Muhsin Yazıcıoğlu 

Muhsin Yazıcıoğlu 

1954 – 25.03.2009

Büyük Birlik Partisi Eski Genel Başkanı
Milletvekili, Siyaset Adamı

1954 yılında, Sivas’ın Şarkışla ilçesi Elmalı Köyü’nde bir çiftçi ailesinin oğlu olarak doğdu.İlk ve orta öğrenimini Şarkışla’da yaptı.Yüksek öğrenimini yapmak üzere 1972’de Ankara’ya geldi. Üniversite tahsilini, Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesi’nde tamamladı.1968’de cemiyetçilik çalışmalarına başladı. Şarkışla’da Genç Ülkücüler Hareketi’ne katıldı. Ankara’ya geldikten sonra ise, Ülkü Ocakları Genel Merkezi’nde görev yapmaya başladı. Sırasıyla; Ülkü Ocakları Genel Başkan Yardımcılığı ve Ülkü Ocakları Genel Başkanlığı yaptı (1977-78). 1978’de faaliyete geçen Ülkücü Gençlik Derneği’nin kurucu Genel Başkanı oldu.

1980 yılına kadar MHP’de Genel Başkan Müşavirliği görevinde bulundu. 12 Eylül 1980’de yapılan darbenin ardından, MHP Ve Ülkücü Kuruluşlar Davası sanığı olarak cezaevine konuldu. 5,5 yılı hücrede olmak üzere 7,5 yıl Mamak Cezaevi’nde kalan Muhsin YAZICIOĞLU 7,5 yıl cezaevinde kaldığı bu davadan herhangi bir ceza almadı. Muhsin YAZICIOĞLU, evli ve iki çocuk babasıdır.

Yazıcıoğlu, cezaevinden çıktıktan sonra, mağdur olmuş ülkücülere ve onların ailelerine yardım amacıyla kurulan Sosyal Güvenlik ve Eğitim Vakfı’nın başkanlığını yaptı.

1987’de arkadaşları ile birlikte MÇP’de siyasete girdi. MÇP’de Genel Sekreter Yardımcılığı görevinde bulundu. 1991 genel seçimlerinde üç partinin oluşturduğu ittifak bünyesinde, milletvekili adayı oldu. “O, inançlarınızı Meclis’e taşıyacak.” sloganıyla, Sivas’tan milletvekili seçildi. 1992 yılı Temmuz ayında, bir grup arkadaşı ile birlikte MÇP’den ayrıldı.

29 Ocak 1993 tarihinde Büyük Birlik Partisi kuruldu ve bu partinin Genel Başkanlığına seçildi. 24 Aralık 1995’te yapılan erken genel seçimlerinde ANAP-BBP ittifakından 20. Dönem Sivas milletvekili olarak, yeniden parlementoya girdi. 28.02.1996 tarihinde ANAP’tan istifa ederek, BBP’ye döndü. BBP Genel Başkanlığına seçildi.

22 Temmuz 2007 Genel Seçimlerinde Sivas’tan bağımsız milletvekili seçildi. Bilahare BBP’ye geçti…

25 Mart 2009 Çarşamba günü Kahramanmaraş’ın Göksun ilçesinde meydana gelen helikopter kazasında vefat etti.

English Biography

Muhsin Yazıcıoğlu – Born in Sivas in 1954. He graduated from Ankara University’s Veterinary School in 1972. Yazıcıoğlu was elected deputy from Sivas in 1991. He founded the Grand union Party in 1993 and was elected chair. In the general early elections of December 2005 and July 2007, he became an independent deputy candidate from Sivas, and took a seat for the 23rd parliamentary term. Yazıcıoğlu is married and has two children.

HAKKINDA YAZILANLAR

1 hafta önce ölümü anlatmış
Hürriyet 27 Mart 2009

BÜYÜK Birlik Partisi (BBP) Genel Başkanı ve Sivas Milletvekili Muhsin Yazıcıoğlu, geçtiğimiz hafta Karaman ziyaretinde ölüm üzerine bir konuşma yaparak, “Hiç birimizin garantisi yok. Şurada ayakta duranın da, oturanın da garantisi yok” şeklinde konuşmuştu.

