Monitöre Bakarken Göz Kırpın

Monitöre Bakarken Göz Kırpın

Göz Kanlanması

Normalde insanlar dakikada; gözlerini 5-6 kez kırpıyor. Ancak monitör karşısında insanlar dakikalarca gözünü kırpmadan çalışabiliyor. Fakat bu sağlık için çok sakıncalı.

Gaziantep Üniversitesi (GAZÜ) Tıp Fakültesi Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. İbrahim Erbağcı, monitöre bakarken göz kırpma refleksinin azaldığını, bunun da gözyaşının gözden fazla buharlaşmasına ve kuru göz hastalığına neden olabildiğini söyledi.

Kuru göz hastalığının gözyaşı fonksiyonunun bozulması ve gözyaşı miktarının azalmasıyla ortaya çıktığını ifade eden Erbağcı, bu hastalığın belirtilerinin gözde batma hissi, yanma ve kaşıntı olduğunu bildirdi.

Normalde insanların dakikada gözlerini 5-6 kez kırptığını, ancak monitör karşısında insanların bir dakika hatta dakikalarca gözünü kırpmadığını ifade eden Erbağcı, ”Bu durum gözyaşının gözden fazla buharlaşmasına neden olabiliyor ve kişi kuru göz hastalığıyla karşılaşabiliyor. Özellikle klimalı ortamların yaygınlaşması, havadaki doğal nemin uzaklaşmasına neden oluyor. Böyle bir ortamda fazla kalan kişilerde de kuru göz hastalığı görülebilir” diye konuştu.

Erbağcı, kuru göz hastalığının ciddiye alınması gerektiğini, bu hastalığın kişinin yaşam kalitesini düşüreceğini ve geçici görme kayıplarına neden olabileceğinin de altını çizdi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Yorum yazmak için giriş yapmalısın