DOLAR 18,5561 0.25%
EURO 18,1602 -0.02%
ALTIN 995,230,76
BITCOIN 3625700,62%
Adana
27°

AÇIK

16:18

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

76 okunma

Müslümanın Ahı Çıkar Müslüman Olduğunda 

ABONE OL
21 Eylül 2014 07:31
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Suriye’deki olaylar, televizyon ve internet aracılığıyla karşımıza gelince, feveranımız artıyor. Tabi ki artacak. Yürek mi dayanır vahşet görüldükçe. Biz görüneni olduğu kadar görünmeyene de zihin yorsak iyi olur.

Soruldu: ”Ne oluyoruz?.. Alem-i İslam’da neler oluyor?”

Cevap: Suriye’ye komşu olan biz aklımızı başımıza almaya çağırılıyoruz… Çünkü bugün, ‘alem-i İslam’ denilen yerlerin İslam’la alakası yok.

Soruldu: ”Neden bu fitne hareketleri?.. Kan, katliam, barut, gözyaşı hep müslüman memleketlerde oluyor”. 

Yanlış… Kan, katliam, gözyaşı müslüman memlekette olmaz. Bunların olmadığı yer İslam beldesidir. Kur’an’a bakıp mesajı bulalım: ”Biz bir uyarıcı göndermedikçe bir toplumu helak etmeyiz”. 

Bir toplum helak oluyor, hâlâ oranın İslam beldesi olduğundan bahsediliyorsa, Kur’an’daki mesaj anlaşılmamış demektir.

Bediüzzaman Said Nursi, Kur’an’ın bütün zamanlar için olduğunu, günümüze daha çok baktığını bildiriyordu, değil mi? Dindar arkadaşlarımız Kur’an’daki uyarıların sadece geçmişteki toplumlar için olduğunu sanarlarsa yanılırlar.

Bediüzzaman Said Nursi’nin hem Kur’an’ı gösteren kitapları okunacak, Kur’an’ın yeryüzünde cemaatsiz kalmasın diye hayatını verdiği dersi alınacak, ama Kur’an sayfaları içine girmeye cesaret olmayacak, Kur’an mesajı tefekkür edilemeyecek…

Suriye’deki olaylarda mutlaka bir çok masum mal ve can yönünden zarar görüyor. Ayet onu haber veriyor zaten. Bunun adı, zulüm. Zulme sebep olanlar için Allah’tan zelil olmalarını beklemek de haktır. Ama unutulmamalıdır; Allah, zilletin, daha baştan uyarıcılara sırt dönenlere geleceğini bildiriyor. Kur’an’da sık olarak ‘kavmüzzalimîn’ ifadesi geçiyor. Bu ifadenin kimleri işaret ettiği anlaşılırsa, zilletten uzak kalma kolaylaşır.

Anlaşılmıştır inşallah!..

İbrahim Faik Bayav

 

Bu makale 30 Nisan 2013 tarihinde yayımlanmıştır.


    Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


    HIZLI YORUM YAP

    Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.