Önceki gün 5 kişiyle birlikte bindiği helikopter düşen ve bugün acı haberi gelen BBP lideri Muhsin Yazıcıoğlu, 19 Mart günü partisinin Karaman Seçim Bürosu’nda şunları söylemişti:
“Şimdi bakın yoldan geldik, yola gideceğiz. Hiç birimizin garantisi yok. Şurada ayakta duranın da, oturanın da garantisi yok. Yani, ruh bir saniyeliktir. Küf dedi mi gitti. Bunun da nerede geleceği, nasıl geleceği, ne şekilde yakalayacağı belli değil. Bir saniyenize bile hakim değilsiniz. Bir saniyesine bile hakim olamadığınız, hükmedemediğiniz bir hayat için, bir dünya için, bu kadar fırıldak olmanın anlamı yoktur. Düz yaşayacağız, düz duracağız, düz yürüyeceğiz. Dik duracağız, doğru gideceğiz. Allah’ın izniyle hayatım boyunca hep böyle gittim. Allah’ın izniyle, olsak da milletle olacağız. Olmasak da, milletle olmayacağız. Yarın ahirette Allah, bize ‘Niye iktidar olmadın’ diye sormayacak. Sorsa da ‘Vermediniz’ diyeceğiz.”

HABER

Helikopterdeki kritik cihazı söken askerler sorgu odasında

Muhsin Yazıcıoğlu’nun hayatını kaybettiği helikopter kazasına ilişkin soruşturma kapsamında gözaltına alınanların sayısı 16’ya çıktı. Aralarında 11 muvazzaf askerin de bulunduğu zanlılar, sorgulanmak üzere Malatya’ya gönderildi. Helikopterin beyni olarak adlandırılan kritik cihazları söktüğü öne sürülen Pilot Yüzbaşı E.S. ile Pilot Binbaşı M.Ç.’nin de gözaltına alınanlar arasında bulunduğu belirtiliyor.BBP lideri Muhsin Yazıcıoğlu’nun hayatını kaybettiği helikopter kazasına ilişkin soruşturmada gözaltı sayısı 16’ya çıktı. Malatya Özel Yetkili Cumhuriyet Savcılığı’nın talimatıyla önceki gün 5 ilde başlatılan ve dün sabah saatlerine kadar süren operasyonda gözaltına alınan 11 muvazzaf asker ve 5 sivil görevli ifadeleri alınmak üzere Malatya’ya gönderildi. Bunların arasında bulunan Pilot Yüzbaşı E.S. ile Pilot Binbaşı M.Ç.’nin, görüntülerde yer alan ve helikopterden kritik cihazları söken askerler olduğu iddia ediliyor. Savcının bu iki askere, özellikle cihazın sökülmesiyle ilgili sorular yönelttiği belirtiliyor.

Önceki gün Ankara’da Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’ne (SHGM) gelen Terörle Mücadele ekipleri, kazayla ilgili bilgi, belge ve bilgisayar kayıtlarına el koydu. Sabah 04.15’e kadar binada kalan polis, Kaza Soruşturma Kurulu’nda bulunan bilgisayarların imajlarını (kopyası) da alarak Malatya’ya gönderdi. Emniyet birimleri, muhtemel bir karmaşanın önüne geçmek için imajların birer adet kopyasını da ilgili kurum yetkilileriyle paylaştı. Aramalar sonrasında SHGM’de kazayla ilgili olduğu düşünülen önemli birçok belgeye el konuldu. Aramalarda Ankara özel yetkili savcıları Mustafa Bilgili ile Cemil Tuğtekin de hazır bulundu. Ekiplerin çıkarken ellerindeki imzalı beyaz dosyalar dikkat çekti. Operasyonda, SHGM Kaza Kırım Kurulu Başkanı F.S., pilot M.S. ve uzman K.M. de gözaltına alındı. Bu kişiler daha sonra gece 03.30’da karayoluyla Malatya’ya gönderildi. Alınan bilgiye göre soruşturma kapsamında bir yarbayın da ismi geçiyor. İsmi gizli tutulan yarbayın, kaza sonrasında Kazı Kırım Kurulu’na rapor aşamasında dışarıdan destek verdiği belirtiliyor. Bundan dolayı da emekli subayın rapora müdahalesinin olup olmadığı üzerinde duruluyor. Malatya Özel Yetkili Savcısı’nın, Kaza Kırım Kurulu ekibini sorgulamasının ardından ikinci defa düğmeye basılacağı belirtiliyor.

