milyar dolara satın alan Facebook’un metaverse yatırımları için binlerce mühendisi bünyesinde bulundurduğu biliniyor.”

YAKIN GELECEKTE EĞİTİM ALANINDA METAVERSE’ÜN KULLANILDIĞI BİRÇOK ÖRNEK GÖRECEĞİZ

Sanal ve artırılmış̧ gerçeklik teknolojileri günümüzde oyun ve eğlence sektörlerinde ağırlıklı olarak kullanılıyor olsa da metaverse ile özellikle eğitim alanında da önemli bir dijital dönüşümün yaşanacağını belirten Ali Eşkinat konu hakkında dünyadan önemli örnekleri aktardı:

“Çok ilginç bir örnek olarak 2021 yılında; Hong Kong Çin Üniversitesi (Shenzen)’nde üniversitenin blockchain güdümlü bir metaverse prototipi oluşturuldu. Üniversitenin fiziki kampüsünde bulunan öğrencilere, gerçek dünyadaki faaliyetlerini birebir gerçekleştirebilecekleri bir dijital ortam yaratıldı. Bu sistemle, fiziki kampüsteki öğrencilerin interaktif bir metaverse ortamı ile gerçek dünyadaki eylemlerinin dijital dünyayı etkileyebileceği karma bir ortam ve bunun tersinin sağlanması hedeflendi. Sürekli artan teknolojik gelişimler sayesinde bu alanda yakın gelecekte benzeri pek çok örneği görmeye devam edeceğiz.”

DİJİTAL DÖNÜŞÜM YÜKSEKÖĞRETİMİ DE FARKLILAŞTIRIYOR

Metaverse evreninde eğitim alanında dünyadan güncel örnekleri aktarmaya devam eden Ali Eşkinat sözlerini şu şekilde sonlandırdı:

“Amerika’da Miami Üniversitesi, metaverse alanına giriş yapacağını açıkladı. ABD’deki Stanford Üniversitesi mevcut uzaktan eğitim sistemini kolaylaştırmak için dijital sınıfını açtı. Yeni adıyla Meta olan Facebook ABD genelinde 10 dijital üniversite kampüsü açacağını duyurdu. Çin’de, Çin İletişim Üniversitesi, arama motoru Baidu’nun metaverse platformu XiRang’la ortaklık kurarak dijital kampüsünü açtı. Bu noktada görüyoruz ki sanal gerçeklik, artırılmış gerçeklik, blockchain, yapay zeka, web 3.0 ve metaverse gibi olgularla dijital dönüşüm global ekonomi gibi yükseköğretimi de farklılaştırıyor. Bu çerçevede, 2030’lar ile birlikte değişen dünyamızda sürdürülebilir gelişimini başarıyla devam ettiren geleneksel örgün eğitim veren üniversiteler ile birlikte dijital üniversiteler de global yükseköğretim sektöründe önemli bir pay sahibi olacak.”

Netkent Akdeniz Araştırma ve Bilim Üniversitesi Hakkında

Eğitimde dijitalleşmenin öncüsü Netkent Akdeniz Araştırma ve Bilim Üniversitesi, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde kurulmuş, eğitim dilinin Türkçe ve İngilizce olduğu İlk Online Türk Üniversitesi’dir. Ulusal ve uluslararası öğrencileri bünyesinde bulunduran üniversite, kurulduğu ilk günden bugüne kadar dijitalleşme hedefinde hem lokal, hem de global fark yaratmaya ve öncü olmaya devam etmektedir. Halen 3 Fakülte bünyesinde 9 Lisans ve 2 Yüksek Lisans toplam 11 programı ile pandemi sürecine rağmen eğitimine ara vermeden devam eden bölgemizin tek üniversitesi / yüksek öğretim kurumu olmuştur. Dijital dönüşüm çağının etkin bir aktörü olan Netkent Üniversitesi, önemli olanın yöntem değil, eğitmen olduğu ve günümüz dünyasında teknolojinin eğitimin gelişmesi için vazgeçilmez bir araç olduğu anlayışını benimsemiştir. Netkent ile, internet kullanım oranının sürekli arttığı, bilgiye erişimin kolaylaştığı, mekan kavramının soyutlaştığı günümüzde zamanın daha da önemli hale geldiği, sadece çağı yakalayan, hatta onu dönüştürenlerin yolunu aydınlatacak bir eğitim kurumu değil, aynı zamanda araştırmaya ve bilim üretilmesine katkı sağlayarak kuruluş ilkelerini yaşatacak bir öncü üniversite hedeflenmiştir.

https://www.netkent.edu.tr/

Ali Eşkinat Hakkında

Tekirdağ Namık Kemal İlkokulu, Galatasaray Lisesi ve Bilkent Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü mezunudur. University of Exeter’den Uluslararası İşletme Yönetimi alanında MBA derecesini aldı. İş hayatını 2000 yılından itibaren Bankacılık ve Eğitim sektörlerinde sürdürdü. 2008-2016 yılları arasında Galatasaray Üniversitesi İİBF İşletme Bölümünde misafir öğretim görevlisi olarak bulundu. Halen, ElementGlobe Bilişim Yatırımları Ltd. Yönetim Kurulu Başkanıdır. Galatasaray Lisesi, Bilkent Üniversitesi, ve Exeter Üniversitesi Mezun Dernekleri yönetim kurulu üyeliklerinde bulundu. Galatasaray Spor Kulübü Divan Üyesi ve Türk Böbrek Vakfı Mütevelli Heyeti üyesi olan Eşkinat, Netkent Akdeniz Araştırma ve Bilim Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkan Yardımcısı görevini sürdürmektedir.


    Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


    HIZLI YORUM YAP

    Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.