DOLAR 16,3927 0.14%
EURO 17,6057 0.7%
ALTIN 970,88-0,38
BITCOIN 478962-1,32%
Adana
28°

AÇIK

17:04

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

38 okunma

Nece Olsun Yargılama?

ABONE OL
17 Eylül 2014 07:50
0

BEĞENDİM

ABONE OL

2010 yılında, saltanat kavgasını gizli yürüten birileri, birbirlerine çelme takarken, milletle oyun oynamak istemişler, en güzel oyunun referandum olduğuna karar verip 12 Eylül tarihinde karar kılmışlardı. Önceleri ‘ileri demokrasi’ lafı çıkıyordu bu kişilerden. Milletin demokrasinin ilerisine-gerisine bön baktığını anladılar, 1980 yılının 12 Eylül’ünde darbe yapanların yargılanacaklarını fışfışlayıp, milleti referandumda ‘Evet’ demeye yönlendirdilerler.

Darbecilerin yargılanabileceğine inanmıyordu aklı selim olanlar. Ne ettiler ettiler, birer mahkeme celbi hazırlatıp, darbecilerin yargılanacağı hissini milete duyurdular.

Gerçekten de yargılama başladı ya!.. Başladı ama, darbeciler değil, darbeci yargılatanların yargılanacağı şüphesi ortalığı kapladı. İşte o zaman homurtu başladı darbecisevmezlerde. Biri, ”Darbe, işkence çok güzel yine yapacak ben” döktürmesiyle 12 Eylülcü’yle dalga geçerken, biri ”12 Eylülcüleri yargılamayıp besleyelim mi?” narası atıverdi. Kenan Evren, idamlara karşı çıkanlara ”Terörisleri idam etmeyelim de besleyelim mi?” bozuğunu atmıştı ya, o lafa istinaden.

Darbeci yargılatma heveslileri, 2010 Eylül’üne kadar, darbeci yargılatma derdi olmayan AK Parti’ye ve onun Lideri Erdoğan’a, olanca güçleriyle destek verirlerken, sanırım darbeci yargılatma fikrini bile taşımıyorlardı. Oyun kurulunca oyuna dahil oldular; borozanlarından Kenan Evren ve arkadaşlarının mutlaka ‘suçlu’ bilinmesi namesini düttürmeye başladılar.

Darbeci yargılatmacıların özelliği ‘müslüman’ bilinmeleridir. Yazık ki bu girişimlerinin müslümanlığa zıt olduğunu bilmezler.

İslam, bir kimseyi yaptığından dolayı ‘suçlu’ bilmeden önce, yapılanın suç olduğunun hatırlanmasını öngörür.

Yapılanlar canı isteyenin isteğine göre suç sayılamaz.

Bir eylem suç sayılacaksa kanun metnine ‘suç’ olarak girmiş olması gerekir.

Kenan Evren ve arkadaşlarının darbe yapmalarına peşinen ‘suç’ hükmü verilmiştir ama, darbecisevmezler, yasalara darbe yapmanın suç olarak girmesine yanaşmamışlardır. Önce kanun yap; ”darbe yapmak suçtur” de. Sonra ceza kanununda müeyyidesini belirle. Bundan sonra, darbe yapanları tutabilirsen tut kolundan getir mahkemeye; ”suç işledin” deyip yargıla.

”12 Eylülcüleri yargılamayıp besleyelim mi?” sorusunu soran zavallı!.. Dört elle sarıldığınız AK Parti iktidarı, onları tam on yıldır beslemiş ya!.. Adamların kalmış bir kaç yıllık ömürlerinde de beslesen ne olur? Korkma sakın!.. ”Bebek katili” dediğininiz kişinin beslendiği kadar da beslenmezler.

Soru: 12 Eylül devresinde halka zulüm ve işkence edenler neden suçlanmıyorlar da habire Kenan Evren üzerinde duruyorlar?

Son söz: Suç işleyenleri değil de sadece Kenan Evren’i suçlayanların bulunduğu cemaat, ülkeye hayır getirmez.

 

İbrahim Faik Bayav

 

Bu makale 24 Kasım 2012 tarihinde yayınlanmıştır.


    Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


    HIZLI YORUM YAP

    Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.