DOLAR 8,85631.03%
EURO 10,38470.68%
ALTIN 498,881,64
BITCOIN 372662-3,31%
Adana
25°

AÇIK

02:00

YATSI'YA KALAN SÜRE

Müge Çiçeği

Müge Çiçeği

ABONE OL
31 Ağustos 2021 21:59
Müge Çiçeği
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Müge (Convallaria majalis)

Çiçekli bitkilerin Ruscaceae familyasına dahil cinslerden Convallaria içindeki tek türdür. Kuzey yarım kürenin ılıman iklimli tüm bölgelerinde (Asya, Avrupa ve Kuzey Amerika’da) yaygındır.

Çok yıllık bir bitkidir. İlkbaharda,topraktan 15-20 cm yukarıya kadar uzayan koyu yeşil geniş yapraklar verir. Yaprakların arasından aynı sap üstünde sıralanmış küçük çan şeklinde beyaz çiçekler açar. Çiçeklerin çok güzel kokusu olduğundan parfümeride yaygın olarak kullanılmaktadır. Bitki, köklerinden çoğalarak bulunduğu alanı kaplamaktadır. Giderek daha az rastlanmaktadır. Türkçede İnci Çiçeği de denmekte, Bulgarca adı ise kız gözyaşı anlamına gelmektedir. Almanya da ev bahçelerinde yoğun bir şekilde bulunmakta olan bu güzel çiçeğe ” maiglöckchen ” denir, mayıs çancıkları anlamına gelir.

Asya, Avrupa ve Akdeniz ülkelerindeki gölgelik ve rutubetli vadileri örtü gibi kapladığı iması içeriyor. 12-20 santimetre boyunda çok yıllık ve kışa dayanıklı bir bitkidir. Son baharda yaprakları kurur ve baharda önce rulo halinde çıkan iki yaprak açılır, yapraklar uzun ve geniş olur . Nisan mayıs aylarında narin zarif çan şeklinde beyaz çiçekler açar.

muge cicegi bakimi
Müge çiçeği bakımı;
Toprak isteği: Hafif gölgeli nemli ve kumlu balçıklı iyi drene olan toprakları sever.  Nötr veya hafif asitli toprakta iyi gelişir (рН 5-6,5) yanık gübreyi tercih eder. Tam gölgede de yaşayabilir. Aynı yerde 10 yıl yaşar, 1 metre alana 56 bitki sığar.
Gölge alanların yeşillendirilmesinde ve baharda kesme çiçek satışı için kullanılır .

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Kroton Çiçeği

Çoğaltma: Bitkiyi sonbaharda köklerini ayırarak çoğaltmak mümkündür.  Her bitkide 1-2 göz olması şartıyla 6-7 cm mesafelere dikilir. Köklerin dikimi hemen yapılmayacaksa 4-6 derece de karanlıkta muhafaza edilerek kumla kapatılır. Böylelikle bitki donmaktan ve çürümekten kurtulmuş olur. Bu şekilde muhafaza elden bitki mart ayında topağa dikilir. Sadece kesme çiçek satışına yönelik olarak sandık veya saksılara dikilebilir.
Yosunların antiseptik etkisinden dolayı bu dönemde bitkilerin üzeri nemli yosunla kaplanırsa çok iyi olur. Hızlı büyüme başlayınca 22-25 derecede ayrı saksılara şaşırarak karanlıkta bakılırlar.

Sulama suyunun ılık olması tercih edilir. Bu işlemi aralık ayında yapılırsa sulama suyu 35-38 derece olmalıdır.
Bitki 7-8 cm’ye ulaşınca 1-2 tomurcuk ortaya çıkar . Bu dönemde aydınlığa çıkarılırlar (20 derece ) Bu yöntemle her mevsim müge çiçeği elde etmek mümkün olur.

MÜGE ÇİÇEĞİ

Türkiye’de yetiştiği yerler: Marmara ve Akdeniz bölgesi (Toroslar). Nisan-mayıs ayları arasında beyaz ve güzel kokulu çiçekler açan, 20-30 cm boyunda, sürünücü köklü, çok yıllık otsu bir bitki. Daha çok gölgeli ve rutubetli yerlerde, orman altlarında, vâdilerde ve dere kenarlarında yayılış gösterir.

Tatlı kokulu beyaz çan çiçekleri, gelin buketlerinde sevilerek kullanılır. Toprak altındaki kök sapları, kalın burunları ile sökülüp, her yıl yeniden çiçeklenmeye alınır. Her ilkbaharda, her burun ucunun dibinden bazen 20 cm. uzunlukta yaprak ve ince çiçek sapı çıkarır. Sap üzerinde beş ile sekiz adet 6 mm. büyüklükte, portakal, eflatun-pembe, kırmızı meyve verir. Pek az tanınan C.majalis rosea, eflatun-pembe, açık renk çiçeklidir. Katmerli olanları ve yaprakları uzunlamasına çizgili olanları da vardır. Nefis kokulu bir kesme çiçektir. Gölge ağaç altları için çok uygundur.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Ateşli Katy - Kalanchoe Blossfeldiana

Convallaria Majalis; ilkbahar sonunda çan şeklindeki çiçekleri açar. Oldukça güzel kokuludur. Kesme çiçek olarak da kullanılır. Otsu bir yer örtücüdür. Soğuğa dayanıklıdır. Sonbahar da solan yapraklar, ilkbahar da yeniden canlanır.

Müge Çiçeği; gölge sever. Bahçede kuzey ve doğu kısımlarda çalı altların da yer örtcü olarak yerleştirebilirsiniz. Organik maddece zengin toprak, yerleştirilmesi için idealdir. Düzenli gübre verilmeli ve toprak nemli kalacak şekilde su verilmelidir. Yaz dönem sonu rizomlarından ayrılarak üretilir. Yaprakları sararınca, sonbaharda kök ayrılması ile çoğaltılır.
Yapraklar oval veya elipsodik, tam kenarlı, paralel damarlı ve koyu yeşil renklidir. Çiçekler uzun bir sapın ucunda, 6-10’u bir arada, salkım durumunda toplanmışlardır. Saplar ince, kısa ve sarkıktır. Çiçekler çan şeklinde ve beyaz olup uçları altı lopludur. Meyve küre şeklinde, küçük ve kırmızı tohumları mavimsi renklidir.

Kullanıldığı yerler: Bitkinin çiçekleri, kökleri ve rizomları kullanılmaktadır. Bileşiminde kardiyotonik etkisi olan heterozitler (konvallatoksin, konvallarin) vardır. Bilhassa kalp üzerine tesirlidir. Kalp faaliyetlerini tanzim edici özellikte, ham madde olarak kullanılır. İdrar söktürücü ve müshil etkisi de vardır. Çiçekleri parfümeri sanâyiinde ve süs bitkisi olarak kullanılır.

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.