DOLAR 16,8853 -2.7%
EURO 17,8334 -2.47%
ALTIN 991,58-2,31
BITCOIN 362741-0,33%
Adana
24°

PARÇALI AZ BULUTLU

13:12

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

MHP’de Tüzük Tamam Sıra Seçimde
65 okunma

MHP’de Tüzük Tamam Sıra Seçimde

ABONE OL
19 Haziran 2016 17:56
MHP’de Tüzük Tamam Sıra Seçimde
0

BEĞENDİM

ABONE OL

MHP tüzük kurultayında değişiklik yapılması planlanan tüm önergeler oy birliği ile onaylandı. Muhalifler de 10 Temmuz’da yapılacak seçimli kurultaya katılacak. Diğer önemli bir konu da 7 Haziran 2015’den bu yana kadarki disiplin suçlarının affedilmesi oldu. Muhaliflere verdikleri destek nedeni ile uzaklaştırılan MHP’lilerin partiye geri dönmelerinin önü açıldı.

MHP’de mahkemenin görevlendirdiği Çağrı Heyeti’nin düzenlediği olağanüstü tüzük kurultayı bugün toplandı. Genel başkan adaylarından Meral Akşener, Koray Aydın, Ümit Özdağ ve Sinan Oğan erken saatlerde kongre salonuna geldi. Kurultayda Divan Başkanı Musavat Dervişoğlu oldu.

Fırat Tur Ankara’dan bildiriyor…

MHP’de çok tartışmalı tüzük kurultayı bugün gerçekleşti. Ankara’daki Büyük Anadolu Oteli’nde yapılan kongreye katılmak için gelen partililer, polis kontrol noktalarında didik didik arandı. Parti delegeleri kongre alanına noter huzurunda kayıt yaptırarak giriş yaptı. Bu uygulama delegelerin salona girişini geciktirse de salt çoğunluğun toplanmasının önüne geçemedi. Genel başkan adaylarının saat 10:00’da geldiği kurultay salonunda delegelerin geç toplanması kısa süreli de olsa endişeye neden oldu.

Adaylardan Sinan Oğan sozcu.com.tr’ye konuyla ilgili yaptığı açıklamada “Katılan delegeleri genel merkeze inandırmak kolay değil. Bunun için noter huzurunda girişler biraz uzun sürüyor” dedi. Çağrı Heyeti beklenen açıklamayı saat 14:00’da yaptı ve “752 delegenin imzasını topladık” dedi. 1186 üst kurul delegesinin 595’nin katılması halinde MHP tüzük kurultayının gerçekleşmesinin önünde bir engel kalmamış oluyordu. Çağrı Heyeti’nin delege açıklamasının ardından MHP’de tüzük kurultayı resmen başlamış oldu. Kurutay’da noterin sozcu.com.tr’ye yaptığı açıklamaya göre  659 delege toplandı. Delege yeter sayısına ulaşılması ile birlikte Kurultay’da tüzük değişikliğine gidildi. Kurultay’da alınan karara göre 7 Haziran seçimlerinden bugüne kadar olan süreçte parti içinde işlenmiş tüm disiplin suçları affedildi. Bu kararla birlikte MHP’de genel merkeze muhalefet bayrağı açan; milletvekilleri, il ve ilçe teşkilatlarının disiplin suçları affedilmiş oldu.

DİVAN BAŞKANI MUSAVAT DERVİŞOĞLU

Divan Başkanlığı için iki isim önerildi. Başkanlık adaylarından biri olan ve başından beri Meral Akşener’e yakın olan Musavat Derşivoğlu 456 imza alırken Hasan Hüseyin Türkoğlu için 170 imza verildi. Daha sonra delegelerin isteği üzerine genel başkan adayları yaklaşık 15 dakikalık bir görüşme yaparak tek liste üzerinde anlaştı. Hasan Hüseyin Türkoğlu adaylıktan çekildi ve Divan Başkanı Musavat Dervişoğlu oldu.

BAHÇELİ’NİN DEV POSTERİ AÇILDI

Kurultayı salon dışında izleyecek MHP’liler için de dev ekran kurulduğu görülürken, kongre salonundaki dev Devlet Bahçeli fotoğrafı dikkat çekti.

