DOLAR 18,5561 0.25%
EURO 18,1602 -0.02%
ALTIN 995,230,76
BITCOIN 3625700,62%
Adana
27°

AÇIK

16:18

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

74 okunma

Münafıklık Konusuna Değinelim 

ABONE OL
23 Eylül 2014 19:26
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Kur’an da geçen şu üç terim günümüzün ‘dindar’ bilinen insanlarının dilindedir: ‘Mümin’, ‘kafir’, ‘münafık’. Ama bu üç terimin klişe olarak kullanıldığından çok az dindar haberdardır. Genellikle cami, minare, tesbih, takke, ramazan, mahyâ, dua çerçevesinde kalanlar kendilerine ‘mümin’ vasfını layık görürken bu çerçevenin dışında kalanları, çok kere doğru kanaatta olsalar bile, ‘kafir’ olarak tanımlamaktadır.

Arkadaşımız üçüncü terimi konu edinmiş yazısında: Münafıklar ve yaptıkları teviller.

Konu önemli olmakla birlikte, günümüze ışık tutmaktan uzak kalmış. Çünkü, delil diye gösterilen ayetler, zaman ve şart ikilisine dikkat edilmeden alıntılanmış. Arkadaşımızın delil gösterdiği ayetleri anlamaya çalışmalıyız ki ‘münafık’ teriminin günümüze nasıl makes olacağını anlayabilelim.

Delil gösterilen ayet 1: Tevbe Suresi 44 ve 45.

Bu iki ayet, savaş emri geldiğinde, savaşmak istemeyenlerin Resülullah’tan izin istediğini, bunların Allah’tan ve Resül’ünden kuşku duyan insanlar olduğunu belirtiyor. Yani bunlar, İslamiyet dairesinde bulundukları halde can korkusu taşıyan, mallarının zayi olmasından endişe eden kimselermiş.

Arkadaşımız bu ayeti delil getirirken, geçtiğimiz aylarda ‘müslüman’ görünen hükümetin Suriye’ye açmak istediği savaşa yanaşmayanları mı ima etti acaba? Yoksa, Mısır’daki devrilen Mursi’ye destek olmak istemeyecek olanları mı kastetti. Günümüzün savaşı o günlerin savaşına benzemez. Kafasında beyaz takke, camiye girip çıkan yöneticiler de, mazlum koruma çıkışıyla savaş teşviki yaptığında ‘müslüman’ görülemez.

Delil gösterilen ayet 2: Nur Suresi 50.

Bu ayet, Allah’a ve Resülü’ne inandığını söyleyenlerin, hoşlarına gitmeyen bir emir veya tavsiye geldiğinde, menfaatlerine uygun olup olmadığını tartan kişileri belirtiyor. O günlerde, ne hüküm verildiğinde bazılarının hangi menfaate uygunluğu hesap ettiğini bilmiyoruz. Günümüzde, hükmü millet yararına olan bir yönetici ve kurum var ise, bu yöneticiye veya kuruma inandığını söyleyip, gelen tavsiyeye menfaat hesabı yapanlar münafık sınıfına girerler. Bize inanın diyenler ortaya çıkmış olsa da, henüz, yönetimde ‘dindar’ oldukları tescillendiği halde millet yararına kanun ya da icraat yapan kimseler yok. Belki bu gibileri rantları icabı kullanan çeteler var.

Delil gösterilen ayet 3: Hadid Suresi 13:

Bu ayet, öncesi ayetlere de bakılırsa, toplum fertlerinin bulundukları zamanın ötesinde düşecekleri durumu gösteriyor. Toplumdan yapılması istenen şudur: Para, mal veya emlak edinenlerin, bu edindiklerinin bir müsibetle ellerinden çıkmasına üzülmemeleri; servet sahibi olmakla sevinip şımarmamaları; büyüklük taslamamaları. Cimriliğin berbat bir şey olduğunu da belirtiyor bu ayetin öncesi ayet. Bu tevsiyelere uymanın ‘müminlik’ elameti olduğunu belirtiyor.

Allah’a ve Resülü’ne inanmış görünüp, gelen tavsiyede duraklama ve yan çizme, münafıklık işareti oluyor ayete göre. Bir zaman sonra topluma gelecek olan belanın, bu davranış sahipleri yüzünden olduğunu gösterdiği gibi, o belanın içinde önce bunların bulunacağının işaretini veriyor.

Günümüzde, insanlara mutluluk vaadeden yönetimin ve yandaşlarının durumuna bakmak gerekir. Türkiye fasılalarla ekonomik kriz geçiriyor. Yönetimdekiler ve yandaşları, mal sevgisini yüreklerine yerleştirdiklerinden mi bilinmez, atıl kalmış servetlerinden fukaraya infak etme yerine, borç alınmış devlet kasasından dağıtım yapıyor ve yaptırıyor. Ama yazık ki, bu yönetimi ‘müslüman’ sanan toplum, acının kat kat kendisine geleceğini tahmin edemiyor.

Böylelerine bu ayetteki uyarı yapılırsa yerinde olur: ”Arkanıza (geçmişine) dönün de bir nur, bir aydınlık arayın”.

Son söz: Hakkı duyuran, gösteren, çağıranın olmadığ yerde münafıklık oluşmaz.

İbrahim Faik Bayav

 

 

Bu makale 23 Temmuz 2013 tarihinde yayımlanmıştır.


    Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


    HIZLI YORUM YAP

    Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.