“Mısır üreticisi kaderine terk edilmesin”

“Mısır üreticisi kaderine terk edilmesin”

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adana Milletvekili Dr. Müzeyyen Şevkin, çiftçinin alın teri kurumadan karşılığını almasının önemine işaret etti

ADANA- Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adana Milletvekili Dr. Müzeyyen Şevkin, hasadına başlanan mısırı üreten çiftçinin mağdur olmaması için ürün alım fiyatının geç kalınmadan açıklanması gerektiğini vurguladı. Türkiye’nin en önemli tahıl ürünleri arasında yer alan ve ülkemiz üretiminin yüzde 25’ini karşılayan Adana’da yüksek verim elde eden üreticinin alın teri kurumadan karşılığını almasının önemine işaret eden Dr. Şevkin, daha çok Yüreğir, Kozan, Ceyhan, Karataş, İmamoğlu ve Seyhan ilçelerinde 1.5 milyon tona yakın üretilen mısırın tüm dünyada stratejik öneme sahip tarım ürünleri arasında gösterildiğine dikkat çekti.

ÇİFTÇİ, GEÇEN YIL PERİŞAN OLMUŞTU

Geçen yıl olduğu gibi bu yıl da hasat döneminde ithal ürünlere ağırlık verildiğine vurgu yapan Dr. Şevkin, mısıra verilen destek miktarının arttırılmasının yanı sıra hasat döneminde hububat ve tahıl ürünleri ithalatının da kısıtlanması gerektiğini vurguladı. Üreticiden gelen serzeniş ve talepler doğrultusunda açıklama yapan Dr. Şevkin, Toprak Mahsulleri Ofisi’nin (TMO) geçen yıl uyguladığı sıfır gümrükle ithalat izninin Çukurovalı çiftçiyi adeta perişan ettiğini hatırlattı.

TMO’nun hasadın sürdüğü şu günlerde çiftçi lehine müdahale alım fiyatı açıklamasını ve üreticinin kaderiyle baş başa bırakılmasının önüne geçmesi gerektiğini ifade eden Dr. Şevkin, “İthalat gerekiyorsa yerli üreticimiz mısırı elinden çıkardıktan sonra yapılmalı. Mısır, bilindiği üzere pamuk gibi stratejik ürünler arasında yer almaktadır. Yapılacak destekler ve maliyetler hesaplanarak oluşturulacak fiyatla çiftçimizin serbest piyasa koşullarına ezdirilmesinin önüne geçilmelidir” dedi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  MEB duyurdu! 3 gün uzaktan eğitime ara veriliyor

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Yorum yazmak için giriş yapmalısın