Novartis Onkoloji Kansere Karşı 1’iz kampanyası ile 25 milyonu aşkın kişiye ulaştı

Novartis Onkoloji Kansere Karşı 1’iz kampanyası ile 25 milyonu aşkın kişiye ulaştı

Kanser tedavisi sürecinde doktor ve ilaç desteğinin yanı sıra psikolojik desteğin önemine vurgu yapmak isteyen Novartis Onkoloji, Kanser Haftası’nda “Kansere Karşı 1’iz” isimli farkındalık kampanyasını hayata geçirdi.

1 hafta içinde toplam 25 milyon kişiye erişen ve onkoloji alanında bugüne kadarki en yüksek katılımlı kampanya olan Kansere Karşı 1’iz kapsamında halkla, kanser hastalarına tedavi sürecinde psikolojik desteğin önemi hakkında bilgiler paylaşıldı.

Kanser tedavisi gören hastalar ve hasta yakınlarına hastalık sürecinde verilecek doğru psikolojik desteğin önemine vurgu yapan Novartis Onkoloji, bugüne dek iletişimine odaklanılmamış bir alanı sahiplenerek hasta ve hasta yakınlarının sesi oldu!

MetAmazon Derneği (Metastatik Meme Kanseri Derneği) ve Europa Donna ile birlikte başlatılan “Kansere Karşı 1’iz” isimli kampanya, “kansere karşı bir” olarak, bu birliği hastalara hissettirmeyi, böylece hasta ve hasta yakınlarına destek olmayı hedefliyor.

Sosyal Medyada Rekor Erişim!

Sosyal medyada yüksek sayıda kişiye ulaşarak önemli bir başarı yakalayan kampanya kapsamında hazırlanan ve hasta ve hasta yakınlarının yer aldığı farkındalık filmi ile Uzman Onko-psikolog videoları sosyal medyada toplam 12 milyon kişiye erişti.

Farkındalık filmi kapsamında, gerçek kanser hastaları ve yakınları hastalık sürecinde psikolojik destek konusunda yaşadıkları tecrübeleri anlattılar. Gerçek hasta hikayelerinden yola çıkılarak çekilen film tüm kamuoyu tarafından büyük bir ilgiyle sahiplenildi ve sosyal medyada rekor paylaşım rakamlarına erişti. İnternet kullanıcıları en büyük destekçileri ile çektikleri fotoğraflarını Facebook, Instagram ve Twitter’da #kanserekarşı1iz etiketiyle paylaşarak farkındalığın daha da artmasına destek oldu.
Yanı sıra, derneklerle gerçekleştirilen iş birliği neticesinde kanser hastaları ve yakınlarından hastalık sürecinde psikolojik destek ile ilgili en çok merak ettikleri sorular ve konular anket yöntemi ile toplandı. Tüm sorular hasta ve hasta yakınları perspektifinden konsolide edilerek, uzman Onko-pikolog Elçin Biçer tarafından yanıtlandı ve böylece 16 adet uzman bilgilendirme videosu hazırlandı.

Hazırlanan tüm videolar tüm hasta ve hasta yakınlarının en kolay şekilde erişimine açık olabilmesi için sosyal medyada Novartis Youtube hesabı altında “Kansere Karşı 1’iz” kanalına yüklenerek bir bilgi bankası oluşturuldu.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Rusya’dan korkutan deneme: Hipersonik güdümlü füze fırlattılar

360 derece iletişim stratejisiyle planlanan kampanya kapsamında; İstanbul ve Ankara’da en sık ziyaret edilen AVM’ler, metro durakları, metrobüsler gibi yoğun ziyaretçi akışının olduğu outdoor alanlar tercih edildi.

