DOLAR 16,1050 1.12%
EURO 17,2738 1.35%
ALTIN 961,851,40
BITCOIN 471048-2,31%
Adana
26°

PARÇALI AZ BULUTLU

17:03

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

MHP Adana İl Başkanı Yusuf Baş, Doğu Türkistan’da Çin’in yaptığı katliamları lanetledi
45 okunma

MHP Adana İl Başkanı Yusuf Baş, Doğu Türkistan’da Çin’in yaptığı katliamları lanetledi

ABONE OL
29 Haziran 2015 14:58
MHP Adana İl Başkanı Yusuf Baş, Doğu Türkistan’da Çin’in yaptığı katliamları lanetledi
0

BEĞENDİM

ABONE OL

MHP Lideri Sayın Devlet Bahçeli’ye ‘Doğu Türkistan’a gitmedi’ diye iftira atan zihniyete işte samimiyet fırsatı. Son günlerini yaşayan AKP hükümeti, Dünya Uygur Kurultayı’nın Türkiye’de toplanmasına öncülük etsin, Dünya Uygur Kurultayı Başkanı Rabia Kadir’in Türkiye’ye girişine konulan yasak kaldırılsın yeter.

AKP hükümeti Japon Hükümeti kadar olamadı. Mısırlı Esma’ya gözyaşı döken, Kobani’yi dert edinen zihniyet, Türkistan’da oruç tuttukları için şehit edilen Müslüman Türkleri görmezden geliyor.

Doğu Türkistan’a destek veren Japonya, Dünya Uygur Kurultayı’na ev sahipliği yapacak medeni cesareti gösterirken AKP hükümeti böyle bir yüreği ortaya koyamıyor.

ADANA – Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Adana İl Başkanı Yusuf Baş, sömürgeci Çin yönetiminin talimatıyla namaz ve oruç ibadetlerinin yasaklandığı Doğu Türkistan’da 100’e yakın Türk’ün katledilmesinin büyük bir insanlık suçu olduğunu söyledi.

ÖZBEÖZ TÜRK YURDU: DOĞU TÜRKİSTAN

Yusuf Baş, yaptığı açıklamada “Özbeöz Türk yurdu olan Doğu Türkistan, yine işgalci Çinliler tarafından katliamlara uğradı. Kızıl kapitalist Çin yönetimi, yıllardır yer altı yer üstü bütün kaynaklarını sömürdüğü, Türk neslini yok etmek için nükleer bomba deneme üssü haline getirdiği Doğu Türkistan’da soykırım projesine devam etti. Merhametten, medeniyetten nasibi almamış canavarlar, İslam’ın en kutsal ayında kan akıttı. Orucunu tutup namazını kılmak isteyen Doğu Türkistanlı kardeşlerimizin en insani, en masum talepleri silahlarla bastırıldı ve son alınan haberlere göre 100’a yakın Türk hunharca şehit edildi” dedi.

İRAN VE IRAK’IN 10 KATI

Baş, devamla şunları kaydetti:

“Zalim Çin’in yaptığı bu katliam ilk olmadığı gibi son da olmayacaktır. İkinci Dünya Savaşı’nın son demlerinde fırsatçı sırtlan gibi Doğu Türkistan’ı sömürgesine dahil eden Çin, o tarihten bu yana soydaşlarımıza soykırım uygulamaktadır. İran ve Irak’tan on kat daha fazla olan petrol kaynaklarının tamamı Çin’e akıtılmakta ve Doğu Türkistan’da 25 milyon soydaşımız açlığa mahkum edilmektedir. Türkçenin, ezanın, dini nikahın, tesettürün, orucun, namazın, seyahatin, yatırımın yasak olduğu Doğu Türkistan’da bir medeniyet yok edilmektedir. Bize göre Doğu Türkistan’da asrın soykırımı uygulanmaktadır. Sözde medeni dünya ise buna sessizdir.”

AKP HÜKÜMETİ JAPON HÜKÜMETİ KADAR OLAMADI

Yusuf Baş “Türkiye’de ise AKP hükümeti Japon Hükümeti kadar olamadı. Mısırlı Esma’ya gözyaşı döken, Kobani’yi dert edinen zihniyet, Türkistan’da oruç tuttukları için şehit edilen Müslüman Türkleri görmezden geliyor. Doğu Türkistan’a destek veren Japonya, Dünya Uygur Kurultayı’na ev sahipliği yapacak medeni cesareti gösterirken AKP hükümeti böyle bir yüreği ortaya koyamıyor. MHP Lideri Sayın Devlet Bahçeli’ye ‘Doğu Türkistan’a gitmedi’ diye iftira atan zihniyete işte samimiyet fırsatı. Son günlerini yaşayan AKP hükümeti, Dünya Uygur Kurultayı’nın Türkiye’de toplanmasına öncülük etsin, Dünya Uygur Kurultayı Başkanı Rabia Kadir’in Türkiye’ye girişine konulan yasak kaldırılsın yeter.”

‘SİNCAN’ İSMİNİ KULLANMAYALIM

MHP Adana İl Başkanı Yusuf Baş açıklamasını şu sözlerle bitirdi:

“Halen yer yer devam eden Doğu Türkistan’daki insanlık suçunu lanetliyoruz. Şehitlerimize Allah’tan rahmet, yaralı kardeşlerimize acil şifalar, bütün Türkistanlı soydaşlarımıza metanet ve başsağlığı niyaz ediyorum. Mazlumun ahı yerde kalmayacaktır. Doğu Türkistan bir gün mutlaka hürriyetine kavuşacaktır. Bu vesileyle ifade etmek isterim ki; Doğu Türkistan’a ‘Sincan’ ismi veren Çin’in tuzağına düşülmemelidir. Doğu Türkistan ismini unutmayalım, unutturmayalım. Yazılı, sözlü, görsel bütün mecralarda geçen ‘Sincan’ ibaresini ısrarla ‘Doğu Türkistan’ şeklinde okuyup, yazılım.”


    Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


    HIZLI YORUM YAP

    Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.