DOLAR 17,2711 0.29%
EURO 17,6066 0.3%
ALTIN 967,590,52
BITCOIN 3582062,79%
Adana
32°

PARÇALI AZ BULUTLU

20:47

AKŞAM'A KALAN SÜRE

Müftülere nikah kıyma yetkisi çocuk gelinleri artıracak
61 okunma

Müftülere nikah kıyma yetkisi çocuk gelinleri artıracak

ABONE OL
01 Temmuz 2016 22:32
Müftülere nikah kıyma yetkisi çocuk gelinleri artıracak
0

BEĞENDİM

ABONE OL

 

ADANA – Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adana İl Kadın Kolları Başkanı Yasemin Yılmaz, terörü önlemekle yükümlü olan siyasal iktidarın kadınların ve çocukların haklarını yok sayan bir anlayışla nikahı kimlerin kıyacağıyla uğraştığını söyledi. Müftülerin nikâh kıymasının evlilik yaşının Medeni Kanun yok sayılarak daha düşürülmesine, bunun sonucunda erken yaşta ve zorla evliliklerin daha da artmasına, özellikle küçük yerlerde akraba evliliklerinin fazlalaşmasına, çocuk gelinlerin artmasına, kadını kolaylıkla evlendirmeye, eve kapatmaya, gereken yaşta özgür iradesiyle eş seçimini engellemeye yol açacağını belirten Yılmaz, “İktidar, ‘sıcak aile’ söylemi altında sosyal hayatı dini referanslara göre dizayn etmeyi kendisine görev ediniyor. CHP’li kadınlar olarak sormak istiyoruz; Türkiye’nin tek sorunu muhtarlara ve müftülere nikâh kıyma yetkisinin verilmesi midir.

TERÖRE ÖNLEMEYEN İKTİDAR NİKAHI KİMİN KIYACAĞIYLA UĞRAŞIYOR
Başbakan Binali Yıldırım’ın partisinin grup toplantısında muhtarlarla il ve ilçe müftülüklerine nikah kıyma yetkisinin verileceği yönündeki sözlerine tepki gösteren İl Kadın Kolları Başkanı Yasemin Yılmaz, “Terörü bitiremeyenler, gençleri, akademisyenleri, öğrencileri, kadınları kendine düşman görenler, 8 Mart’ta kadınları saçından sürükleyenler, gazetecileri, kadınları hapse atanlar, ama IŞİD’lileri, Ebu Hanzala’yı tahliye edenler hiç yapılacak iş kalmamış gibi bir de nikâhı kimin kıyacağı ile uğraşmaya başladılar” dedi.

“TÜRKİYE’NİN TEK SORUNU BU MU?”
Kadını öncelemeyen zihniyetin, kadınların ve çocukların haklarını yok saydığını belirten Yılmaz, “İktidar, ‘sıcak aile’ söylemi altında sosyal hayatı dini referanslara göre dizayn etmeyi kendisine görev ediniyor. CHP’li kadınlar olarak sormak istiyoruz: Türkiye’nin tek sorunu muhtarlara ve müftülere nikâh kıyma yetkisinin verilmesi midir” diye konuştu.

“MEDENİ KANUNUN KADINLARA VERDİĞİ HAKLARDAN NEDEN RAHATSIZ OLDUNUZ?”
Türkiye’de artık hiçbir şeye şaşırmadıklarını ifade eden Yılmaz, “Onlar kadına, laikliğe, hepimize düşman! Kadınlar nikâh kıydırmak istediklerinde nikâh memuruna mı ulaşamamışlardır? Kadınların en önemli sorunu evlenme akdinin müftü ve muhtarlar aracılığıyla çözüme kavuşturulmaması mıdır? Kadınlar ölüyorken, öldürülüyorken, tecavüze uğruyorken, yoksulluk içindeyken, borç batağındayken, emekli olamıyorken, çalışma hakları ellerinden alınıyor, yaşama hakları gasp ediliyorken soruyoruz: Medeni Kanunun kadınlara verdiği haklardan neden rahatsız oldunuz” diye sordu.

