Mısır’dan Erdoğan’a sert yanıt

Mısır’dan Erdoğan’a sert yanıt

erdomanset1

Mısır Dışişleri Bakanlığı’ndan yayınlanan yazılı açıklamada, Mısır Dışişleri Bakanlığı’nın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıklamalarını kınadığı belirtilerek, “Demokrasi ve insan hakları konusunda başkalarına ders vermeye durumu uygun değil. Kendisini bunların koruyucusu yerine koymasın” ifadeleri kullanıldı.

Erdoğan, Dünya Ekonomik Forumu’nun 28 Eylül’de yapılan açılış toplantısında yaptığı konuşmada, Birleşmiş Milletler ile diğer uluslararası örgüt ve devletlerin kayıtsızlığının tarihin en büyük dramlarından birisine oksijen sağladığını kaydederek, “Mısır’da halkın oylarıyla seçilen bir cumhurbaşkanının darbeyle indirilmesi, ardından toplu katliamların yapılması… Yakın siyasi tarihimizde var mı böyle bir şey? Bir günde 5 bin küsur insanın öldürüldüğü bir başka yer var mı?” diye konuşmuştu.

Mısır Dışişleri, Türkiye’nin son yıllardaki iç konularını takip edenlerin, demokrasinin savunucusu olduğunu iddia eden ve sözde “Arap Baharı Devrimleri”ni savunan Erdoğan’ın gerçek demokrasiden uzak olduğunu ve başkalarına bu konuda ders verecek durumda olmadığını göreceğini ifade etti.

TWITTER’I KAPATAN O

Bakanlık, Erdoğan’ın uzun yıllar boyunca yönetimde başbakan olarak kalmasına rağmen, devletin siyasi rejimini parlamenter sistemden yarı başkanlık sistemi ile Türkiye anayasasını değiştirmekte tereddüt etmediğini, düşünce, görüş ve gösteri yapma özgürlüğüne getirdiği yasaklar yanı sıra, siyasi aktivistler ve sivil göstericilere karşı kullandığı şiddet ve baskıcı eylemler yoluyla izlediği uygulamalar gölgesinde davranışlarının pekte demokratik olarak nitelenemeyeceğini demokrasisinin düşünce özgürlüğüne saygıda sosyal paylaşım sitesi olan “twitteri” kapatma sınırına kadar geldiğine işaret etti.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Elektronikçi esnafından muafiyet çağrısı

YAZAR VE GAZETECİLERİ İÇERİ ATTI

Erdoğan rejiminin basın özgürlüğüne uyguladığı sert uygulamalar ile yazar ve gazetecilere karşı müteaddit hükümler ve açtığı davalar, Kürtlere karşı ayrımcılık, yolsuzluk ile vatandaşları hüküm vermeden uzun süre göz altında tutan yargıya müdahale etmesine işaret eden Mısır Dışişleri, bütün bunların Avrupa Birliği gibi Türkiye’de insan hakları sicilinin uluslararası ve bölgesel örgütlerin raporlarında gözlemlenen durumlar olduğuna dikkat çekti.

ULUSAL ÇIKARLARDAN UZAK EVHAMLARDA

Bakanlık, söz konusu süregelen planlı ihlaller ve demokratik olmayan uygulamaların Erdoğan’ın demokrasiyi savunmada ahlaki veya siyasi herhangi gerekçesini kaybettirdiğine bu yüzden, ideolojik yönelimleri, şahsi istekleri ve ülkesiyle halkının ulusal çıkarlarından uzak bir şekilde Osmanlı hilafetini geri getirme evhamları ve dar ideolojik görüşlerini yansıttığını ifade etti.

KENDİNİ ISLAH ET

Mısır Dışişleri, Mısır’ın Mısır halkıyla dost Türk halkını birbirine bağlayan tarihi ve kan ilişkileriyle Türk hükümetinin tutumlarını birbirinden ayırmaya büyük özen gösterdiğine dikkat çekerek, Erdoğan’a başkalarının işine burnunu sokmadan, kendini de ilkelerinden tamamen uzak olduğu demokrasi savunucusu ilan etmeden önce, ülkesinin içişlerine yönelmesi, müstebit şahsi hareketlerini ıslah etmesi ve insan hakları alanındaki kötü sicilini iyileştirme tavsiyesinde bulundu.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Yorum yazmak için giriş yapmalısın