KozanBilgi.Net 15 Yaşında... SİZLERLE BİRLİKTE NİCE 15 YILLARA...

Myanmar ve Bangladeş’te bulunan Rohingyalara acilen tıbbi ve insani yardım sağlanmalı

Myanmar ve Bangladeş’te bulunan Rohingyalara acilen tıbbi ve insani yardım sağlanmalı

Bangladeş, 7 Eylül 2017 – Bangladeş ve Myanmar sınırındaki insani durum giderek daha kötüye gidiyor. Myanmar’dan Bangladeş’e kaçan Rohingyaların tıbbi ve insani yardım ihtiyacı ise büyük bir aciliyet taşıyor.

Myanmar’ın Rakhine (önceki adıyla Arakan) eyaletindeki şiddetten kaçarak Bangladeş’e sığınan insan sayısı 6 Eylül 2017 itibarıyla 146 bini aşmış bulunuyor. Ekim 2016’da da şiddet olayları nedeniyle Bangladeş’e 75 bin Rohingya sığınmıştı. Ülkeye giriş yapan mültecilerin çoğu derme çatma yerlerde ya da Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği’nin kurduğu kamplarda kalırken bazıları ise üç yeni kampta ve ev sahibi halkın evlerinde kalıyor. Bangladeş ve Myanmar arasında bulunup iki ülkenin de egemenliği altında olmayan topraklarda ise birçok mülteci sıkışıp kalmış durumda bulunuyor. Son dönemde yaşanan olaylar öncesinde Bangladeş’e sığınan Rohingyalar yine güvenlik ve hijyen koşullarından uzak, aşırı kalabalık yerlerde ve korumadan yoksun bir biçimde yaşıyordu.

MSF Bangladeş Ülke Temsilcisi Pavlo Kolovos, ülkedeki durumla ilgili şunları söyledi: “Uzun yıllardır bu ölçekte bir insani krizle karşılaşmamıştık. Ekiplerimizin destek olduğu insanların büyük ihtiyaçları var, travmatize olmuş durumdalar. Sağlık hizmetlerine erişimleri olmadığından birçoğunda ciddi tıbbi ihtiyaçlar söz konusu. Yine bazılarında şiddete bağlı yaralanmalar, enfeksiyon kapmış yaralar ve gebelikle ilgili ciddi komplikasyonlar görüyoruz. İnsani yardımın genişletilmemesi durumunda ciddi sağlık riskleriyle karşı karşıya kalabiliriz”.

MSF’ye konuşan 49 yaşındaki bir baba ise yaşadıklarını şu şekilde paylaştı: “Evimizden ailecek kaçtık. Oğlum kaçarken vuruldu. Onu Bangladeş’teki bu hastaneye getirdim. Ailemin geri kalanını ise Myanmar’da ormanın ortasında saklanırken bırakmak zorunda kaldım. Onlardan günlerdir haber alamıyorum. Ne yapacağımı bilmiyorum, çok çaresiz hissediyorum”.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Okullarda yüz yüze eğitim 1 gün ertelendi

MSF, insani yardım faaliyetleri çerçevesinde ek olarak hemşire, ebe ve doktor sağlarken aynı zamanda Kutupalong’da bulunan iki kliniğinden birine hasta sayısında yaşanan artış nedeniyle ikinci bir yatarak tedavi birimi ekledi. MSF diğer hastanelere hasta sevkini desteklediği gibi hastaların taşınması için 24 saat aralıksız ambulans desteği de sunuyor. Bu faaliyetlere ek olarak, iki yeni gezici sağlık ekibi yaralıların tıbbi ihtiyaçlarını belirleyip tedavi sağlarken ülkeye yeni gelenlere temel malzeme dağıtımı da yapılıyor.

Kolovos, yaşanan durumla ilgili sözlerine şöyle devam ediyor: “Myanmar’da bulunan binlerce insanın sağlık hizmetinden yoksun olmasının yanı sıra sağlık hizmeti sunacak kurumlara izin verilmemesinden büyük bir endişe duyuyoruz. Kuzey Rakhine’de aşılanmış insan sayısının çok düşük olduğunu biliyoruz. Bu nedenle, Bangladeş’e sığınanlara yönelik olarak öncelikle kızamık ve diğer hastalıklara karşı geniş çaplı bir aşı kampanyası yürütülmesi şart. Bangladeş’e daha önceki yıllarda sığınanlara ve hala Rakhine’de bulunanlara yönelik olarak ise yetersiz beslenme konusunda daha fazla çalışma yapılması gerekiyor”.

