DOLAR 18,5561 0.25%
EURO 18,1602 -0.02%
ALTIN 995,230,76
BITCOIN 3625700,62%
Adana
27°

AÇIK

16:18

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

79 okunma

Müslüman Hukuktan Anlamayan mıdır? 

ABONE OL
21 Eylül 2014 07:24
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Anayasa yapım sürecinde yeni bir kriz çıkmış. Deniyor ki, ”Ulusalcıların Kanadoğlu’su Anayasanın 6. maddesini ileri sürüp yeni anayasanın yapılamayacağını ileri sürdü”. Bkz:

Yani, krizi Sabih Kanadoğlu çıkarmış.

Ben buna inanmam…

Krizi başlangıcından bu yana çıkaranlar hep AKP’liler oldular. Sabih Kanadoğlu’nun dedikleri yanlış olsaydı, AKP’liler onu iteklerler, gerekirse bir bahaneyle Silivri’ye gönderirler, en kısa zamanda anayasayı yapıp bitirirlerdi. Yürekleri yetmedi. Çünkü, Sabih Kanadoğlu’nun tezinin doğruluğunu biliyorlardı. Zihinleri hinoğluhinlik dolu olsa da yapamadılar. Yapsaydılar, Dünya kamuoyunda, ilk önce, suçladıkları, topluma lanet ettirdikleri darbecilerin kategorisine gireceklerdi.

Kriz çıkardı denilen Kanadoğlu’nun işaret ettiği Anayasa’nın 6’ncı maddesine bakalım:

Madde 6: ”Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir. Türk milleti, egemenliğini, Anayasa’nın koyduğu esaslara göre yetkili organları eliyle kullanır. Egemenliğin kullanılması, hiç bir surette hiç bir kişiye, zümreye veya sınıfa bırakılamaz. Hiç bir kimse veya organ, kaynağını Anayasa’dan almayan bir devlet yetkisi kullanamaz”. 

Topluma lanetleme yaptırdıkları Kenan Evrenin yürürlükteki anayasasını, epey zamandır AKP’li çevrelerin istemedikleri biliniyor. Her ağızlarını açtıklarında ‘kötü’ dediler. Dediler ama, şeytan dünya menfaatini zihinlerine yerleştirdiğinden, an oldu anayasaya bağlı kalacaklarına yemin ettiler. Hatta muhaliflerinden bazılarını da o anayasaya uymaya zorladılar. Menfaat elde edemedikleri yerde, madde madde değiştirmeye başladılar Anayasa’yı. Eğer o kadar çok değiştirmeye rağmen Anayasa’nın 6’ncı maddesini değiştirmedilerse, maddenin bu haliyle menfaatleneceklerine inandıklarındandır. AKP severler, 6’ncı maddeyi ileri süren Sabih Kanadoğlu’nun kriz çıkarttığını söylemeden önce, hukuku anlayıp anlamadıklarını belirtmelidirler.

Fikir özgürlüğünün olduğu söyleniyor bugün. AKP severler, bu özgürlüğü kullanıp, elbetteki,”Biz bu anayasayı beğenmiyorz arkadaş” diyebilirler. Beğenmeyenler iktidardalar ya, yenisini yapsınlar. Hukuki prosedür hatırlatıldığında, sakın ola ki, ‘kriz çıkarılıyor’ yayagarası yapmasınlar.

Sabih Kanadoğlu hukuk adamıdır, hukuk üstadıdır. Bizim inancımızda olmasa da bu böyledir. Yazık ki bizim inancımızda bilinenler, icraatıyla, hukuk bilmezliklerini gösteriyorlar, taşıdıkları ‘İslam’ etiketiyle de İslam Dini’nin hak-hukuk içermediği anlayışını dünya kamuoyuna iletmiş oluyorlar.

İslam hakkın haklıya verilmesi, hukukun işlerlik kazanmasıdır. Görülsün lütfen; hak ve hukuk hangi cephede seslendiriliyor: AKP severler arasında mı, AKP muhalifleri arasında mı?..

İbrahim Faik Bayav 

 

Bu makale 11 Nisan 2013 tarihinde yayımlanmıştır.


    Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


    HIZLI YORUM YAP

    Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.