Novartis Onkoloji’den ileri evre meme kanseri tedavisinde  çığır açan tedavi!

Novartis Onkoloji’den ileri evre meme kanseri tedavisinde  çığır açan tedavi!

Novartis tarafından geliştirilen yeni bir etkin madde, Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) tarafından HR+/HER2- ileri evre meme kanserlerine yönelik birinci basamak tedavi alanında “çığır açan tedavi” olarak nitelendirildi.

Novartis tarafından geliştirilen CDK4/6 inhibitörü LEE011 (ribosiklib) etkin maddesinin Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) tarafından “çığır açan tedavi” olarak nitelenmesi, ribosiklibin (LEE011)’in ileri evre meme kanserinde yeni bir tedavi seçeneği potansiyeli taşıdığını ortaya koyuyor.

FDA’nın yaptığı değerlendirme; letrozol ile birlikte kullanıldığında bu maddenin, daha önce ileri evre hastalık için bir tedavi görmemiş postmenopozalHR+/ HER2- ileri evre meme kanserli kadınlar üzerindeki etkisini inceleyen Faz III MONALEESA-2 çalışmasının pozitif sonuçlarını temel alıyor.1 Araştırmanın sonuçları yakın zamanda gerçekleşecek bir tıp kongresinde sunularak; ABD, Avrupa ve diğer ülkelerde bu endikasyonun kullanımına yönelik yeni düzenlemelere temel oluşturacak.

Novartis Onkoloji Türkiye Genel Müdürü Pınar Üstündağ, konuya dair şunları söyledi: “Tedavideki gelişmelere rağmen ileri evre meme kanseri nedeniyle halen çok fazla kadın hayatını kaybediyor. Novartis’in bu çalışmasının FDA tarafından “çığır açan tedavi” olarak değerlendirilmesi, LEE011’in ileri evre meme kanseri hastalarına yeni umutlar vadedebileceğini gösteriyor. HR+/HER1- ileri evre meme kanseri ile yaşayan kadınlara yeni tedavi seçeneklerini en kısa sürede sunmak için FDA ve ileri evre meme kanseri topluluklarıyla yakın işbirliği içerisinde çalışmaya devam edeceğiz.”

 

İleri evre meme kanseri hakkında

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Pfizer/BioNTech aşısıyla ilgili müthiş sonuç: Yüzde 96 etkili

Erken evre meme kanserli hastaların yaklaşık üçte biri daha sonra metastatik hastalık gelişimine maruz kalıyor.2 Metastatik meme kanseri, hastalığın en ciddi biçimi olarak tanımlanıyor ve kanser; beyin, kemik ya da karaciğer gibi farklı organlara yayıldığında oluşuyor.3

İleri evre meme kanseri; metastatik meme kanseri (dördüncü evre) ve lokal olarak ilerlemiş meme kanserini (üçüncü evre) ifade ediyor.3 İleri evre meme kanserli kadınların sağ kalım oranları, hastalığın erken dönemine maruz kalan kadınlara kıyasla daha düşük. Üçüncü evre  meme kanserinin beş yıllık göreceli sağ kalım oranı %72 iken, metastatik (dördüncü evre) meme kanserinin oranı yaklaşık %22 civarında.4

 

Novartis Onkoloji hakkında

Novartis, hastaların ve toplumların evrilen ihtiyaçlarına hitap eden yenilikçi sağlık çözümleri sunmaktadır. İsviçre, Basel merkezli Novartis, yenilikçi ilaçlar, göz bakımı ve maliyet tasarruflu jenerik farmasötik ihtiyaçlarını en iyi şekilde karşılayan geniş kapsamlı bir portföy sunmaktadır. Novartis, söz konusu alanlarda önde gelen konumlara sahip tek küresel firmadır. Grup, 2015 yılında 49,4 milyar ABD doları tutarında net satış gerçekleştirmiş, Grup çapında 8,9 milyar ABD doları (eksiltme ve amortisman harcamaları hariç tutulduğunda 8,7 milyar ABD doları) tutarında Ar-Ge gerçekleştirilmiştir. Novartis Grup şirketleri yaklaşık 119.000 tam zamanlı eşdeğeri çalışana sahiptir. Novartis ürünleri tüm dünyada 180’den fazla ülkede bulunmaktadır. Daha fazla bilgi için: http://www.novartis.com

www.novartisonkoloji.com.tr

 

Referanslar:

  1. Novartis Data on File.
  2. O’Shaughnessy J. Extending survival with chemotherapy in metastatic breast cancer. The Oncologist. 2005;10(Suppl 3):20–29.
  3. http://www.cancer.org/cancer/breastcancer/detailedguide/breast-cancer-staging. 10 Mayıs, 2016.
  4. http://www.cancer.org/cancer/breastcancer/detailedguide/breast-cancer-survival-by-stage. 7 Temmuz, 2016.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Pfizer/BioNTech aşısıyla ilgili müthiş sonuç: Yüzde 96 etkili

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Yorum yazmak için giriş yapmalısın