Ülkede bulunan mültecilere sınırlı düzeyde gıda dağıtımı yapıldı. Temiz içme suyuna erişim ise hala büyük oranda sağlanabilmiş değil. Bangladeş’e üç gün önce sığınan dört çocuk babası bir adam durumuna dair şunları söyledi: “Geldiğimde bana yedi paket bisküvi verdiler. Çocuklarımın ağzına dört gündür başka bir şey girmedi. Şu an geçici olarak ailemle bir okulda kalıyoruz, ama okul komitesi yarın gitmemiz gerektiğini söyledi. Nereye gideceğimizi bilmiyorum”.

Sınır Tanımayan Doktorlar’ın (MSF) Myanmar ve Bangladeş’teki faaliyetleriyle ilgili bilgi:

Myanmar:

Myanmar’daki faaliyetlerine 25 yıl önce başlayan MSF, Sağlık ve Spor Bakanlığı ile işbirliği halinde HIV ve tüberküloz hastalarına tedavi sağlıyor, birinci basamak sağlık hizmetleri ve aşı çalışmaları yürütüyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  AKP’li vekil “Türkiye’de ev ve araba sahibi olmak hiç zor değil” dedi. İYİ Parti’den çok konuşulacak cevap gecikmedi

MSF, Rakhine (önceki adıyla Arakan) eyaletindeki birçok köyde ve yerinden edilmiş kişilerin kaldığı kamplarda gezici klinikler aracılığıyla birinci basamak sağlık hizmetleri sağlıyor, Sağlık ve Spor Bakanlığı’na bağlı hastanelere acil vakaları sevk ediyor. Kuzey Rakhine’de Sağlık ve Spor Bakanlığı’na bağlı hastanelerde HIV tedavisi sağlanırken Orta Rakhine’de ise Ulusal Tüberküloz Programı ile işbirliği halinde tüberküloz hastaları tedavi ediliyor.

Ağustos ayının ortasına kadar Pauktaw, Sittwe, Ponnagyun, Maungdaw ve Buthidaung kasabalarında sağlık hizmeti sağlayan MSF, seyahat izinleri konusundaki sorunlar nedeniyle Rakhine eyaletindeki tıbbi faaliyetlerini geçici olarak durdurmak zorunda kaldı. Bu, aralarında kronik ve acil vakaların da bulunduğu Rakhine’deki binlerce hastanın sağlık hizmetlerine erişiminin ciddi düzeyde düşmesi ya da ortadan kalkması anlamına geliyor. MSF, Maungdaw’daki faaliyetlerine devam ediyor.

Bangladeş:

Bangladeş’teki faaliyetlerine 1985 yılında başlayan MSF; Cox’s Bazar’da bulunan Kutupalong geçici yerleşimindeki iki kliniğinde kapsamlı temel ve acil sağlık hizmetleri sağlıyor. Bu kliniklerde Rohingyalara ve ev sahibi halka yatarak tedavi ve laboratuvar hizmetleri de sunuluyor. 2016 yılında MSF ekipleri tarafından 89 bin 954 kişiye ayakta ve 2.491 kişiye yatarak tedavi hizmeti sağlanırken 4.559 kişiye ruh sağlığı desteği verildi. Buna ek olarak, 2016 yılında 103 cinsel şiddet mağduru tedavi edildi ve 15 bin 194 doğum öncesi muayene gerçekleştirildi.

MSF ayrıca başkent Dakka’nın gecekondu mahallelerinden Kamrangirchar’da ruh sağlığı, üreme sağlığı, aile planlaması ve doğum öncesi muayene hizmetleri sağlamanın yanı sıra fabrika işçilerine yönelik olarak da mesleki sağlık programı yürütüyor.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Yorum yazmak için giriş yapmalısın