DOLAR 16,7832 0.34%
EURO 17,4971 -0.28%
ALTIN 974,310,49
BITCOIN 321603-2,35%
Adana
28°

AZ BULUTLU

13:13

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

Mutlu Canbolat
210 okunma

Mutlu Canbolat

ABONE OL
12 Ocak 2015 19:35
Mutlu Canbolat
0

BEĞENDİM

ABONE OL

UEYDER Genel Sekreteri, Kadirli İlçe Milli Eğitim Müdürü

UEYDER Genel Sekreteri Mutlu Canbolat;

                  “Biz yüreğimizi ortaya koyup çalışıyoruz”

 • Feke’de yüreğimizi ortaya koyup çalıştık. Yokluklarla mücadele ettik.
 • Benim için su sağa akmış, sola akmış önemli değil, suyun temizliği önemlidir.
 • Kozan’da da yılların birikmiş sorunlarına parmak basarak çözdük.
 • Benim için takımım önemli, iki bine yakın takım üyem var.
 • Biliyor musunuz, 2012 yılında Osmaniye ilinde vergi rekortmenleri listesine girdik. En büyük sıkıntımız toplumsal barış. Şu anki siyasi mesajlar beni yaralıyor.
 • Benim için kedinin siyah mı beyaz mı olduğu önemli  değil  fare tutması önemlidir.
 • Atanmış ve seçilmişler uyum içinde olmalı, ülkenin genel hastalığı bu.
 • Eğitimin  mutfağında öğretmen var, müfredat hazırlanırken onların fikri mutlaka alınmalı.
 • Yirmi trilyonluk eğitim yatırımı yapmak istiyoruz ama yüz milyarlık arsa almaktan aciziz.
 • İdareci koltuktan bir şey beklememeli, ben koltuğa ne verebilirim demeli.
 • Siyaset toplumu istenen hedefe götürme sanatıdır.  
 • Hz.Ömer “Benim bir hatam olursa beni kılıcımla doğrultun” demiş.
 • Sisteminiz düzgünse  sizde düzgünsünüz demektir.

Röportaj: Şeref IŞIK – KozanBilgi.Net Haber Müdürü 

TurkesManga_20130404091927

Bu hafta “Haftanın Konuğu” UEYDER (Uluslararası Eğitim Yöneticileri Derneği) Genel Sekreteri ve Kadirli İlçe Milli Eğitim Müdürü Mutlu Canbolat. Bu haftaki konuğumuzun benim için özel bir yeri var. Beş yıl Feke’de, iki yıl Kozan’da olmak üzere yedi yıl birlikte çalıştığım müdürüm demiyorum; kardeşim, arkadaşım, ufkumu açan bir liderim Mutlu Canbolat. Onun için bu röportaj benim için çok ağır ve anlamlı oldu. Cesareti ve dik duruşuyla ekibine rahat çalışma imkanı sağlayan, il, ilçe ve bakanlık düzeyinde bağlantılarıyla, diğer kurum ve kuruluşlarla sıcak ilişkisi ve iyi iletişimiyle, projeleri ve vizyonuyla çağdaş  ve aykırı bir yönetici olan Mutlu Canbolat’ı Kadirli İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nde ziyaret ettik. Bize öğleden sonra ki tüm mesaisini ayırarak yapılan çalışmaları yerinde görmemizi sağladı. Sayın Mutlu Canbolat’a teşekkürlerimizi sunuyor, başarılarının devamını diliyoruz.

ŞEREF IŞIK – Sayın Müdürüm, sizi söyleşimize www.kozanbilgi.net ve Kozan Sancak Gazetesi adına “Haftanın Konuğu” olarak alıyoruz. Mutlu Canbolat’ı çoğu okuyucumuz biliyor; ama, Mutlu Canbolat kimdir, bir de sizin ağzınızdan dinleyelim.

MUTLU CANBOLAT – Öncelikle bana bu röportaj imkanını sunan kozanbilgi.net ve Kozan Sancak Gazetesi imtiyaz sahiplerine, çalışanlarına ve sizlere sevgi ve saygılarımı sunar şahsınızda tüm okuyucularınıza en derin selamlarımı iletirim.

