DOLAR 15,7529 1.32%
EURO 16,6488 2.4%
ALTIN 925,501,61
BITCOIN 4834724,72%
Adana
24°

PARÇALI AZ BULUTLU

17:01

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

Numaradan Anayasa Yapıcılar 

ABONE OL
20 Eylül 2014 08:02
0

BEĞENDİM

ABONE OL

31 Aralık 2011 günü alınan karar gereğince 1 Ocak 2012 de başlatılan anayasa yapma süresi, 31 Aralık 2012 de bitmişti. ”Uzatma olsun” dediler, süreyi uzattılar. Yazık ki, uzata uzata uzatmanın sınırına varamadılar. Durmadan uzatıyorlar, toplumlara iş yapıyormuş görüntüsü veriyorlar.

Meclis’te üyesi bulunan dört parti, artık sonuca yaklaşılıyor hissini millete veriyorsalar da, ortaya döktükleri önerilerle, hiç de öyle bir şey olmayacağını belli ediyorlar.

AKP, CHP, MHP ve BDP anayasa taslaklarında, Türkiye’yi ‘cumhuriyet’ olarak tanımlanmasını istemişler.

Krallık, padişahlık, şahlık v.s. biçiminde tanımlama güçleri olabilir miydi acaba?

Yıllarca alehinde bulundukları Kenan Evren de yaptırdığı anayasayı ‘cumhuriyet’ olarak tanımlatmıştı. Ama onun anayasasından ”milli iradeyi yok sayan” diye şikayet edildi hep. Eğer bu dört parti ciddi ise, tanımladıkları cumhuriyet’in milli iradeyi yok sayan mı, yoksa yok sayanı yok sayan mı olacağını belirtmeliler.

Meclis’teki dört parti, anayasa taslaklarında cumhuriyetin nitelikleri arasında, ‘insan haklarına dayanan’ ifadesini koymuşlar. Öyle bile olsa, insanın üstündeki güce sahip olanların hakları karşısında, insan olduklarını unutabilirler. Anayasa maddesi olarak benimsedikleri, demokratik, laik ve sosyal hukuk devleti kavramını, sıkıştıklarında, insan haklarını bastırmaya niyetlilerin anlayışında uygulayabilirler. Kenan Evren’in deklare ettiği cumhuriyetin nitelikleri de aynen böyle ya!.. Burada huzur bozulmasının sebebi, Anayasa’nın ‘Atatürk milliyetçiliği’ ilkesine verilip, bu ilke kaldırılmış olsa bile, ‘Erdoğan milliyetçiliği’ adı altında, bal gibi her çeşit zulmün kapısı açılabilir.

Neden mi?..

AKP’lilerin, kendi dediklerini, kendi yazdıklarını kendilerinin bile anlama kabiliyetleri yoktur da ondan. Hem sonra unutmayalım; AKP’liler kaç yıldır ‘terör uzantısı’ bildirdikleri BDP’yi yüzseksen derece dönüşle ‘cici uzantısı’ durumuna getiriverdiler.

AKP, hazırladığı anayasa taslağında, devletin bütünlüğüne vurgu yapmış, ”Türkiye devleti ülke ve millet olarak bölünmez bir bütündür” demiş. Kenan Evren de Anayasa’ya aynı ifadeleri koydurmuş, ülkenin birliğini ve bütünlüğünü bütün dünyaya deklare etmişti. O’nu beğenmeyenlerin ülkeyi bölmeye çalıştığını, Güneydoğu’dan bir parça koparmak istediklerinden yine bütün dünya haberdar oldu. Yakın zaman önce bölmeyi kafalarına koyanlar, şimdi bölünmez bütünlüğü dile getiriyorlarsa, ya yalan söyleyip milleti aldatıyorlar, ya da Kenan Evren anayasasının bölünmezlik diktesi karşısında alçalmışlığı kabul ediyorlar.

Partilerin anayasa taslaklarında kanunların anayasaya aykırı olamayacağı öngörülmüş, bayrağın, şekli kanunda belirtilen beyaz ay yıldızlı bayrak olacağı ileri sürülmüş. Yani, anayasanın bir maddesi, kanuna aykırı olamayacağı deklare edilmiş. Nasıl oluyor bu? Kanunların anayasaya aykırı olamayacağı söylenirken, anayasanın bir maddesinin geçmişte çıkarılmış bir kanuna aykırı olamayacağı nasıl deklare ediliyor?

Son söz: Çalışmaya Meclis’in dört partisince ‘Ayayasa Yapım Süreci’ deniyor ya… bu, aslında, numaradan anayasa yapım süreci.

İbrahim Faik Bayav

 

Bu makale 7 Nisan 2013 tarihinde yayımlanmıştır.


    Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


    HIZLI YORUM YAP

    Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.