NATO’ya ‘silahlı güç’ sözü verildi

NATO’ya ‘silahlı güç’ sözü verildi

100432 copy
ABD Savunma Bakanı Chuck Hagel, Ankara’ya yaptığı ziyarette IŞİD’e karşı NATO’nun oluşturacağı uluslararası koalisyon gücüne hem muharip hem istihbarat hem de lojistik alanda destek vermesi konusunda Ankara ile anlaştı

ABD Savunma Bakanı Chuck Hagel’in Ankara’da siyasi kanat ile yaptığı görüşmelerin perde arkası ortaya çıktı. Dışişleri kaynaklarının verdiği bilgiye göre İŞID’e karşı son dönemde NATO tarafından oluşturulması gündeme gelen uluslararası güce Türkiye muharip destek vermeye hazır. NATO’nun oluşturacağı güçte IŞİD’e karşı havadan ve karadan operasyonların planlandığı ifade edilirken, Türkiye’nin de sınırlarına yakın bölgelerde cereyan eden saldırılara uluslar arası güç dahilinde müdahil olması masaya yatırıldı. Buna göre; Türkiye özellikle Irak ve Suriye’de Türkmenlere yönelik saldırıları bölgede önleyebilmek ve Şii Türkmen ayrımına son verebilmek için Türkmenlerin yaşadığı bölgelerde önlem alacak. Türkiye’nin uluslararası güce katkı sunacağı ikinci nokta olan lojistik desteğin ayrıntıları ise netleşmedi. İstihbarı konularda uluslar arası güçlerin zorlanması nedeniyle bu konudaki desteğin artırılması planlanıyor. Hükümete yakın kaynaklar özellikle 1 Mart tezkeresinde olduğu gibi bir yanlışın içinde olunmaması gerektiğini belirterek, komşu ülkelerde Türkiye’yi tehdit eden İŞID unsurlarına karşı önlem alınması gerektiği için bu yönde hareket edildiğini kaydetti. NATO’nun oluşturacağı uluslar arası güce verilecek desteğin ayrıntılarının önümüzdeki günlerde daha da netleşeceği ifade edildi.
PKK, IŞİD’den tehlikeli değilmiş
Chuck Hagel’in Türkiye ziyareti ABD basınında da geniş yer buldu. New York Times gazetesine göre, Hagel’in Washington’un mücadele açısından “vazgeçilmez” dediği Türkiye’nin liderleri ile görüşmeler yaparken Obama Yönetimi, Pazartesi günü oluşturmakta olduğu koalisyonun üyelerinin ne gibi rolleri oynayacağını belirlemeye yönelik çalışmalara başladı.  “Ancak saatlerce süren toplantıların ardından Recep Tayyip Erdoğan’ın hükümetinin ne yapacağı konusunda hiçbir açıklama yapılmadı” diyen gazete, “Türk yetkilileri koalisyon ile ilgili bir dizi sorunlara ilişkin kaygıyı dile getirdiler” diyor ve IŞİD tarafından rehin alınan 49 Türk diplomatının güvenliği ve IŞİD’e karşı Kürt savaşçılarının silahlandırılması gibi konulara işaret ediyor. NYT şöyle devam etti: “Pazartesi günü Erdoğan ile toplantıdan sonra gazetecilere konuşan Hagel, Türk yetkililerinin kendisine PKK konusundaki kaygılarını ilettiklerini söyledi. Ancak ’Bana, hiçbir biçimde PKK’yı IŞİD’den daha önemli bir tehdit olarak gördüklerini belirtmediler’dile ekledi.” Gazete, haberinde, “ABD ayrıca, Irak ve eğer Başkan Obama Suriye’nin topraklarına saldırmaya karar verirse, Suriye’deki IŞİD hedeflerine yönelik hava baskınları dahil, operasyonlar başlatmak üzere Türk askeri üslerini kullanabilmek de istiyor” görüşünü de yansıttı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  MEB duyurdu! 3 gün uzaktan eğitime ara veriliyor

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Yorum yazmak için giriş yapmalısın