Meyan Kökü Faydaları

Meyan Kökü Faydaları

Meyan Kökü Faydaları

Meyan kökü faydaları, baklagiller sınıfından olan meyan kökü, dere kenarı gibi nemli alanlarda yetişen çok yıllık bir bitkidir. Yaprakları kanat şeklinde eliptik, tüylü ve yeşil renklidir. Çiçekleri leylak tonlarında, altılı başak gibi olan yaprakları kupa şeklindedir. Koyu kırmızı ve fasulye kapsülüne benzeyen meyvelerinde, 3-6 tane tohum bulunmaktadır. Yan kökleri olan kök kısmı kazık şeklindedir. Yan kökleri olduğundan, bulunduğu bölgede hızlı bir şekilde yayılır.Akdeniz ülkelerinde, Ukrayna, Rusya, Türkistan ve ülkemizde yeterince yetişir. Genellikle ılıman iklimlerde yetişmeyi sever.

Meyan köşkünün kökleri söküldüğünde, iyice yıkanır. Bunlar 15-40 cm kadar kesilerek, güneş almayan gölge bir alanda kurutulur. Mümkün olduğu kadar nemli yerlerden ve direkt güneş ışığından uzak tutulması gerekir. Kurutma sırasında köklerin kabukları soyulabilir ya da soyulmadan kurutulabilir. Kökler bira imalatı ve ilaç sanayinde kullanılmaktadır. İçeriğinde glisirizin, uçucu yağlar, flavon, saponin, nişasta ve yapışkan bir madde yer alır. Kökleri bazı bölgelerde şerbet yapımında kullanılır. Genellikle toz haline getirilerek, kareler halinde, çubuklar şeklinde ya da meyan balı üretimi yapılarak satışa sunulur. Yapılan klinik araştırmalar insan sağlığına oldukça faydalı olduğunu tespit etmiştir.

Meyan kökü faydaları nelerdir?

 • Mide ve bağırsak sorunu olan hastalar için şifalı bir bitkidir. Özellikle ülser rahatsızlığı yaşayanlarda bu bitki önerilmektedir. Hem hastalığın yayılışını engellemekte, hem de etkisini azaltmaktadır. Bu etkisi klinik araştırmalar sonucunda tespit edilmiştir.
 • Bronşit hastalarında göğsü yumuşatan ve balgam söktüren bir etkiye sahiptir. Balgamın akışkan hale gelmesini sağladığından, söktürücü etki yapar.
  Ayrıca öksürüğün kesilmesinde ve soğuk algınlığının giderilmesinde etkisi bulunmaktadır.
 • Meyan kökü içeriğinde olan flavonoidler sayesinde, antioksidan özelliği bulunan şifalı bir bitkidir.
 • Meyan kökü vücutta kortizon etkisi yaratsa bile, onun gibi yan etkilere neden olmaz. Bu etkisi nedeniyle iltihap giderici olarak kullanılabilir.
 • Virüsler ve bakteriler açısından vücutta interferon düzeyini artıran etki yapar.
 • Yaşın ilerlemesi nedeniyle beyinde olan hücre ölümlerinde olumlu etkilere sahiptir. Bu etkisiyle parkinson hastalarında olan beyin hücresi ölümlerinde yararlı olur.
 • Ağızda oluşan aftlarda, meyan kökü suyun içinde kaynatılarak gargara yapılırsa aftlar için tedavi edici olur.
 • Bağışıklık sistemin güçlendiren, ses kısıklığına iyi gelen bitkinin ateş düşüren etkisi bulunmaktadır.
 • Kabızlığa iyi gelir ve krampları giderir.
 • Ciltte oluşan sivilce ve aknelere iyi gelir, sedef hastalığında yararlı etkileri vardır.
 • Tansiyonun düzenlenmesinde ve addison hastalığında tedavi edici etkisi bulunmaktadır.
 • Böbrek üstü bezi hastalıklarında kullanılan şifalı bir bitkidir.

Meyan kökü bu kadar şifalı özelliği olmasına rağmen, 6 haftadan uzun ve yüksek dozlarda kullanılmamalıdır. Kullanıldığı zamanlarda 3 haftalık ara verilmesi tavsiye edilir. Yüksek tansiyon hastalarında, kalp ve damar hastalarında ve böbrek hastalarında mutlaka doktora danışılarak kullanılması tavsiye edilir. Bitkinin fazla miktarda kullanılması halinde, vücutta sıvı birikimi gibi bir etkisi olabilir. Diğer şifalı bitkilerde olduğu gibi, mutlaka uzmana danışılarak ve bilinçli bir şekilde kullanılması tavsiye edilir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Yorum yazmak için giriş yapmalısın