Ben 1958 yılında Adana ili, Kozan ilçesi, Hamamköyü köyünde doğdum. İlk ve orta öğrenimimi Kozan’da, Lise öğrenimimi Adana’da, yüksek öğrenimimi ise Bursa’da tamamladım. Sırasıyla Malatya, Isparta ve Adana da Matematik öğretmenliği ve yöneticilik yaptım. 1993 yılında Kozan İlçe Milli Eğitim Şube Müdürlüğü, 1999 yılında Feke İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, 2004 yılında Kozan İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü görevi yaptım. Temmuz 2009’dan bu yana da Kadirli İlçe Milli Eğitim Müdürü olarak görev yapmaktayım.

Çok sayıda ulusal ve uluslar arası hizmet içi eğitim faaliyetine katıldım.

UEYDER Kurucu üyesi ve Genel Sekreteriyim.

Evli ve üç çocuk babasıyım. Eşim ve kızım öğretmen, oğullarım ise emniyet yöneticiliği eğitimi almaktadırlar.

TurkesManga_20130404092016

ŞEREF IŞIK – Sayın Müdürüm, bize UEYDER  hakkında bilgi verir misiniz?

MUTLU CANBOLAT – UEYDER, Uluslararası Eğitim Yöneticileri Derneği’nin kısaltılmışıdır. Aslında bu dernek fikri bende yıllardır vardı. Kısmet 2010 yılına imiş. 2010 yılında Aksaray İli Hizmet İçi Eğitim Enstitüsünde İlçe Milli Eğitim Müdürleri ve Şube Müdürleri toplantısında dernek kurmak için girişimler başlattık. Ankara Merkezli olarak 11/05/2010 Tarih ve Ankara Valiliği İl Dernekler Müdürlüğünün 10-66647 sayılı oluru, 06-097-095 kütük no’su ile “Uluslararası Eğitim Yöneticileri Derneği”ni kurduk. Derneğin kurucu üyesi ve genel sekreteriyim.

ŞEREF IŞIK – Derneğin amacı nedir, sayın müdürüm?

MUTLU CANBOLAT – Derneğin amacı, üyelerinin sosyal, kültürel, ekonomik, mesleki ve akademik gereksinimlerini karşılamaya yönelik çalışmalar yapmaktır.

ŞEREF IŞIK – Sayın Müdürüm, çalışmalarınızı uzaktan da olsa takip ediyor ve başarılarınızla gurur duyuyoruz. Kadirli İlçe Milli Eğitim Müdürü olarak dört yılı doldurmak üzeresiniz; ama bu dört yıla sığdırdığınız çalışmalar takdire şayandır. Bu çalışmaları okuyucularımızla da paylaşabilir miyiz?

MUTLU CANBOLAT – Öncelikle şunu belirteyim. Biliyorsunuz Feke’de altı yıla yakın çalıştık, çok güzel şeyler yaptık. Feke eğitiminin alt yapısı bizim zamanımızda gerçekleştirildi. Yüreğimizi ortaya koyduk yokluklar içinde. Kozan’da yine güzel işler yaptık. Kozan eğitiminin yıllardır birikmiş sorunların çözdük. Devletten hiç yardım almadan Anadolu Öğretmen Lisesine geçici bina yaparak açılmasını sağladık. Yeni yapılmakta olan binasının arsa işini çözdük. Fen Lisesini, Fatih Anadolu Lisesini açtık. Yıllardır binası olmadığı için okul okul gezen Anadolu Lisesine  hayır sever iş adamı Yusuf Baysal tarafından bina yaptırdık. İlköğretim binaları yaptık, yeni ilköğretimler açtık. Mevcut öğretmenevini tadilattan geçirerek öğretmene yakışır bir şekilde kullanılabilir hale getirdik. Yeni Öğretmenevi binası yapımı için bankalarla görüştük. Promosyon için iki yüz elli bin lira veriyorlardı, bu rakamı beş yüz bine çıkardık. Ama, bazı engellemeler oldu, küçük düşünenler oldu ve gerçekleştiremedik.

Kadirli’de yaptığımız yatırım adedi on beşi geçti. Üniversite ayarında okullar yaptık. Bir ana okulumuz vardı, şimdi altı tane oldu. Müdürlüğümüzün binası yoktu, dört oda dar bir yerde hizmet vermeye çalışıyordu. İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünü bakanlıktan bir kuruş para almadan, on dönümlük bir arazi üstünde 250 bin TL harcayarak yeni bir hizmet binasına kavuşturduk. Her şeyi yeniledik. İflas etmek üzere olan öğretmenevini ayağa kaldırdık.

ŞEREF IŞIK – Somut olarak hangi okulları yaptığınızı söyler misiniz?

MUTLU CANBOLAT – Üç yıl içerisinde 18 yatırım planlamasının 15’i %100 gerçekleşmiş olup, 3 tanesi de 2013 yılı içinde gerçekleşecektir. Tamamlanan yatırımlarımız şunlar: Altı yıldır binası bulunmayan Anadolu Öğretmen Lisesine 200 kişilik yurt binası ile birlikte 16 derslikli okul binası; Fen Lisesi binası, yurt binası ve kapalı spor salonu %70 tamamlanmış inşaat halinde, önümüz eğitim-öğretime açılacak; Toplam 24 derslikli iki ilkokul; Öğretmenevi bütçesinden bir milyon lira harcanarak 10 derslikli anaokulu; Hizmete açılan bir anaokulu ve yapımı devam eden üç anaokuludur.

ŞEREF IŞIK – Proğrama alınan yatırımlarınız var mı, varsa nelerdir?

MUTLU CANBOLAT – 8 derslikli Yukarı Çiyanlı ilkokulu ve TOKİ tarafından yapılacak 32 derslikli ilkokul, Sağlık Meslek Lisesi, Ticaret Meslek Lisesi. Bu işler ihale aşamasındadır. Endüstri Meslek Lisesi bahçesine Öğretmenevi bütçesinden 300 kişilik öğrenci yurdu yapımı için malzemeleri aldık, temelini kazdık, hemen başlayacağız. Yalnız şunu söyleyeyim. Yirmi trilyonluk eğitim yatırımı yapmak istiyoruz ama yüz milyarlık arsa almaktan aciziz. Eğitim tesisi için o kadar parayı ayırabiliyoruz, fakat arsa olmazsa yapamıyoruz. Ne olur arsa da alabilsek de eğitim yatırımının önündeki büyük bir engel kalksa?

ŞEREF IŞIK – Sayın Müdürüm, “İflas etmek üzere olan öğretmenevini ayağa kaldırdık” dediniz. Bu olayı bir anlatır mısınız?

MUTLU CANBOLAT – Benim geldiğimde öğretmenevinin yaklaşık iki yüz bin lira borcu vardı. İflas etmek üzereydi. Zaten Türkiye’de pek çok öğretmenevi borç yüzünden kapatıldı. Ama, biz burayı adam edeceğiz dedik. Bir ekip oluşturduk. 3000 taşımalı öğrenciye yemek çıkarma kararı aldık. Günlüğü sekiz yüz liraya mutfak kiraladık, yemek taşıması için araç kiraladık zaman kazanmak için. Daha sonra öğretmenevinde kendi mutfağımızı kurduk. Mutfak için 250 bin lira para harcadık. Et-Balık Kurumu ile irtibata geçerek et ürünlerini oradan aldık. Ödemelerimizi, görüşmeler sonu öteleyerek bu paralarla yatırımlar yaptık. Şuanda 8000 kişiye yemek veriyoruz. İki katlı lokal, 1 düğün salonu, 1 anaokulu, 300 kişilik yurt yapımı öğretmenevi bütçesinden sağlandı. Ekmeğimizi kendi fırınımızda üretiyoruz. Sebze ve meyveyi ulusal ihaleye tabi tutarak yüzde elliye yakın kazanç sağladık.

ŞEREF IŞIK – Bu kadar işi hangi ekipmanla ve personelle yapıyorsunuz?

MUTLU CANBOLAT – Öğretmenevimiz, kadrosu başka yerde olan geçici yöneticiler tarafından vekalet ile yönetiliyordu. Buraya bir müdür ve bir müdür yardımcısı kadrosu aldık. Ortaöğretim ve ilköğretim okullarının tüm taşımalı öğrenci yemeklerini  veriyoruz. Öğretmen, memur ve hizmetlilere öğle yemeği veriyoruz. Kendi mutfağımızı kurduktan sonra araç kiralama yerine kendi araçlarımızı aldık. Şu anda 14 minibüs, 2 binek aracımız var. Mesleki Eğitim Merkezi Müdürlüğü ile koordine sağlanarak burada eğitim alan yetişkinlerin iş gücünden yararlanıyoruz. Şu anda çalışan 108 personelimiz var. Bunlar buradan ekmek yiyorlar. Gece iki buçuk da yemek yapmaya başlıyorlar.

ŞEREF IŞIK – Personel alımını nasıl yapıyorsunuz?

MUTLU CANBOLAT – İşe aldığımız elemanlar inanın Kaymakamlık’dan iki üç ayda bir yüz-iki yüz lira yardım alarak geçinmeye çalışan bayanlardan seçtik özellikle. Şimdi burada asgari ücretle çalışıyorlar. Sigortaları yatıyor. Şoförlerimizi ve diğer elemanları da öyle seçtik.

ŞEREF IŞIK – Yapılan bu işlerin bir de muhasebe boyutu var. Sigortalar, vergiler var. Bunları karşılamakta sıkıntı yaşıyor musunuz?

MUTLU CANBOLAT – Hayır, artık her işimiz rayına oturdu. İyi bir takımımız var. Sigorta ödemelerimizi ve vergilerimizi zamanında ödüyoruz. Biliyor musunuz, 2012 yılında Osmaniye ilinde vergi rekortmenleri listesine girdik. Osmaniye’de 20. nci, Kadirli’de 3.ncü sıradayız vergi listesinde. Bunların yanında okullarımızın onarımlarını yaptırıyoruz. Okullarımıza dağıtılmak üzere 200 adet diz üstü bilgisayar aldık. İhtiyacı olan okullarımıza yazıcı aldık. Eğitim ve donatım materyalleri alıyoruz. Hatta İl Milli Eğitim Müdürlüğümüzün ihtiyaçlarını bile karşılıyoruz öğretmenevi bütçesinden. Bunlar da bize gurur veriyor. Bakanlık yetkililerine de buradan duyurulur. İşletmesini bilirsen nasıl kar edilirmiş gelip görsünler.

ŞEREF IŞIK – Sayın Müdürüm, kısa zamanda Kadirli’de çok büyük işler yapmışsınız. Bunu nasıl başardınız?

MUTLU CANBOLAT – Bu bir takım işi, takımımı iyi kurdum. Takım kurarken insanları siyasi düşüncesi ve dini inancı ile değerlendirmedim. Benim için su sağa akmış, sola akmış hiç önemli değil, suyun temizliği önemlidir.  Suyun temizliğine bakarım ben. Benim için kedinin siyah mı beyaz mı olduğu da önemli  değil,  fare tutması önemlidir.

ŞEREF IŞIK – Yeni geldiğiniz bir ilçede kısa sürede böyle bir takımı nasıl oluşturdunuz, bu takım kaç kişiden meydana geliyor?

MUTLU CANBOLAT – Birkaç tane önceden tanıdığım personelim vardı. Diğerlerini de sordum, araştırdım. Benim ile gece demeden, gündüz demeden yüreğini ortaya koyacaklar gelsin dedim, geldiler. Bu tip insanlar çok, ama bunlara imkan sunmak gerek. Bende bu imkanı sundum ve başarı geldi. Ekibim çok iyi. Gece iki buçuk da kalkar öğretmen evinin mutfağına giderim. Çalışanları motive ederim. Benim takımım iki bin kişiden oluşur. Ben takımımı, takımım de beni sever.

ŞEREF IŞIK – Sayın Müdürüm, birazda ülke meselelerinden konuşalım. Ülkeyi nasıl görüyorsunuz?

MUTLU CANBOLAT – Türkiye’de en büyük sıkıntımız toplumsal barış. Ben böyle görüyorum. Şu anki siyasi mesajlar beni yaralıyor. Bırak hükümet başarılı olursa olsun. İktidarı halk seçmişse saygı duymak lazım. Farklı düşünsem bile ben hizmeti hükümetten alacağım. Millette ‘Ben AK Partiye yakın olursa ne alırım’ hesabı var. Bu yanlış işte.

TurkesManga_20130404092154

ŞEREF IŞIK – Eğitime bakış açınız ne, yani Milli Eğitime bakış açınız?

MUTLU CANBOLAT – Ben UEYDER Genel Sekreteri olarak eleştirimi de yaparım. Bu dönemi de eleştiririm. On yılda beşinci bakanımız oldu. Avrupa’da hemen hemen gezmediğim başkent kalmadı. Orada böyle değil. Almanya’da da böyle değil. Eğitim sistemini oturtmuşlar ve yıllarca liyakatlı yöneticileri değiştirmiyorlar. Biz de ise her siyasi iktidara göre bakan değiştiği gibi, aynı iktidarda da değişebiliyor. En az oynanması gereken bakanlık Milli Eğitim Bakanlığı olması gerek. Güzel şeylerde yapılmıyor değil. Mesela 180 bin derslik yapıldı. Bu döneme kadar 330 bin olan derslik sayısı 510 bine çıktı. Güzel bir şey. Hedef otuzar kişilik sınıflar. Bakanlıkta eğitim ile ilgili kararlar alırken öğretmenin fikri mutlaka alınmalı. Çünkü bu işin mutfağında öğretmenler var.  Öğretmen açık yüreklilikle dinlensin. Her ilde günlerce toplantılar yapmak gerek. Tartışmak ve en doğrusunu bulup yapmak gerek. Bu kararları alırken de tüm görüş ve dengeleri gözetmek gerek. MEB kurumsal anlamda bir kimlik kazanmalı. Bunu da liyakat sahibi insanlar belirlemeli. Farklı ideolojilere mensup danışma meclisi kurup ayda bir toplantı yapılmalı.

ŞEREF IŞIK – Eğitim sendikalarına bakış açınız ne, başarılı buluyor musunuz sendikaları?

MUTLU CANBOLAT – Sendikalar siyaset yapıyorlar. Çalışanlar ve emeklilerin hakları ile ilgilenmiyorlar. Emeklinin derdi ile de ilgilensinler. Empati yapsınlar. Bin lira, bin iki yüz lira ile nasıl geçinilir bir düşünsünler. Emekli maaşı ile nasıl geçinilir onu bir hesaplasınlar.

ŞEREF IŞIK – Sayın Müdürüm, bölge kalkınması konusunda ki görüşlerinizi alabilir miyiz?

MUTLU CANBOLAT – Tabi, memnuniyetle. Geçenlerde kent çalıştayına katıldım. Kadirli’nin sorunlarına parmak basıyoruz. Çıktım açık açık konuştum. Mesela Sülemiş Tepesi’nden Muallim Bağı’na bir teleferik yapılsa, hem turizm cazibesini artırır, hem de ulaşımı kolaylaştırır. İşte yöneticilerimizin böyle köklü değişikliklere imza koyması gerek. Bunun için de takım halinde hareket edilmeli. Kaymakamı, belediye başkanı, bürokratları, STK’ları ve siyasileri birlikte hareket etmelidir.

Ulaşım çok önemlidir. Bin işçi çalıştıran bir fabrikanın yıllık ulaşım maliyeti kara yolu ile 400 bin civarında seyrederken, bu rakam raylı sistemde 50 bin civarına inmektedir. Bu nedenle Kadirli’de, Kozan’da bulunan Organize Sanayi Bölgelerinin ulaşım sorununun mutlaka çözülmesi gerek. Bu da raylı sistemle mümkündür. Üstelik raylı sistem maliyeti, karayolundan da ucuzdur.

Bunu yaparken de Çukurova’yı bir bütün olarak düşünmeliyiz. Mersin limanını Adana-Kozan-Kadirli-Osmaniye üzerinden İskenderun limanına bağlamalıyız. Ayrıca Çukurova’yı yine raylı sistemle Kapadokya’ya bağlamalıyız. Büyük adamlar büyük düşünmek zorundadır.

TurkesManga_20130404092245

ŞEREF IŞIK – Eğitim yönünden bölgemizin sorunları nelerdir?

MUTLU CANBOLAT – Eğitim yönünden bölgemizin en önemli sorunu şüphesiz Tarım ve Ziraat Liseleridir. Düşünün Türkiye’de bu  amaçla eğitim veren 27 lise var; ama, ilginçtir nedense Çukurova’nın hiçbir ilinde ve ilçesinde Tarım Lisesi yok. Çok garip değil mi? Biz Tarım Lisesi için 167 dönümlük bir arazi ayarladık. Tarım Bakanlığı ile de görüştük, kabul ettiler. Kadirli’ye Tarım Lisesini de açacağız inşallah.

ŞEREF IŞIK – Sayın Müdürüm, bu çalışmalarınız bakanlıkta, hükümette yankı buluyor mu?

MUTLU CANBOLAT – Maalesef yankı bulmuyor. Öğretmenevi’ndeki başarılı çalışmalarımız müfettişlerce diğer il ve ilçelerde anlatılıyor; ama, nedense hiç arayan yok “Nasıl başardınız” diye. Ama geçenlerde bir okul önünde dayak olayı olmuş, hemen basın bir yerden, yetkililer bir yerden telefonlar susmuyor. Yine bir okulumuzda öğrenciler bulaşık yıkamış, ta bakanlıktan aradılar olay doğru mu, nedir diye. O kadar iş yapıyoruz, iyi giden şeylerde arayan soran yok.

ŞEREF IŞIK – Sayın Müdürüm, bir eğitimci olarak günümüz gençliğini nasıl görüyorsunuz?

MUTLU CANBOLAT – Gençlerimiz çok iyi, teknolojiyi çok iyi takip ediyor ve uyguluyorlar; ama, milli değerler açısından ve yaşantıları ile endişelerimizi artırıyorlar. Ülke yönetimine yeterli derecede duyarlı değiller. Her ilçeye Darülaceze kurulsa, meslek edindirme, topluma kazandırma kursları açılsa, gençlikteki yozlaşmayı nasıl en aza indiririz, bu ülkeye ne verebilirim gibi sorulara cevap bulmalarına imkan sağlasak. Gençlik bizim geleceğimizdir. Bu gençliğe sahip çıkmalıyız.

ŞEREF IŞIK – Sayın Müdürüm, buraya gelene kadar karşılaşıp sizi sorduğumuz her Kadirlili “Kozan’a Mutlu Günler Gelecek” diyor. Bu ne demek. Önümüz yerel seçimlerde Kozan için bir düşünceniz mi var?

MUTLU CANBOLAT – Siyaset, toplumu istenen hedefe götürme sanatıdır. Atanmış ve seçilmişler uyum içinde olmalı, ülkenin genel hastalığı bu. İdareci koltuktan bir şey beklememeli, ben koltuğa ne verebilirim demeli. Biz burada onu yapıyoruz. Hiçbir yerde ahbap çavuş ilişkisi olmamalıdır. Sisteminiz düzgünse  sizde düzgünsünüz demektir. Belediyenin bir kuruşu dahi önemlidir. Hz.Ömer “Benim bir hatam olursa beni kılıcımla doğrultun” diyor. Kozan için doğu çevre yolu önemlidir. Kozan için somut bir şeyler yapılmalıdır. Ben şovmenliği sevmem. Sorunlara köklü çözümler getirilmelidir. İnsana yatırım yapılmalıdır. Gençliğe sahip çıkılmalıdır.

ŞEREF IŞIK – Sayın Müdürüm, çok güzel bir röportaj oldu, teşekkür ediyorum. Son olarak okuyucularımıza bir mesajınız var mı?

MUTLU CANBOLAT – Rica ederim, ben teşekkür ederim. Buraya kadar gelmişsiniz, her zaman bekleriz. Son mesaj olarak, Necip Fazıl Üstad  “Stadlarda toplanan insanlar “gooool”  yerine “ol” dese, neler olmaz ki” diyor. “Ol” demeliyiz hep birlikte.


  Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


  HIZLI YORUM YAP

  Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.