DOLAR 13,52381.47%
EURO 15,34121.63%
ALTIN 763,770,34
BITCOIN 7675970,22%
Adana
13°

AÇIK

12:58

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

Mutlu Birlikteliklerin En Büyük Düşmanı ‘Kıskançlık’

Mutlu Birlikteliklerin En Büyük Düşmanı ‘Kıskançlık’

ABONE OL
01 Kasım 2021 20:12
Mutlu Birlikteliklerin En Büyük Düşmanı ‘Kıskançlık’
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Kadın erkek ilişkisinde en tehlikeli duygulardan biri olan kıskançlık, çoğu kişi için aşılması çok zor bir durum. Kıskanç insanların yaptığı davranışlar kendilerine göre normal sayılsa da kıskanılan kişi için aynı durum söz konusu değil.

Peki, kıskançlık kadın ve erkek ilişkilerini nasıl etkiliyor? Kıskançlığın altında yatan sebepler neler? Son derece yıpratıcı bir duygu olan kıskançlığı Reem Nöropsikiyatri Merkezi kurucusu Dr. MEHMET YAVUZ anlatıyor.

Kıskançlık insan doğasında var olan doğal bir duygudur. Kıskançlığın sosyal olarak kabul edilen formu imrenme ya da öykünme olarak tabir edebileceğimiz çevremizde gördüğümüz kişilere özenme, kendi benliğinden ödün vermeden onlar gibi olmak istemektir. Bunu yaparken amaç kişinin kendisini geliştirmesi ve motive olması iken kıskançlık durumunda motivasyon yerini hırslanmaya ve kişinin içini kemiren, kafasının içerisinde yinelenip duran olumsuz düşünlere bırakır.

Dr. Mehmet Yavuz, “Kıskançlığın en sık karşılaştığımız hali romantik ilişkilerde yaşananıdır” diyor. Aşırı sahiplenme kıskanılan kişiyi rahatsız ettiği kadar bu duyguyu uç noktalarda yaşayan kişi için de tehlikeli (rahatsız edici) bir durumdur. Hem kıskançlık duygusunun kendisi hem de buna eşlik eden düşünce ve düşüncelerin tetiklediği davranışlar kişinin hayatını çekilmez bir hale sokabilir. Elbette kıskaçlığın hedef aldığı diğer kutup olan kıskanılan kişi için de durum pek iç açıcı olmaz. Eğer duygu zarar verme noktasında yaşanıyorsa kıskanç kişi mutlaka tedavi görmelidir.

Kıskançlığın Altında Yatan Durumlar

Kıskançlık duygusunun altında yatan birçok sorun olmakla beraber en sık gözlemlenenler özgüven eksikliği, karşı tarafa güvenmeme ve karşı tarafı kaybetme korkusudur.

Kaybetme korkusu, sevgiden mahrum kalma durumu kişi için son derece yıkıcıdır. Kişi kıskançlık duygusunun onu bu olumsuz sonuçlardan koruyacağını sanabilir. Kıskaçlık duygusuna öfke, değersizlik, mutsuzluk, yalnızlık çaresizlik duyguları da eşlik edebilir. Kıskanç kişi kendinin değerli olmadığını düşünür ve özgüven eksikliği yaşar. Kendisine olan güvensizliğini birlikte olduğu kişiye yansıtarak işleri her iki taraf için de zorlaştırır. Bununla beraber ikili ilişkilerde erkek ya da kadın arasında yaşanan bazı olaylar da kıskançlık duygusunun aşırı yaşanmasına neden olabilir.

