KozanBilgi.Net 15 Yaşında... SİZLERLE BİRLİKTE NİCE 15 YILLARA...

NARTUGAN BAYRAMINIZ KUTLU OLSUN

NARTUGAN BAYRAMINIZ KUTLU OLSUN

Hristiyanların 25 Aralıkta İsa’nın doğuşu münasebetiyle kutladığı Noel Bayramının kaynağının, çok eski Türklerin yeniden doğuş bayramı olarak kutladığı Nartugandan esinlenerek ortaya çıktığı kaynaklara geçmiş.

Türklerin, tek Tanrılı dinlere girmesinden önceki inançlarına göre, yeryüzünün tam ortasında bir akçam ağacı bulunuyor. Türkler buna hayat ağacı diyor. Türklerde güneş çok önemli. İnanışa göre gecelerin kısalmaya, gündüzlerin uzamaya başladığı 22 Aralık’ta gece ile gündüz savaşıyor. Uzun bir mücadeleden sonra gündüz geceyi yenerek savaşı kazanıyor. İşte bu güneşin zaferini, yeniden doğuşunu, Türkler büyük şenliklerle akçam ağacı altında kutluyorlar. Güneşin yeniden doğuşu, bir yeni doğum olarak algılanıyor.

Bu yeni doğuş bayram olarak kutlanıyor. İşte 21 – 22 Aralıkta kutlanan bu bayrama: NARDUGAN- Ya da Nartugan deniliyor.

(nar=güneş, tugan, dugan=doğan olarak değerlendirildiğinde sonuç Doğan güneş oluyor.

Güneşi geri verdi diye Tanrı Ülgen’e dualar ediyorlar. Duaların Tanrı’ya ulaşması için ağacın altına hediye koyuyorlar. Dallarına bezler bağlayarak dilekte bulunuyorlar. Bayram için, evler temizleniyor. Güzel giysiler giyiliyor. Ağacın etrafında şarkılar söyleyip oyunlar oynuyorlar. Yaşlılar, büyük babalar, nineler ziyaret ediliyor, aileler bir araya gelerek birlikte yiyip içiyorlar. Bu yüzden bu olayın Türklerden Hristiyanlara geçtiği ve bunu da Hunların Avrupa’ya gelişlerinden sonra onlardan görerek aldıkları biliniyor. İsa’nın doğumu ile hiç ilgisi yok. “Doğum, güneşin yeniden doğuşu olarak değerlendiriliyor.

Tüm dostlarımın Nartugan bayramını kutluyor selam sevgi ve muhabbetle selamlıyorum.

Halil Atılgan.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Yorum yazmak için giriş yapmalısın