Namazın sağlığımız üzerindeki faydaları

Namazın sağlığımız üzerindeki faydaları

Namazın manevi hayatımıza olumlu katkıları olduğu muhakkak, bunun yani sıra maddi hayatımıza olan katkılarını da öğrenmek ve bilmek isteyenler için derledik. Namazın sağlığımız üzerindeki faydalarından bazıları şunlardır:

Müslüman, bes vakit namazi, Allah Teala emrettigi için kilar. Cenabi Hakkin her emrinde bir çok hikmetler vardir. Namaz kilarken yapilmasi emredilen her hareketin, hem bedene hem de ruha sagladigi faydalar vardir. Namazin sagligimiz üzerindeki faydalarindan bazilari sunlardir:

  1. Namazda yapilan hareketler hafif oldugundan kalbi yormaz. Ve Günün degisık saatlerinde kilindigi için insani devamli zinde ve dinç tutar.
  2. Namaz sebebiyle basini günde seksen defa yer koyan bir kimsenin beynine ritmik olarak kan fazla ulasir. Bu yüzden beyin hücreleri yeterince beslendiginden, Namaz kilanlarda hafiza ve sahsiyet bozukluklarina daha az rastlanir. Bu insanlar daha saglikli bir ömür geçirirler. Bu gün tipta “demans senil” bunama hastaligina ugramazlar.
  3. Namaz kilanlarin gözleri, muntazam olarak egilip dogrulmaktan dolayi, daha kuvvetli kan deveranina malik olur. Bu sebeple göz içi tansiyonunda artma olmaz ve gözün ön kismindaki sivini devamli degismesi temin edilmis olur. Gözü “Katarakt” veya “Karasu” hastaligindan korur.
  4. Namaz kilmaktaki izometrik hareketler, midedeki gidalarin karismasina, safranin kolay akmasina ve dolayisiyla safra kesesinde birikinti yapmamasina, pankreastaki enzimlerin kolay bosalmasina yardimci olacagi gibi, kabizligin giderilmesinde de rolü büyüktür. Böbregin ve idrar yollarinin iyice çalkalanmasindan, börekte tas olusumunun önlenmesinde ve mesanenin bosalmasina da yardimci olur.
  5. Bes vakitte kilinan namazdaki ritmik hareketler, günlük hayatta çalistirilamayan adale ve eklemleri çalistirarak artoz ve kireçlenme gibi eklem hastaliklarini ve adale tutulmalarini önler.
  6. Vücut sagligi için temizlik muhakkak lazimdir. Abdest ve gusül, hem maddi hem de manevi bir temizliktir. Iste namaz temizligin ta kendisidir. Zira hem bedeni hem de ruhi temizlik olmada namaz olmaz. Abdest ve gusül, bedeni temizligi saglar. Namaz ibadeti insani ruhen ve bedenen temizlemis dinlendirmis olur.
  7. Koruyucu hekimlikte belirli zamanlarda yapilan beden hareketleri çok mühimdir. Namaz vakitleri, kan dolasimini tazelemek ve teneffüsü canlandirmak için en uygun vakitlerdir.
  8. Uykuyu tanzim eden en önemli unsur namazdir. Hata vücutta biriken statik elektriklenme, secde yapmakla topraklama yapmis olur yani statik elektrik bosalir. Böylece vücut tekrar zindelige kavusur.

(Hasan Yavas, Namaz Kitabi, s. 134)
Kaynak: Gözümün Nûru Namaz, Erkam Yayinlari.

Sosyal Medyada Paylaşın:
Sonraki Yazı

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Yorum yazmak için giriş yapmalısın