“EN FAZLA KADINLARI VE KIZ ÇOCUKLARINI ETKİLEYECEK”
Kaldı ki müftülerin görev tanımı ile yakından uzaktan ilgisi olmayan bu söylemin; Türkiye’nin tek din esaslı yönetilmesi amacının önemli bir ifadesi ve gericiliğe bu topraklarda yer açılması gayretinin bir göstergesi olduğunu kaydeden Yılmaz, “Bunun yanında imamlara verilecek resmi nikâh kıyma yetkisi, medeni haklar açısından yapılacak bütüncül değişikliklerin ilk adımıdır ve bu yolla sosyal hayatın dini kurallara göre yeniden dizayn edilmesi projesi kuşkusuz ki en fazla kadınları ve kız çocuklarını etkileyecektir” şeklinde konuştu.

“ÇOCUK GELİNLERİN ARTMASINA NEDEN OLACAK”
Müftülerin nikâh kıymasının resmi nikâhın “tercih” haline getirilerek, imam nikâhını tekleştirmeye özendirecek uygulamalara, evlilik yaşının Medeni Kanun yok sayılarak daha düşürülmesine, bunun sonucunda erken yaşta ve zorla evliliklerin daha da artmasına, özellikle küçük yerlerde akraba evliliklerinin fazlalaşmasına, çocuk gelinlerin artmasına, kadını kolaylıkla evlendirmeye, eve kapatmaya, gereken yaşta özgür iradesiyle eş seçimini engellemeye, kadınların evlilik, miras ve boşanma gibi hakları açısından güvencesiz bırakılmasına, kadını yok sayarak aile içerisinde sadece bir figüre indirgemeye yol açacağının altını çizen Yılmaz, “Aynı zamanda böylesi bir düzenleme inanan ve inanmayan özgürlüğü bakımından tek bir mezhebin din adamlarına verilecek yetki anayasal bir hakkı da ortadan kaldıracaktır. Kısaca; bu uygulama kadını eşit vatandaşlık haklarından mahrum etme uygulamasıdır. Bizler bu zihniyeti çok iyi biliyoruz. ‘Devrim’ olarak nitelenen bu söylem, AKP’nin gerici, kadın düşmanı zihniyetinin ve toplumu dini kurallara göre yeniden dizayn etme projesinin bir parçasıdır” ifadelerini kullandı.

“KADINI YOK SAYAN, KADINA YARIM DİYEN ZİHNİYETİN KARŞINDA DİMDİK DURACAĞIZ”
Kadını yok sayan, kadını eve hapseden, kadını köle yapan zihniyetin karşısında dimdik duracaklarının altını çizen Yılmaz, Atatürk devrimlerinin uygulayıcısı kadınlar olarak kadınlara yönelen her türlü ‘kapatma sistemi’nin, eve hapsetmenin, kadını toplumdan dışlayan her tür uygulamanın karşısında olmaya ve AKP’nin karanlığına karşı aydınlık mücadelesine devam edeceklerini kaydetti. Yılmaz, “Bize yarım diyen zihniyet kendileri yarımdır. Cumhuriyet’i dişiyle tırnağıyla var etmiş tüm kadınların mücadele azmiyle de direnmeye devam edeceğiz. Kadınlar direnişin ön saflarındadır ve biliyoruz ki bugün AKP’nin en büyük korkusu direnen, mücadele eden kadınlardır!” dedi.
Yılmaz, “Resmi nikah kıyma yetkisi muhtarlar, il-ilçe müftülüklerine verilmesin” başlıklı 20 gün sürecek imza kampanyası başlattıklarını, bu sürenin sonunda toplanan imzaları Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığına göndereceklerini sözlerine ekledi.


    Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


    HIZLI YORUM YAP

    Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.