Aşırı Kıskanç Kişilerin Davranış Modelleri

Kıskanan kişi beraber olduğu kişiyi sürekli takip edebilir, telefonlarını, mesajlarını kontrol edebilir. Sahiplendiği kişiyi başkalarıyla iletişim halinde olmaması için eve kapatabilir, ailesi ve arkadaşlarıyla görüşmesini engelleyebilir. Böylece birlikte olduğu kişinin kimse tarafından görülmeyeceğine, fark edilmeyeceğine hükmettiğinden içi bir nebze olsun rahat edebilir ama yine de günün belirli saatlerinde telefonla kontroller yaparak bu durumu sağlamlaştırmak isteyebilir.

Bu davranışın hedefi genellikle kadınlar olurlar. Aşırı kıskanan kişi birlikte olduğu kişiye duygusal ve fiziksel şiddet uygulayabilir, bu kişiyi tehdit edebilir. Kıskançlığın çok ileri düzeyde olduğu durumlarda çiftlerden kıskanan taraf eşinin farklı cins bir doktor tarafından muayene edilmesini bile tolere edemeyebilerek ciddi sağlık komplikasyonlarının gelişmesine neden olabilir ve bu nedenle aşırı kıskanç olan kişiler mutlaka tedavi olmalıdırlar.

Kıskanılan Kişi Kendini Nasıl Hisseder?

Dr. Mehmet Yavuz, kıskanılan kişinin beraberliğin ilk zamanlarında sahiplenilmeyi hoş karşılayabildiğini belirtiyor. Fakat belli bir süre sonra bu durum iki kişi için de son derece tehlikelidir. Özellikle kıskanç kişi kıskançlığın şiddetini, sıklığını ve süresini arttırdığı durumlarda davranışlarının şiddetini de arttırır. Kıskanılan kişi kendini kafese konulmuş gibi hisseder, zamanla psikolojisi bozulur, huzursuz olur ve hırpalanır.

Çok Kıskanan Kişi Çok Sever Mi?

Romantik ilişkiler taraflar karşılıklı olarak birbirlerinin hayatlarına müdahil olunmadığı durumlarla sağlıklı olarak ilerler. Önemli olan başkalarının özel hayatına saygı göstermektir. İnsanın sevdiği kişiyi kaybetme korkusu hissetmesi normaldir. Birbirini seven iki insanın birbirlerini ölçülü derecede kıskanıyor olması sevimli bir duygudur ancak aşırı kıskaçlık çok sevmeden kaynaklanan bir duygu değildir.

Aşırı Kıskançlığın Tedavisi

Kişiden kıskançlık duyduğu noktaları, yaşadığı süreci incelemesi ve tepkilerini gözlemlemesi istenir. Yapılan incelemeler kişinin kendi davranışlarının farkına varmasını sağlar çünkü kıskançlık genelde farkında olunmadan sergilenir ve büyük çoğunlukla kıskanılan kişinin yakınmaları sonucu ilişkinin çıkmaza girmesi dolayısıyla profesyonel yardıma başvurulur. Kişinin kendine olan ve çevreye olan güveninin kazandırılması sağlanır. Eski davranış kalıplarının yeni duruma uymadığı vurgulanarak yenilerinin geliştirilmesi için eski otomatik düşüncelerin ve akabinde gelişen tepkilerin değiştirilmesi hedeflenir.

Kıskançlara Öneriler

• Kıskançlık yaratan duygular keşfedilmeli.

• Kişi geçmişte yaşadığı kötü olayları geride bırakmalı.

• Güven duygusu yeniden kazandırılmaya çalışılmalıdır.

• Sosyal aktivitelere katılabilir, hobiler edinebilir.

• Olumlu düşünceler içine girmeli şüphecilikten uzak durmalı.

• Başkalarının onun hakkındaki düşüncelerini gereğinden fazla önemsememeli.

• Romantik partneri ile sorunlarını açık bir şekilde konuşabilmeli, geleceğe dair korkularının kökenleri tespit edilmeli.

• Tüm bunları sağlıklı bir şekilde yapabilmek ve süreci olabildiğince sancısız geçirebilmek için mutlaka profesyonel bir uzmandan yardım alınmalı.

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

hiltonbet