3 MUVAZZAF ASKER ADLİYEDE

Helikopter kazasıyla ilgili yürütülen soruşturma kapsamında Malatya’da önceki gün 3 muvazzaf asker gözaltına alınmıştı. Bunlardan E.S. (42) ile M.Ç. (38), sabah saatlerinde sağlık kontrolü için Beydağı Devlet Hastanesi’ne getirildi. Bu iki asker daha sonra ismi açıklanmayan diğer muvazzaf askerle birlikte adliyeye götürüldü. 3. Ağır Ceza Mahkemesi’nin bulunduğu kata alınan askerlerin, Özel Yetkili Cumhuriyet Savcısı Şeref Gürkan tarafından ifadesi alındı. Yaklaşık 7 saat sorgulanan üç muvazzaf asker, daha sonra Merkez Komutanlığı’na götürüldü.
30 Eylül 2011

HABER

Yazıcıoğlu’nun helikopteri 2 saat sonra bulundu 44 saat gizlendi

BBP’nin yeni genel başkanı Mustafa Destici, Muhsin Yazıcıoğlu’nun eşi Gülefer Yazıcıoğlu ve genel sekreter Metin Gündoğdu ile birlikte pazartesi günü Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün kapısını çaldı. Gül’ün çalışma ofisinde gerçekleşen görüşmenin ardından Cumhurbaşkanı’na önemli bir bilgi verdiklerini söylediler. Delillerin karartılması ihtimaline karşı bu bilginin ne olduğu açıklanmıyor, ama işin içine “gizem” girince merak etmemek mümkün değil.

“Deliller karartılmasın” hassasiyetine saygı duyarak, “gizemli bilginin” ne olduğunu “açıklama”yıp, tarif edelim. Cumhurbaşkanı’na anlatılan sır, bir belge. Bu belge, Cumhurbaşkanlığı kanalıyla soruşturmayı yürüten Malatya Özel Yetkili Savcılığı’na da ulaştırılacakmış.

Belge, helikopter kazasının ardından yaşanan arama kurtarma skandalına ilişkin önemli bir detayı içeriyor. Bu belgeye göre helikopter düştükten 2 saat sonra enkaza ulaşılmış, yani kaza yerine gidenler olmuş, ancak helikopterin enkazına ulaşıldığı bilgisi saklanmış. Karlı dağlarda günlerce aranan, düştükten 46 saat sonra bulunabilen Yazıcıoğlu ve arkadaşlarına yerleri bilinmesine rağmen taammüden ulaşılmamış. İşte Cumhurbaşkanı’ndan belgede yer alan buna dair bilgilerin doğruluğunun araştırılması konusunda yardım istenmiş, Cumhurbaşkanı Gül de Devlet Denetleme Kurulu’na bu belgenin araştırılması talimatını vermiş.

Cevap bekleyen sorular

Eğer belge doğruysa, ortaya cevabı aranacak yeni sorular çıkacak. Şimdiden bu soruları soralım: Helikopterin enkazına ulaşanlar kimler? Bu kişiler helikopter enkazına kazadan ne kadar süre sonra ulaşmışlar? Ulaşıldığı halde neden bu bilgi saklanmış ve arama çalışmaları 46 saat sürmüş? Enkaza ulaşıldığında İsmail Güneş yaşıyor muydu? Yaşıyorduysa ölüme mi terkedildi? Zira Güneş’in yardım istediği telefon konuşmalarından birisinde “Bunlar kim ya?” dediği duyulmuştu
8 Aralık 2011

Sosyal Medyada Paylaşın:
Önceki Yazı

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Yorum yazmak için giriş yapmalısın

Sponsorlu Bağlantılar
reklam