DOLAR 18,8116 0.01%
EURO 20,4382 -0.29%
ALTIN 1.164,52-0,15
BITCOIN 433310-0,01%
Adana
12°

KAPALI

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Milliyetçilik Kötü Bir Şey mi?

ABONE OL
20 Eylül 2014 07:26
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Bazı arkaşlarımız, Kur’an’ı konu etmeye bayılıyorlar. Konu edilmesi elbetteki güzel. Ama toplum içinde oluşan sıkıntılara çare olacaksa. Yoksa, Kur’an’ın laf kabilinden konu edilmesi ilgilenilmeyecek konu olarak ortalıkta kalır.

Arkadaşımız Metin Karabaşoğlu,”Kur’an’ın i’cazının en önemli yönlerinden biri, tekrarlardır” diyerek konuyu oluşturmuş. Sonra?.. ”Tekrar ihtiyaçtan gelir” demiş. Sonra?.. Kur’an’ın muhtelif yerlerindeki Âdem’e İblis’in secde etmemesinin tekrarından günümüzün milliyetçiliğine kapı açmış. Verdiği hüküm şu: ”Milliyetçiliği de, elitizmi de başlatan, bütün derdi kendini yüceltmekten ibaret olan İblis’tir”.

Anlaşıldığına göre Karabaşoğlu milliyetçiliği muzır bir şey sanıyor.

Onu Kur’an’daki Âdem-İblis konusuyla paralel duruma getirmesi bundan olsa gerek.

Milliyetçilik nedir anlamaya çalışalım:

Millet kelimesinden türemiştir. Bu kelime başlangıçta dahil olunan milletin başka milletin boyunduruğundan kurtulması hareketi olarak kullanılsa da, günümüzde, sadece kendi milletini üstün görme, diğerlerini hakir görme anlamında kullanılabilmektedir. Milliyetçilik duygusu olmasaydı, Anadolu, dört tarafından askıya alınan İngiliz, Fransız, İtalyan ve Yunan boyunduruğundan kurtulamazdı.

Bir ferdin kendi milletini sevmesi kadar doğal bir şey olamaz. Fert kendi milletini en üstün de görebilir. Bu üstün görme, ittikaya en iyi uyma anlamında olabilir. Kural üzre yaşamayı öngören bir millet ile kuralsız yaşamayı maharet bilen bir millet elbetteki bir olamaz. Kurallı yaşayan kuralsız yaşayanı mutlaka itecektir. Eğer milliyetçilik, Karabaşoğlu’nun değindiği gibi diğer milletleri mutlak hakir görme durumuna gelmişse, o milletin uyarılma durumu da oluşmuş demektir. Bu görüş önüne sıfat almış bütün milliyetçileri kapsar.

BU HABER İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  VELİ KALLİ

Risalelerde ‘müsbet milliyetçilik’ tanımı var. Bu tanıma giren, bizden bilinen bazılarının, hangi milleti lanetli ve hakir gördüğünü hatırlamalı Metin Karabaşoğlu.

Karabaşoğlu’nun, aslında ‘menfi’ diyeceğimiz milliyetçiliğe kaynak gösterdiği iki ayete bakalım: ”Sizi yarattık. Sonra size şekil verdik. Sonra meleklere Âdem’e secde edin dedik. İblis’in dışındakiler secde ettiler. O, secde edenlerden olmadı. Yaratan, emrettiğimde secde etmeni ne engelledi diye sordu. İblis cevap verdi: Beni ateşten, onu ise topraktan yarattın”(A’raf: 11 ve 12). Karabaşoğlu, milliyetçiliği bu ayette belirtilen zamana dayandırıp, istikbar etmiş duruma gelen İblis’i milliyetçilerin hocası yapıyor. Tabi ki yanlış yapıyor.

Her millet, her toplum, her cemaat yoldan sapma gösterebilir. Sapma milletin veya toplumun zarar görmesiyle neticelenir. Eğer, başka milletin boyunduruğundan kurtulma hareketi olan milliyetçilik, zaman ilerledikçe, kendini üstün bilme, diğerlerini hakir görme şekline dönüşmüşse, o milleti veya toplumu uyaracak birilerinin gelmesi gerekir. Türklük şuuru ve gururu taşıyanlar dikkate verilmeden önce, onların ve diğerlerinin ittikaya ne derece önem verdiği belirlenmelidir. Dikkat edilirse ayette Yaratan’ın emri var. Ve o emre itiraz var. Kafir sıfatı bu olaydan sonra ancak yakıştırılıyor.

Bugün ittikasız bir milliyetçilik yürürlükte ise, izale olması için uyarı yapılması, kabul edilmediğinde kabul etmeyenlerden uzaklaşılması gerekir.
İbrahim Faik Bayav

 

Bu makale 27 Ocak 2013 tarihinde yayımlanmıştır.


Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.