DOLAR 17,9683 0.28%
EURO 18,2902 0.24%
ALTIN 1.024,280,14
BITCOIN 4262493,39%
Adana
31°

AZ BULUTLU

13:15

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

MHP’den Davutoğlu’na ”Niyetiniz nedir?” sorusu
76 okunma

MHP’den Davutoğlu’na ”Niyetiniz nedir?” sorusu

ABONE OL
10 Mayıs 2016 20:16
MHP’den Davutoğlu’na ”Niyetiniz nedir?” sorusu
0

BEĞENDİM

ABONE OL

–MHP Genel Başkan Yardımcısı Adana Milletvekili Prof. Dr. Mevlüt Karakaya, futbol sahalarından Atatürk’ün isminin silinmesi çabasını Meclis’e taşıdı.

–Karakaya, Adana’da yapılan stada ise “5 Ocak Atatürk Stadı” isminde ısrar eden vatandaşlara kulak verilmesini istedi

–Karakaya “Ülkemizin bazı yerleşim birimlerinde Türkçe isimlerin yerine etnik isimler konulmasını sağlayan Hükümetinizin, milyonlarca vatandaşımızı cezbeden sportif bir alanda bu değişikliklere yönelmesindeki niyeti nedir?” dedi.

ADANA – Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Genel Başkan Yardımcısı Adana Milletvekili Prof. Dr. Mevlüt Karakaya, yeşil sahalardan Atatürk’ün isminin silinerek yerine ‘Arena’ konulması çılgınlığını Meclis gündemine taşırken Başbakan Davutoğlu’nu “Bunda hangi milli menfaat gözetilmektedir?” sorusuyla sıkıştırdı.

ATATÜRK YERİNE NEDEN ‘ARENA’?
Mevlüt Karakaya, konu hakkında Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun cevaplandırılması istemiyle yazılı soru önergesi verdi. Karakaya, önergesinde “Ülkemizde değişik tarihlerde yapılmış olan ve halen hizmet vermeye devam eden pek çok futbol sahası isimlerini; milli, tarihi karakterlerden ve milli olaylardan esinlenerek almıştır. Ancak son yıllarda bu isimlerin, genelde bulunduğu şehrin adıyla birlikte ‘Arena’ eki konularak kullanıldığını görmekteyiz. Bu değişikliğin, kuşkusuz en çok Türkiye Cumhuriyeti’nin Kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün adı silinerek yapılması dikkat çekmektedir. İkinci Cumhurbaşkanımız merhum İsmet İnönü’nün adı da sahalardan silinmektedir” ifadesini kullandı.

5 OCAK, 4 EYLÜL, 19 MAYIS…
Adını Sivas Kongresi’nden alan ‘4 Eylül Sivas Stadı’, Atatürk’ün Samsun’a çıkışını temsil eden ‘Samsun 19 Mayıs Stadı’, kurtuluş Günü’ne atfen ‘Adana 5 Ocak Stadı’nda olduğu halkın onur duyduğu milli tarihten esinlenen isimlerin de aynı akıbete uğratılmak istendiğini belirten Karakaya, önemli bir ayrıntıya dikkat çekerek “Bazı isim değişikliklerinin resmen gerçekleştirilmeden önce sosyal medya, yazılı ve görsel basın kullanılarak önceden algı oluşturulmak suretiyle kamuoyu hazırlanarak yapılmak istendiği görülmektedir” dedi.

ADANA 5 OCAK ATATÜRK STADI…
“Yeşil sahalarda yapılan, yapılmakta olan ve yapılmak istenen isim değişikliklerinde iyi niyet göremiyoruz” diyen Mevlüt Karakaya, Adanalıların beklentisini de önergesinde dile getirdi. Karakaya “Adanalı vatandaşlarımız, şehir merkezinde bulunan mevcut stadın yerine merkez ilçe Sarıçam sınırları içinde yapılan yeni sahaya ‘5 Ocak Atatürk Stadı’ ismini önermektedirler. Çünkü Gazi Mustafa Kemal Atatürk, milli mücadeleye dair ilhamı ilk olarak Adana’dan aldığını bizzat ifade etmiştir. Dolayısıyla hem Atatürk hem de 5 Ocak isminin birlikte kullanılması çok anlamlı olacaktır” dedi.

İŞTE O SORULAR…
MHP Genel Başkan Yardımcısı Adana Milletvekili Prof. Dr. Mevlüt Karakaya, Davutoğlu’na “Milli kahramanların adlarının ve milli günlerimizi simgeleyen isimlerin kaldırılmasında, hangi kamu yararı gözetilmektedir? Sahaların Fransızca kökenli ‘Arena’ adıyla anılmasında ve tescil edilmesinde hangi milli menfaat gözetilmektedir? Ülkemizin bazı yerleşim birimlerinde Türkçe isimlerin yerine etnik isimler konulmasını sağlayan Hükümetinizin, milyonlarca vatandaşımızı cezbeden sportif bir alanda bu değişikliklere yönelmesindeki niyeti nedir? Adana’da yapılmakta olan yeni stada ‘5 Ocak Atatürk Stadı’ isminin verilmesini isteyen Adanalı vatandaşlarımızın talebini yerine getirmeyi düşünüyor musunuz?” sorularını yönelterek açıklama istedi.


    Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


    HIZLI YORUM YAP

    Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.