DOLAR 17,9685 0.17%
EURO 18,3269 -0.44%
ALTIN 1.026,62-1,21
BITCOIN 431934-1,81%
Adana
32°

PARÇALI AZ BULUTLU

17:03

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

Muhtar mı Oldun Kezban Yenge
124 okunma

Muhtar mı Oldun Kezban Yenge

ABONE OL
22 Nisan 2019 10:39
Muhtar mı Oldun Kezban Yenge
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Bilindiği üzere bundan yıllarca önce halkımız hayırlı bir şey yapacakları zaman, ya oranın eşref kişilerine veya muhtarlara başvurur onların prestijlerinden faydalanma yollarına giderlerdi tabii olarak böyle kişilere yapılacak işlerin olasılığı daha fazla olduğundan her konuda bu yola başvurulurdu. Yani böyle kişiler genelde ÇÖP ÇATANLIK ta başarılı idiler.

İşte KEZİBAN YENGEMİZ de muhtar olmadığı halde muhtarın görevini yapmaya kalkmış, iki sevgilinin arasını açmıştır. İki kişinin arası açılınca da bir türkü meydana gelmiş. MUHTAR MI OLDUN KEZBAN YENGE türkümüzde böyle bir konudan kaynaklanmış.

Bu türkümüz değerli Cura üstadımız Kadir TÜREN ’e göre 1963 yılında bestelenmiş, bestesi de KADİR TÜREN ilimize ait diğer bir kaynak ise yüz yıl öncesindendir. Kadir TURAN ’ın anlattığı doğru çünkü bu türkü 1963 yıllarında ortaya çıktı. Çünkü KEZBAN YENGE Türküsü Kadir TÜREN inde içinde bulunduğu bir olay.
Olayın aslı, Kadir TÜREN’in (DİRMİL YILLIĞINDA) anlattığına göre şöyledir. Bir delikanlı, aile bireylerini Dirmil’ de bir kızı istemeye gönderir. Kızın komşusu olan KEZBAN YENGE, bu oğlana kızın verilmemesi için araya nifak sokar .Defalarca kız oğlana verildiği halde KEZBAN YENGE defalarca araya girer yani nifak sokar oğlanın işi bozulur. Velhasıl kız Kezban yengenin sayesinde başka bir yere verilir. Bu işin bozulmaması için Dirmil’ in ne kadar eşrafı ya da muhtarı varsa önleyemez. Kızın anası babası KEZBAN YENGENİN sözünü tutarak başka bir yere verilir. Kezban yenge muhtarın yapamadığı işi yapmış olur.oğlanın akrabası olan sevgili Ozanımız KADİR TURAN ağabeyimiz alır curasını eline bir türkü besteler. Kadir TÜREN ağabeyimizin ülkeye mal olmuş bir çok bestesi eseri mevcuttur. Maalesef ölünce kıymeti bilinmiştir.

KADİR TÜREN ALMIŞ CURASINI ELİNE BAKALIM NELER DEMİŞ?

İnip gelir inmeden

Penceresi dilmeden

Gelip geçtin gülmeden

Dörttür curamın telleri

Yanık öter dilleri

Açmış Kezban’ ın gülleri

Hasır sepet kolunda

Çantası var elinde

Bütün alem dilinde

Şu Dirmilin dağında

Bülbül öter bağında

Hasır sepet elinde

Köçek mi oldun Kezban yenge

Muhtar mı oldun Kezban yenge

Azamı oldun Kezban yenge

Yenge, yenge Kezban Yenge

KADİR TURAN


    Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


    HIZLI YORUM YAP

    Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.