DOLAR %
EURO %
ALTIN
BITCOIN 313042-1,25%
Adana
18°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Migren ve Diğer Baş Ağrılarına Kuru İğne Tedavisi !

Migren ve Diğer Baş Ağrılarına Kuru İğne Tedavisi !

ABONE OL
21 Ağustos 2021 13:34
Migren ve Diğer Baş Ağrılarına Kuru İğne Tedavisi !
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Fizik tedavi ve rehabilitasyon uzmanı Prof. Dr. Turan Uslu konu hakkında bilgiler verdi.

Baş ağrılarının birçok çeşidi ve sebebi vardır. Migren ve gerilim tipi baş ağrıları en sık görülen baş ağrısı türleridir. Baş ağrılarına sebep olan bir hastalık varsa bu durumda baş ağrısı bir hastalık değil bir semptomdur. Baş ağrılarının sebepleri;

· Kas gerginliği

· Stres

· Boyun omurgası hastalıkları

· Duruş bozuklukları

· Alınan gıdalarla ilgili baş ağrıları

· Çevresel faktörler (cereyan, iklimsel faktörler, klimalar)

· Damarsal sorunlar

· Enfeksiyonlar

· Tümörler

Düzenli olarak ilaç kullanılmasına rağmen tedaviye cevap vermeyen baş ağrılarında ilaç dışı tedavi yöntemleri değerlendirilmelidir. İMS (kuru iğne tedavisi); migren, boyun omurgası kaynaklı ve gerilim tipi ağrılarda etkili bir tedavi alternatifidir.

İMS (intramuskülerstimülasyon), migren ve şiddetli kas gerginliğinin neden olduğu baş ağrılarını iyileştirmede etkilidir olur. Miyofasial tetik noktalar; kas içinde elle hissedilebilen, kas kasılması ve/veya basmakla ağrılı olabilen hassas noktalardır. Tetik noktalardan kaynaklanan ağrılar

uzak noktalara yayılım gösterebilir ve bu durum yansıyan ağrı olarak adlandırılır.

Miyofasial hassas noktalar aktif veya pasif olabilir. Aktif tetik noktalarda basınç uygulanmasa bile ağrı vardır. Pasif veya latent hassas noktalarda normalde ağrı yoktur, bu noktalarda basınç ile ağrı oluşur. Hem aktif hem de pasif tetik noktalar, baş ağrıları ve migrenlerle ilgili semptomları uyarır.

BU HABER İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Fazla kilo diz kireçlenmesine neden oluyor!

Migrende miyofasial tetik noktalar;

Yapılan çalışmalarda migren hastalarında çok sayıda miyofasiyal tetik noktalar bulunmuştur. Tek taraflı migrende, üst trapeziusta, sternokleidomastoid ve temporalis kaslarında aktif miyofasiyal tetik noktaları sık görülür. Migrenli hastalar üzerinde yapılan bir çalışmada, hastaların % 94’ünün temporalis ve suboksipital kaslarda miyofasiyal tetik noktaların olduğu gösterilmiştir. Miyofasiyal tetik noktaların sayısı, migren tipi baş ağrılarının sıklığı ve hastalığın süresi ile ilişkilidir.

Migrende İMS tedavisinin uygulanışı;

İMS uygulaması, aktif veya inaktif tetik noktaları bulunan kaslara son derece ince iğnelerin batırılması ile gerçekleştirilir. Bu iğneleme ile kaslarda, kimyasal, vasküler ve hücresel değişiklikler oluşur ve ağrı ve spazm nedeniyle kasılarak kısalmış kas liflerinin gerginliği azaltılarak kas lifleri uzatılır. İMS tedavisiyle kaslardakikısalma nedeniyle oluşan ağrı-spazm-ağrıdöngüsü kırılır.Tedavi, seanslar halinde yapılır. Hastalığın kronikliğine ve şiddetine göre seans sayısı 6-10 arasında değişir. Uygulama seansı arttıkça etkinin kalıcılığı da artmaktadır. Ağrı tekrarladığında seanslar yeniden başlatılabilir. İMS tedavisi yan etkisi çok az olan buna karşılık etkinliği çok fazla olan bir tedavi yöntemidir. Bu tedavi ilave olarak botox enjeksiyonları, duruş eğitimi ve egzersizlerle desteklenebilir.


Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.