Novartis Onkoloji Genel Müdürü Pınar Üstündağ, proje hakkında şunları söyledi: “Kanserin biyolojisine dair edinilen bilgi arttıkça kanserin önlenmesi, erken dönemde teşhisi ve olası tedavisi de kolaylaşıyor. Dolayısıyla kanserin daha erken teşhis edilmesini sağlayan kontrollerinin de toplumumuzda daha ciddiyetle yaklaşılan bir konu haline geldiğini görmek bizleri mutlu ediyor. Toplum nezdinde farkındalığın artıyor olması, hastalığın erken tanısı ve dolayısıyla olumlu tedavi sonuçları alınması konusunda olumlu gelişmeler olarak ön plana çıkıyor. Ancak kanser tedavisinde psikolojik desteğe verilen önem, toplumumuzda henüz beklenen seviyeye ulaşmamıştır. Bizler bu projeyle hastalık sürecinde hasta ve hasta yakınları için doğru psikolojik desteğin gücüne dikkat çekmek istedik. Bu minvalde hasta ve hasta yakınlarından anket yöntemi ile toplanan “en merak edilen sorular”ın yanıtlarını uzman bir onko-psikolog tarafından yanıtlanan kısa videolar haline getirdik. Böylece kanserle mücadele sürecinde doğru psikolojik destek arayan hasta ve hasta yakınları için Novartis kurumsal Youtube hesabımızda bir bilgi kaynağı oluşturduk. Şu anda projemizin bu kadar fazla sayıda insana ulaştığını görmek bizleri son derece mutlu ediyor. Bizler Novartis Onkoloji’de kanser ve ilişkili hastalıkları olan hastaların hayatlarını değiştirmeye ve iyileştirmeye yardımcı olabilmek için yenilikçi ilaçlar keşfetmeye devam ederken, hastaların ihtiyaç duyduğu desteği sağlamak için bütün paydaşlarla iş birliği içinde olmaya da devam edeceğiz.”

Resim: MetAmazon Derneği Kurucu Başkanı Canan Perdahlı

Öncelikle kanser hakkındaki negatif algı ortadan kaldırılmalı

MetAmazon Derneği Kurucu Başkanı Canan Perdahlı, toplumdaki kanser algısı hakkında şunları söyledi: “Kanserin evresi veya tipi ne olursa olsun, kanser konusundaki toplumsal algı hep negatif. Öncelikle bu algıyı değiştirmeniz ve yakalandığınız hastalığın ne olduğunu çok iyi öğrenmeniz gerekiyor. Bunu internetteki bilgiler ya da etraftan duyulanlarla değil, doktorlar tarafından verilen, bilimselliği kanıtlanmış, araştırılması yapılmış bilgilerle yapabiliriz.  İkinci olarak kesinlikle hekim ve ekip seçiminde çok dikkatli olunmasını tavsiye ediyorum, çünkü bunlar tedavi süresince çok sık göreceğiniz insanlar. Hemşireniz, doktorunuz, diğer sağlık personelleri ekibinizin bir parçası ve doğru adımlarla, doğru sorular ve cevaplar alabileceğiniz bir ekibin içinde olmak tedaviyi çok kolaylaştırıyor. Ayrıca ihtiyacınız olduğunda sağlam bir profesyonel psikolojik destekle bu işin tamamlanması gerektiğini düşünüyorum. Çünkü psikolojiniz iyiyse hastalanma riskiniz azalıyor. Bağışıklık sistemi bu hastalık için en önemli şey ve bu noktada gerektiği müddetçe çekinmeden, kimseden utanmadan psikolojik desteğe başvurulabilmeli. Son olarak umut dolu olmak, anı yaşamak, bugünü yaşamak, elimizde olanın kıymetini bilmek çok önemli.”

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Casus yazılım skandalı büyüyor: ‘Kesinlikle şok edici gerçekler…’Resim: Uzman Psikolog Elçin Biçer

Kanser tedavisi sırasında ve sonrasında psikolojik destek hastaya güç veriyor

Kanser hastalarının hayatın tüm alanlarında büyük bir değişim yaşadığını belirten Uzman Psikolog Elçin Biçer, bu yoğun değişim sürecinde psikolojik destek almanın, kişinin bu ani değişime adapte olabilmesi ve baş edebilmesine yardım ettiğini belirtti. “Psikolojik destek, tedavinin yol açacağı ruhsal sıkıntıları minimuma indirmeye yarar ve yol göstericidir. Bir destekleyici tedavi olarak tedavi süresince ruhsal güç açısından destek sağlar. Ayrıca hastalık bitse de hastalığın getirdiği değişim ya da ruhsal yaralanmalar kalıcı olabilir. Bu noktada psikolojik destek, oluşabilecek psikolojik yoğunlukların azalmasını, reaksiyonların daha kontrollü olmasını ve tedaviden sonra konforlu bir yaşama geçişi sağlar. Bazı kişiler tedavi süresince ruhsal olarak kendini dizginler. “Ben bu savaşı kazanacağım, bu tedaviyi bitireceğim” diyerek sabreder ve tedavi bittiği zaman ruhsal çöküş başlar. O yüzden hastalıkla birlikte psikolojik destek almak hem sürecin daha rahat geçmesini hem de bu sürecin sonunda hayatına daha konforlu devam etmesini sağlar.”

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN