DOLAR 18,5983 0%
EURO 18,2293 0.22%
ALTIN 1.022,970,02
BITCOIN 371143-0,64%
Adana
26°

HAFİF YAĞMUR

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Mutlu Yıllar Kozan!…
86 okunma

Mutlu Yıllar Kozan!…

ABONE OL
02 Temmuz 2019 20:24
Mutlu Yıllar Kozan!…
0

BEĞENDİM

ABONE OL

İnsan ne için yaşar?

Bu soruya insanlar çok farklı cevaplar verebilir. Siz de aşağıdaki gibi veya farklı cevaplar verebilirsiniz.

– Para kazanmak için.

– Eş dost kazanmak için.

– Evlenmek, aile kurmak, çocukların olması için.

– Dinini yaşamak için.

– Milletini ve vatanını sevmek için.

– Ünlü olmak için.

– Fikir ve projeler üretmek için.

– ………………

Bu cevapları daha da uzatmak mümkündür. Gerçekte ise  bu sorunun tek bir cevabı vardır. İnsanlar mutlu olmak için yaşar.

Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre, 2009 yılı itibarı ile Türk erkeklerinin ortalama ömrü 72 yıl, Türk kadınların ortalama ömrü ise 77 yıldır. Dolayısı ile Türk insanın ortalama ömrü yaklaşık 75 yıldır.  Diyelim ki 40 yaşınızdasınız. Önünüzde mutlu olmak ve mutlu yaşamak için 35 yılınız var. Hayata bir de şekilde bakıp, geriye kalan ömrünüzü nasıl geçireceğinize karar vermeniz lazım.

Şimdi yukarıdaki cevaplara geri dönelim.

– Para kazanmak sizi gerçekten mutlu edecek mi? Eğer kazanacağınız para haksız, başkalarının hakkı veya yasal olmayan yollarla elde edilen, sizi huzursuz edecek ve sizi mutlu etmeyecek ise; o parayı kazanmayınız.

– Eş dost kazanmak sizin çevrenizi genişletecek, kapısını çalacağınız bir dostunuz olacak, acılarınızı ve sevinçlerinizi paylaşacağınız birileri olacak ve mutlu olacaksanız, hiç durmayıp elinizden geleni yapınız.

– Evlenmek, aile kurmak, çocuklarınızın olması sizi mutlu edecek ise; evleniniz ve mutlu olunuz. Ama istemediğiniz biriyle evlenerek, ömür boyu cehennem azabı çekecekseniz hiç evlenmeyiniz.

– Dininizin gereklerini yerine getirerek, dini bir hayat yaşayarak mutlu olacaksanız, hiç durmayın dininizin gereklerini ve detaylarını öğrenerek hayatınızı buna göre yaşayınız. Dini kişisel çıkarlarınıza alet ederek; içiniz başka, dışınız başka olacak ve yıllar sonra bundan dolayı vicdan azabı çekecekseniz, bu yola hiç girmeyiniz.

– Vatanınızı ve milletinizi severek bir hayat yaşayarak mutlu olacaksanız, gecikmeden  vatan millet sevgisinin gereklerini yerine  getirin ve mutlu olunuz. Vatan ve millet sevgisini kişisel çıkarlarınızı sağlamak için göstermelik yaparak, yeri geldiğinde kendi çıkarlarınızı vatan millet sevgisinden üstün tutacaksanız, bu şekilde davranmayınız.

– Ünlü olmak sizi mutlu yapacak ise, ünlü olmanın  yollarını arayarak bulunuz. Ünlü olmak sizi mutlu etmeyecek ise, kendi halinizde yaşayarak mutlu kalınız.

– Fikir ve proje üretmek sizi mutlu yapacak ise, fikir ve proje üretmek için çok okuyunuz ve çok çalışınız. Fikir ve projeler üretmek sizi mutlu etmeyecek ise; düşünmeyiniz, okumayınız, yazmayınız, başkaları sizin yerinize düşünsün. Daha sonra da bu millet niye geri kalıyor, bizi geri bırakan hep dış güçler diye serzenişte bulununuz. Eğer siz proje, fikir ve strateji üretmezseniz, elbette dış güçler sizi geride bırakır, hem de ortaçağ karanlığında.– ……………………..

Değerli okuyucularım,

Elbette yukarıdaki örnekleri arttırmak mümkündür. Konunun özeti; işiniz, uğraşınız ve düşünceleriniz ne olursa olsun, sizi mutlu edecek iş, uğraş ve düşüncelere sahip olmalısınız. “Mutluluk” sahip olacağınız iş, uğraş ve düşünceler için “karar verme kriteri” olmalıdır.

2013 yılına, gelecek yıllarda sizi mutlu edecek iş, uğraş ve düşüncelerin neler olacağına karar vererek girmenizi dilerim.

Mutlu Yıllar Değerli Okuyucularım!..

Mutlu Yıllar Kozan!..

Saygılarımla,

Bayram Hasan Yiğit


    Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


    HIZLI YORUM YAP

    Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.