MİRASÇILIK BELGESİ (VERASET İLAMI)

MİRASÇILIK BELGESİ (VERASET İLAMI)

Nedir?

Mirasçılık belgesi, murisin (ölen kişi) yasal mirasçılarını ve bu kişilerin paylarını gösteren bir mahkeme kararıdır. Yasal miras payları şu şekildedir:

Murisin;

Sağ kalan eşi ve  alt soyu (çocuk, torun vs) mevcutsa, eş 1/4 alt soy 3/4,

Sağ kalan eş + anne-baba mevcut alt soyu yoksa  eş 1/2,  anne-baba 1/2,

Sağ kalan eş + büyük anne- büyük baba ( anne-babası ve alt soyu yoksa) sağ kalan eş  3/4 büyük anne- büyük baba 1/4’tür.

 

Mirasçı olarak sadece eş var, büyük anne-baba yoksa (amca, dayı, hala, teyze de yoksa) eş tek başına mirasçı olacaktır.

Bu mirasçılardan hiçbiri yoksa tereke devlet hazinesine kalacaktır. Devlet terekedeki borcu alacağa göre ödeyecektir. Örneğin, murisin 3 lira alacağı 5 lira borcu varsa devlet 3 liralık alacakla borcu ödeyip, kalan (5 liradan kalan) 2 liralık borcu ödemeyecektir. Yani alacak kadar borç ödenecek, borcun fazlasına devlet karışmayacaktır.Mirasçılık Belgesi Nereden Alınır?

6 Mart 2018 tarihi itibariyle artık mirasçılık belgesi e-devlet sistemi üzerinden alınabilecek. Ancak yargılamayı gerektiren durumlar hariç bu hizmetten sadece 1990 yılından sonra ölen kişilerin mirasçıları yararlanabilecek.

Bunun dışında, noter veya Sulh Hukuk Mahkemelerinden temin edilebilir. Ancak noterler her koşulda mirasçılık belgesi veremeyebilmektedirler. Örneğin, soy bağının tespit edilememesi ya da kişinin soy bağının bulunup yasal mirasçılık sıfatının olmaması gibi veya 1926 yılından önceki ölümlerde, kişinin gaip olması gibi sayabileceğimiz birçok sebepten ötürü size veraset ilamı veremeyebilirler. Bu gibi durumlarda onlar sizi Sulh Hukuk Mahkemelerine yönlendirirler. Sulh Hukuk Mahkemeleri’nde açılacak dava hasımsızdır, çekişmesiz ve basit yargılama usulüne göre gerçekleştirilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Enbiya Suresi 96'daki Yecüc Mecüc Nedir?

Sulh Hukuk Mahkemelerinde Açılacak Davada Yetkili Mahkeme Neresidir? Mirasçılık Belgesi Ne Sürede  Verilir?

Yetkili mahkeme, murisin son ikametgah yeri Sulh Hukuk Mahkemesi’dir. Veriliş süresi minimum 1 hafta olmak üzere mahkemenin iş yoğunluğuna göre bu süre değişebilmektedir.

Davamı Diğer Paydaşlarla Birlikte Mi Açmalıyım?

Hayır. Paydaş olarak tek başınıza başvurunuzu yapabilir, veraset ilamını alabilirsiniz. Bu ilamdan diğer paydaşlarda faydalanabilir.Dava Açmak İçin Herhangi Bir Zaman aşımı Süresi Var Mıdır?

Hayır, mirasçılık belgesini her zaman isteyebilirsiniz. Ancak mirasçılar içerisinde zamana bağlı olarak ölümler gerçekleşmişse bu haktan onların mirasçıları da yararlanabileceğinden  herhangi bir süreye bağlı kalmadan tekrar mirasçılık belgesi almanız gerekebilir.

Soru, istek ve görüşlerinizi aysnr.atc@outlook.com  adresinden yöneltebilirsiniz.

 

Not: Yazılarım telif hakkı içerdiğinden kaynak göstermeden paylaşmamanız önemle rica olunur. Ayrıca diğer tüm yazılarımda olduğu gibi bu yazımda da vermiş olduğum bilgiler, sizlere salt hukuki bilgi verme amaçlı olup, kesinlikle hukuki danışmanlık içermemektedir. Çevrenizden edindiğiniz, kulaktan dolma her bilgiye itibar etmeyip, miras hukukunda uzmanlaşmış bir meslektaşımdan ayrıntılı olarak hukuki bilgi temin etmeniz sizin açınızdan daha sağlıklı olacaktır. Esen kalın.

02/05/2018

AV. AYŞENUR ATICI

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Yorum yazmak için giriş yapmalısın