DOLAR 17,2711 0.29%
EURO 17,6066 0.3%
ALTIN 967,590,52
BITCOIN 3582062,79%
Adana
32°

PARÇALI AZ BULUTLU

20:47

AKŞAM'A KALAN SÜRE

Ne darbe ne dikta, çözüm özgürlükçü demokrasi
74 okunma

Ne darbe ne dikta, çözüm özgürlükçü demokrasi

ABONE OL
25 Temmuz 2016 21:07
Ne darbe ne dikta, çözüm özgürlükçü demokrasi
0

BEĞENDİM

ABONE OL

CHP Adana İl Başkanı Ayhan Barut, İstanbul Taksim’de gerçekleştirilen “Cumhuriyet ve Demokrasi” buluşmasının amacına ulaştığını söyledi

NE DARBE NE DİKTA, ÇÖZÜM ÖZGÜRLÜKÇÜ DEMOKRASİ

ADANA – Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adana İl Başkanı Ayhan Barut, 15 Temmuz darbe girişiminin 3’üncü sınıf demokrasinin ortaya çıkardığı bir tablo olduğuna dikkati çekerek, “Bu ülkenin insanları üçüncü sınıf demokrasiye değil özgürlükçü demokrasiye layıktır. Ne darbe ne dikta, Türkiye’nin tek ihtiyacı özgürlükçü demokrasidir” dedi.

CHP - CUMHURİYET VE DEMOKRASİ BULUŞMASI

ADANA İL ÖRGÜTÜ 27 OTOBÜSLE KATILDI
CHP Genel Merkezi’nin İstanbul Taksim’de düzenlediği, siyasi partiler, sendikalar ve demokratik kitle örgütlerinin katılımıyla gerçekleştirilen “Cumhuriyet ve Demokrasi” buluşmasına CHP Adana İl örgütü 27 otobüsle katıldı. Sadece Türk bayrakları ve Atatürk posterlerinin taşındığı büyük buluşma yüzbinlerce kişinin aynı anda “demokrasi ve cumhuriyet” talebini haykırdığı bir şölene dönüştü.

CHP - CUMHURİYET VE DEMOKRASİ BULUŞMASI8

YÜZBİNLER CUMHURİYETE VE DEMOKRASİYE SAHİP ÇIKTI
Büyük buluşmayı değerlendirdiği açıklamasında Türkiye’nin darbelerden çok çektiğini dile getiren CHP Adana İl Başkanı Ayhan Barut, CHP olarak her türlü darbeye de diktaya karşı olduklarının altını çizdi. Taksim Meydanı’nı dolduran yüzbinlerce kişinin demokrasiye ve Cumhuriyete sahip çıktığını dile getiren Barut, konuşmasında önemli mesajlar veren CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun okuduğu ve alandaki yüzbinlerin de onayını aldığı Taksim Manifestosu’nun ise tarihi bir belge olduğunun altını çizdi.

CHP - CUMHURİYET VE DEMOKRASİ BULUŞMASI1

DARBE GİRİŞİMİ PARLAMENTER DEMOKRASİYE KARŞI YAPILDI
15 Temmuz darbe girişiminin doğrudan parlamenter demokrasiye karşı yapıldığını vurgulayan Barut, “Darbe girişimi sırasında TBMM bombalanmış ama bombalar altında parlamento görevini yapmış ve darbeyi püskürtmüştür. Bu darbe girişiminin sorumlularını, iç ve dış destekçilerini kınıyor ve lanetliyoruz” diye konuştu.

CHP - CUMHURİYET VE DEMOKRASİ BULUŞMASI7

DARBEYE VE HER TÜRLÜ VESAYETE KARŞI ÇIKMAK NAMUS BORCUDUR
Bütün siyasal partilerin darbe girişimine karşı çıktığını, demokrasi konusunda tartışmasız ortak paydanın oluştuğunu dile getiren Barut, tüm siyasi partilerin ve siyasetçilerin siyasette uzlaşma kültürünün güçlenmesine katkı vermek zorunda olduğunu söyledi. “Her türlü darbeye ve parlamenter sistemin üzerindeki her türlü vesayete karşı çıkmak, demokrasiden yana olanların, bu ülkeye namus borcudur” diyen Barut, hep birlikte ve her zaman “Ne darbe ne dikta yaşasın tam demokrasi” denilmesi gerektiğini kaydetti.

CHP - CUMHURİYET VE DEMOKRASİ BULUŞMASI2

DEMOKRATİK, LAİK, SOSYAL HUKUK DEVLETİ İLKESİ DEMOKRASİNİN TEMİNATIDIR
Darbe girişimi sırasında halkın direnme hakkını kullanmasının demokrasiyi korumanın meşru bir yolu olarak ortaya çıktığına işaret eden Barut, “ Demokrasimizin teminatı olan demokratik laik ve sosyal hukuk devleti ilkesinin Türkiye için ne kadar yaşamsal olduğu bir kez daha kanıtlanmıştır. Darbe girişimi anayasada yasama, yürütme ve yargı olarak yer alan güçler ayrılığı ilkesinin demokraside denge ve denetleme işlerinin güvencesi olduğunu bir kez daha ortaya koymuştur” diye konuştu.

CHP - CUMHURİYET VE DEMOKRASİ BULUŞMASI6

DEVLET YÖNETİMİ LİYAKATA DAYANMALI
Balyoz, Ergenekon ve casusluk gibi davalarda mağdur edilen insanların itibar ve haklarının iade edilmesi gerektiğini belirten Barut, bu konunun tüm siyasal partilerin gündeminde olması gerektiğinin altını çizdi. Darbe girişiminin devlet yönetiminin liyakata dayanması gerektiğini ortaya koyduğunu ifade eden Barut, “Siyasal yandaşlık, cemaatçilik değil bilgi, birikim ve deneyim gibi ilkeler esas alınmalıdır. Devleti ele geçirme anlayışı tarihe gömülmelidir. Devletin yeniden inşası artık zorunlu bir haldir” şeklinde konuştu.

CHP - CUMHURİYET VE DEMOKRASİ BULUŞMASI4

TÜRKİYE 3’ÜNCÜ SINIF DEĞİL ÖZGÜRLÜKÇÜ DEMOKRASİYE LAYIK
İnancı, kimliği ve yaşam tarzı ne olursa olsun, insanların ülkenin caddelerinde, sokaklarında, meydanlarında, parklarında özgürce gezebilmesi gerektiğini kaydeden Barut, 15 Temmuz darbe girişiminin 3’üncü sınıf demokrasinin ortaya çıkardığı bir tablo olduğuna dikkati çekti. Barut, “Bu ülkenin insanları üçüncü sınıf demokrasiye değil özgürlükçü demokrasiye layıktır. Türkiye tümüyle darbe hukukundan alınmalıdır” ifadelerini kullandı.

CHP - CUMHURİYET VE DEMOKRASİ BULUŞMASI5

DEVLET KİNLE, ÖFKEYLE VE ÖN YARGIYLA YÖNETİLEMEZ
Devletin, kinle, öfkeyle ya da ön yargıyla yönetilemeyeceğinin altını çizen CHP Adana İl Başkanı Ayhan Barut, “Darbe girişiminde bulunanlar hukuk içinde yargılanmalıdır. Devletin vakarı bunu zorunlu kılmaktadır. İşkence, kötü muamele, tehdit devleti darbecilerle aynı duruma düşürür. Böylesi durumlara da izin verilmemelidir” dedi.


    Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


    HIZLI YORUM YAP

    Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.