KozanBilgi.Net 15 Yaşında... SİZLERLE BİRLİKTE NİCE 15 YILLARA...

MHP’li Karakaya’dan “Anız yangını” çağrısı

MHP’li Karakaya’dan “Anız yangını” çağrısı

Geçen yıl da aynı sorunu TBMM gündemine taşıyan Karakaya, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Eşref Fakıbaba’ya “Anız yangınları neden önlenememektedir, bu konuda son bir yıl içinde hangi tedbirler alındı?” sorusunu yöneltti.

ADANA – Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Genel Başkan Yardımcısı Adana Milletvekili Prof. Dr. Mevlüt Karakaya, “Anız yangınlarını önleyici ve caydırıcı tedbirlerin alınması şarttır” dedi.

ANIZ YANGINI ÖNEMLİ SORUN

Adana’da son 1.5 aydır en çok şikâyet konusu olan, çözüm üretilmemesi sebebiyle de gelecek yıllar adına kaygı oluşturan anız yangınlarının önlenmesi gerektiğini belirten Karakaya, soruna ilişkin Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba’nın cevaplandırması talebiyle yazılı soru önergesi verdi.

EN ÇOK MISIR ANIZI

Karakaya, önergede “Özellikle mısır hasadının ardından başlayan anız yangınları, toprağın verimini düşürürken, başta insan olmak üzere etki sınırları içinde tüm canlıların sağlığını tehdit etmekte, çevre kirliliğine neden olmaktadır. Ev ve iş yerlerine kurum bırakan anız yangınları, Adana’da hayatı ve günlük yaşam kalitesini olumsuz etkilemektedir.” ifadesini kullandı.

 GEÇEN YIL DA ÖNERGE VERMİŞTİ

Geçen yıl da aynı konuda önerge veren ve çözüme dair bir gelişme göremeyen  Karakaya, şunları kaydetti:

“İçinde bulunduğumuz çağda ileri teknolojik imkânlara rağmen ve aradan geçen bunca zaman sonra dahi bu sorunun devam etmesi maalesef üzüntü verici bir durumdur. Adana’da yaşayan 2.5 milyon civarındaki vatandaşımız, her yıl aynı sorunu yaşamaktan dolayı mağduriyet yaşamakta ve bu durumdan şikayetçi olmaktadırlar.”

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Kozan'lı Öğretmen Türker Manga'nın Örnek Davranışına Feke Kaymakamlığı ve Feke Belediye Başkanlığından Destek

GELİŞMİŞ ÜLKELERDE DURUM

“Anız yangınlarını önleyici ve caydırıcı tedbirlerin alınması şarttır.” diyen MHP’li Mevlüt Karakaya şöyle devam etti:

“Gelişmiş ülkelerde anız yakmaya alternatif olarak sapın topraktan uzaklaştırılması yöntemi kullanılmaktadır. Biçerdöverlerin arkasına takılan saman ve balya yapma aletleri sayesinde anız yakmaya gerek kalmadan rahatlıkla toprak işlenebilmektedir. Söz konusu aletlerin çiftçilerimizin kullanımına sunulması yararlı olacaktır.”

HEM ANIZ HEM ORMAN YANGINI

Geçen yılki önergesindeki bazı tekliflerini yineleyen Karakaya “Diğer yandan, insansız hava araçlarının yeteneklerinden yararlanmak dâhil, uydulardan alınacak görsel anlık veri takibi ile sadece anız yangınlarına değil, orman yangınlarına da hızlı müdahale edilebilir. İki ayrı alanda aynı mevsimde benzer sonuçları doğuran soruna bütüncül yaklaşım, çözümü kolaylaştırabilir.” dedi.

BİR YIL İÇİNDE NE YAPILDI?

MHP Genel Başkan Yardımcısı Adana Milletvekili Prof. Dr. Mevlüt Karakaya, Bakan Eşref Fakababa’ya şu soruları yöneltti:

“Anız yangınları neden önlenememektedir, bu konuda son bir yıl içinde hangi tedbirler alınmıştır? Sorunun çözümü için gelişmiş ülkelerde uygulanan yöntemler incelenmekte midir, farklı bir ülkeyle ortak yürütülen bir çalışma var mıdır? Aynı mevsimde aynı ve benzer sorunlarla mücadele eden Orman ve Su İşleri Bakanlığı’yla ortak yürütülen projeleriniz bulunmakta mıdır?”

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Yorum yazmak için giriş yapmalısın