Ayrıca Bahçeli katılmasa bile genel başkan olarak isminin anons edileceği öğrenildi.

GENEL BAŞKAN ADAYI SAZAK YOK

Genel Başkan adaylarından Süleyman Sazak kongrenin yapılacağı salona gelmedi. Sazak’ın gelişmeleri ofisinden izleyeceği belirtildi.

SALONDAN CANLI YAYIN
Kongre için hazırlanan iki salonun birinde sadece delegeler ve basın mensupları bulunuyordu.. Diğer salonda ise partililer dev ekrandan gelişmeleri takip etti.

AKŞENER’E KARŞI ‘GÜÇ BİRLİĞİ’ HAREKETİ

Kurultaya saatler kala dün iftarda bir araya gelen genel başkan adayları Koray Aydın, Ümit Özdağ ve Sinan Oğan, diğer genel başkan adayı Meral Akşener’e karşı ‘Güç Birliği’ hareketi oluşturdu. Gerekçe ise Akşener’in tek başına hareket etmesi. İftar yemeğinden genel merkezin 10 Temmuz’da yapacağı olağanüstü kurultaya katılma kararı da çıktı.

“800 DELEGE KATILIRSA BAHÇELİ ADAY OLMAYACAK”

Genel Başkan adaylarından Ümit Özdağ da, kurultaya 800 delegenin katılması halinde Bahçeli’nin aday olamayacağını belirterek, “Bahçeli istenmediğinin farkında, gitmek istiyor aslında ama bırakmıyorlar” ifadelerini kullandı. bu açıklamaya karşılık kurutaya noterin tespit ettiğine göre 659 delege katıldı.

BAHÇELİ: “KURULTAY YASAL DEĞİLDİR”

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Olağanüstü Büyük Kurultay süreciyle ilgili açıklama yaparak, “Kurultay yasal değildir. Dava arkadaşlarımız ‘yasal geçerliliği olmayacak’ sözde bir kurultaya davet edilmiştir. 19 Haziran 2016 tarihinde tertip edileceği söylenen yasa dışı kongreye ilişkin olarak ilan usullerine uyulmamış ve de kongrenin iptaline sebebiyet verecek mevzuata aykırı işlemler gerçekleştirilmiştir. Bu haliyle söz konusu kurultayın ‘yasal zeminde’ hayat bulması mümkün olmayacaktır. Paralelciler, Pensilvanya’dan talimatla kaplumbağanın kabuğunun içine girmeye çalışıyor. Bunları kaplumbağa gibi tersine çevireceğim” dedi.

BUGÜNE NASIL GELİNDİ?

MHP’nin 1 Kasım seçimlerinden yenilgiyle çıkmasının ardından harekete geçen bir grup partili partide ‘tüzük değişikliği’ talebiyle olağanüstü kongre girişimi başlattı.
Grup, 1,232 delegeden 531 delegenin destek verdiği girişimin talebini genel merkezin yerine getirmemesi üzerine şubat ayında mahkemeye başvurdu.
Mahkeme de, ‘büyük kongre üyelerinin beşte birinin başvurusu üzerine olağanüstü büyük kurultay toplantıya çağrılabileceği hükmünün yer aldığı ifade edilerek, bu hükmün bu hususta partiye takdir yetkisi vermediği” sonucuna vardı ve olağanüstü kurultayın toplanması için “Çağrı Heyeti” oluşturdu.
Genel Merkez çağrıyı tanımazken, heyet de 15 Mayıs’ta toplanmak üzere delegelere davet yaptı.
Bu arada Gemerek ve Tosya’da iki ayrı mahkeme, olağanüstü kurultay sürecini durduran kararlar verdi.
Ankara Valiliği bu kararları gerekçe göstererek, 15 Mayıs’ta toplanmak üzere Ankara’ya gelen delegelerin kongrenin toplanacağı Büyük Anadolu Oteli’ne girişlerine izin vermeyince toplantı yapılamadı.
Genel merkezin itirazı üzerine dosya Yargıtay’ın gündemine geldi. Yargıtay da, yerel mahkemenin kararını onaylayınca olağanüstü kurultayın yapılmasının önünde engel kalmadı.


    Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


    HIZLI YORUM YAP

    Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.