Nokta dan kamuoyu açıklaması: 2 Kasım ın ilk kurbanları biz olduk

Nokta dan kamuoyu açıklaması: 2 Kasım ın ilk kurbanları biz olduk

Dün son sayısında yayınlanan ‘iç savaş’ başlıklı kapağı nedeniyle polis tarafından merkezi basılan Nokta Dergisi’nin Ankara 5. Sulh Ceza Hâkimi tarafından derginin internet sitesine de erişim engeli getirilmişti. Gözaltına alınan derginin genel yayın yönetmeni Cevheri Güven ve sorumlu yazı işleri müdürü Murat Çapan tutuklanma talebiyle sevk edildikleri mahkemece tutuklanmıştı.”İLK KURBAN NOKTA DERGİSİ OLDU”Yaşananlar sonrası Dergi kamuoyuna açıklama yaptı. Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

Nokta Dergisi Yayın Editörü İsmail Evren, “Türkiye, 2 Kasım’da yeni Türkiye’ye değil bambaşka bir Türkiye’ye uyanırken, bambaşka Türkiye’nin ilk kurbanları Nokta dergisi oldu. Nokta dergisi, 2 Kasım tarihli kapağı nedeniyle hem toplatıldı hem de Genel Yayın Yönetmeni Cevheri Güven ve Sorumlu Yazıişleri Müdürü Murat Çapan gözaltına alınıp tutuklandı. Tutuklanma gerekçesi derginin kapağıydı. Derginin kapağında da seçim süreci boyunca defalarca dile getirilen ‘Türkiye bir iç savaş ortamına gidiyor’ tezinin derlenmiş, tek bir cümleyle özetlenmiş haliydi. Bu kapak nedeniyle Türkiye basın tarihine kara bir sayfa daha eklendi.”

ASIL AMAÇ GÖZDAĞI VE NOKTA’YI BOĞMAK

Genel Yayın Yönetmenimiz ve Sorumlu Yazıişleri Müdürümüz aynı anda gözaltın alınırken Türk Ceza Kanunu’nda, Türk Basın Kanunu’nda basın suçlarıyla ilgili hiçbir sorumluluğu olmayan genel yayın yönetmenimiz gözaltına alınıp tutuklanırken asıl amaç hem gözdağı vermek hem de Nokta Dergisi’ni boğmaktı. Nokta dergisinin bundan sonra yayın hayatına devam etmesini engellemek istediler. Savcı bey arkadaşlarımızı alenen suça tahrik suçlamasıyla tutuklamaya sevk etti.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  ADANA KOZAN'DA SAĞANAK, SU BASKINLARINA NEDEN OLDU

Yalnız hakim bey suçlamayı değiştirdi. Suçlamayı halkı silahlı isyana teşvik yani darbeye teşebbüsle suçladı ve bu suçlamayla tutukladı. Bu, Türk basın tarihine kara bir leke olarak geçeceği gibi Nokta’yı da durdurmaya, Nokta’nın yayın hayatını bitirmeye yetmeyecek bir karar. Nokta bundan sonra bundan önce olduğu gibi aynı yayın çizgisinde, aynı anlayışla, korkmadan, yılmadan doğruları, gerçekleri yazmaya devam edecek.”

Nokta dergisi yazarı Perihan Mağden “Bu kararla ‘susun, kapatın çenenizi’ mesajı verilmek isteniyor. Demokratik hukuk devleti içindeki medyanın en tabii hakkı olan eleştirme hakkını ‘biz size tanımayacağız, eleştirmeye, yorum yapmaya hakkınız yok’ mesajı verilmeye çalışılıyor. Yani tamamen Nokta susturulmak isteniyor. Ve muhalif hiçbir sese tahamüllerinin olmadığını daha birisi Twitter’dan dakika bir gol bir yazmış. Tam bu şekilde gösteriyorlar yani.” dedi.Haberin tamamı için TIKLAYINIZ

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Yorum yazmak için giriş yapmalısın