DOLAR 18,5561 0.25%
EURO 18,1602 -0.02%
ALTIN 995,230,76
BITCOIN 3625700,62%
Adana
27°

AÇIK

16:18

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

63 okunma

Mit Krizi Değil Dindarların Krizi!

ABONE OL
13 Eylül 2014 21:41
0

BEĞENDİM

ABONE OL

MİT üzerinden yayılan patırtı, yeni bir kriz olarak gündeme oturdu. Şimdi aydın bilinenler bu krizi aşmanın çözümünü sunmaya çalışıyorlar. Evvelki krizlerde bulunmaya çalışılan çözümler gibi, bu krizin çözümleri de, önce, çözüm sunanlara yarasın cinsinden. Ama, İhsan Dağı, biraz daha açık konuşmuş; “Kürt meselesi çözülmeden bu ülkenin kalıcı bir istikrara kavuşması imkansız” diyor. Bkz: http://www.moralhaber.net/makale/mit-krizi-mi-kurt-krizi-mi-1/
İhsan Dağı’nın yazdığına dikkat edilirse, diğer aydınlar gibi, “’Kürdistan”’ demekten kaçındığı anlaşılacaktır. Kürdistan… Yani, Türkiye sınırının Doğudan eksiltileceği yer. Bu işin başlangıcını 1925 yılına götürmüş İhsan Dağı. Oysa Türkiye’’nin kuruluşu öncesinde şimdikine benzer faaliyetler olduğu biliniyor.

İhsan Dağı’’nın şu cümlesini beraber okuyalım: “bu ülkeyi böylesine krizlere saplamadan yönetmek isteyen bir iktidarın Kürt meselesinin çözümünü ertelemesi yanlış. Aslında biliyoruz ki, AK parti hükümeti çözümü hem istedi, hem de bunun için çalıştı”.

Okuyan da sanacak ki, övülen AK Parti, İhsan Dağı’nın nasihatine kulak verecek. Halbuki İhsan Dağı, AK Parti’yi krize saplamadan ülke yönetmek istediğini söylemekle, bilinmesi gereken yanlışın üzerini kapatıyor. AK Parti’yi, başlangıçta, ülkeyi yönetmek için iktidar olmuş sandıysak da, sadece AK Partililerdeki olumlu gelişme, onun ülkeyi yönetmek için iktidara gelmediğini anlayabilenlere gösterdi. Bir tek örnek: Doğu illerinde, çocukların ayda 200 liraya köle gibi çalıştıklarını bizzat kendisi söylediği halde, bu zulmü bu edepsizliği ortadan kaldıracak hiç bir girişimde bulunmadı. Bir zaman sonra da hem kendi unuttu; hem cümle yandaşlarına bunu unutturdu. İhsan Dağı’nın, AK Parti’nin krize çözüm beklediğine inanması, onun sunduğu çözümün ertelemesine sadece “yanlış” demesine yarayacaktır. AK Parti iktidarının 2009’daki “demokratik açılımı”, kendisini iktidarda tutmak isteyenlere, sonradan Kürdistan olacak bir bölgeyi ikrama hazırlamaktan başka şey değildi.

İhsan Dağı, Habur olayından sonraki gelişmelerin hükümetin taktik değiştirmesine sebep olduğunu söylüyor. Bunu teyid eden cümlesi şu: “Meseleyi “demokratik açılım” söylemiyle kamuoyu önünde yürütmek yerine doğrudan Öcalan ve PKK ile görüşerek çözmenin daha kolay ve yönetilebilir olacağı düşünüldü”. Hükümet mi düşünmüş bunu?!.. Öcalan ve PKK ile görüşme yapılıyor iddiasına Erdoğan’ın ne kadar dehşetli isyan ettiği, iddiada bulunanlara tek tek “alçak” ve “şerefsiz” mührü vurduğunu İhsan Dağı unutmuş belli ki. Belki Öcalan ve PKK ile görüşme yapılıyordu ama, Başbakan’ın ve çevresinin bundan haberi yoktu. Öğrendiğinde tavrı değişti Başbakan’ın; “Hükümet değil devlet görüşüyor” demek zorunda kaldı.

İhsan Dağı’nın sandığı gibi ülkeyi MİT krizine getiren, hükümeti okşayıcı nitelikteki sözler söylediği olaylar değil, masumların üzerine basma rağmına birilerini ihya etme olaylarıdır. Ortada, beğenilsin veya beğenilmesin, kurulu bir devlet var. Sen bu devleti ele geçirmek ya da bir parçasını koparmak için oyun oynamaya kalkarsan, ele geçirilmesini ya da koparılmasını istemeyen, aynı oyunla karşılık verir.

İbrahim Faik Bayav

 

Bu makale 18 Şubat 2012 tarihinde yayınlanmıştır

 


    Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


    HIZLI YORUM YAP

    Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.