Narenciye Üreticisi Rusya’dan Haber Bekliyor

Narenciye Üreticisi Rusya’dan Haber Bekliyor

Adana Turunçgil Üreticileri Birliği (ADATÜB) Genel Sekreteri Yaşar Özekenci, Rusya Federasyonu’nun bazı narenciye ürünlerine getirdiği ithalat yasağı hakkındaki belirsizliğin giderilmesini beklediklerini bildirdi.

Özekenci, yazılı açıklamasında, turunçgil üreticisinin en büyük pazarı olan Rusya ile ilişkilerin bir an önce düzeltilmesini beklediklerini kaydetti.

Üreticinin gün geçtikçe umutsuzluğa kapıldığını ifade eden Özekenci, “Çukurovalı turunçgil üreticisi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile görüşmesi sonrası yaptığı açıklamalarla umutlanmıştı. Sayın Başbakanımızın ve Cumhurbaşkanımızın gerekli talimatları verdiği halde yaş sebze-meyve ihracatının henüz başlamamış olması üreticimizi kaygılandırmaktadır. İlişkilerin kısa sürede düzeleceği beklentisi, devam eden belirsizlik nedeniyle gün geçtikçe karamsarlığa dönüşmeye başladı. Turizm gibi diğer sektörlerde, Rusya ile olan krizin çözümü için gerekli adımlar atıldı fakat turunçgil ile alakalı karantina protokolleri hala sonuçlanmadı. Bu protokoller bir an önce sonuçlanmalı ve sektörümüzde yaşanan mağduriyet giderilmeli.”

Özekenci, turunçgil için zamanın gittikçe daraldığını, geçen sezonu zor atlatan üreticinin bu sezonu da boş geçirecek gücünün olmadığını belirterek, geçen günlerde limon ile başlayan hasada ileriki günlerde erkenci mandalina ile devam edecek turunçgil üreticisinin, sabırsızlıkla Rusya’dan gelecek olumlu haberi beklediğini kaydetti.

Elektrik kesintisi

Özekenci, Rusya kriziyle yıpranan üreticisinin son dönemde elektrik kesintilerinden de mağduriyet yaşadığını belirtti.

Üreticilerin çoğunun su tasarrufu sağlamak için damla sulama sistemiyle sulama yaptığını ifade eden Özekenci, çok sık tekrarlayan uzun süreli elektrik kesintilerinin üreticiyi olumsuz etkilediğini kaydetti.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Kozan Kızılay'dan Başkan Yardımcısı Ruhi Gül'e Teşekkür Belgesi

Özekenci, “Üretici, elektrik olmadığı için sulama sistemini çalıştıramıyor ve bahçesini sulayamıyor. Ayrıca, elektrik kesintileri yüzünden aydınlatma da çalışmadığından bu durum hırsızlara davetiye çıkarıyor. Üretici Rusya’dan gelecek haberi beklerken, bir yandan da bu şekilde mağdur ediliyor.” ifadelerini kullandı.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Yorum yazmak için giriş yapmalısın