LÜTFEN!
GEÇİRDİĞİMİZ BU ZOR GÜNLERDE YAŞAMAK VE YAŞATMAK İÇİN EVDE KAL TÜRKİYE'M!

Nurullah Pazar’dan Kurban Bayramı Mesajı

Nurullah Pazar’dan Kurban Bayramı Mesajı

Yesevi Ocakları Teşkilatlardan sorumlu Genel Başkan Yardımcısı ve DESK Din-Bir-Sen Seyhan Başkanı Nurullah PAZAR Kurban Bayramı vesilesiyle bir mesaj yayınladı.

Genel Başkan Yardımcısı Nurullah PAZAR mesajında şunları söyledi.

Değerli kardeşlerim İslam dinimizde sene içerisinde iki tane dini bayramımız vardır. Bunun birincisi Ramazan Bayramı, diğeri de Kurban Bayramıdır. Ramazan Bayramımızı Rabbimize şükürler olsun ki huzur içerisinde güzel bir şekilde geçirdik. İnşallah Rabbim kısmet ederse Kurban Bayramımızı da 11 Eylül Pazartesi günü idrak edeceğiz.

Kurban Bayramımız hem bayram olması açısından hem de Rabbimize karşı kulluk görevlerimizi yerine getirme açısında da çok önemli bir ibadettir. Onun için bazı önemli hususlara değinmek istiyorum diyen Başkan Nurullah PAZAR sözlerine şöyle devam etti;

Bu Bayramda çok dikkatli olmak gereklidir. Özellikle Kesmek için aldığımız kurbanlık hayvanların kusursuz olmaları esastır. Kurbanımızın tümüyle bu ibadet için uygun olduğuna dikkat edilmelidir. Bundan dolayı almış olduğumuz hayvanlar iyice incelenmeli, araştırılmalı ve ondan sonra alınmalıdır .

Peki Kurban nedir?

Kurban, kurban bayramı günlerinde ibadet niyetiyle belli hayvanlardan birini keserek yapılan bir ibadettir..

Kurban, Allah Tealâ’nın ihsan buyurduğu varlığa bir teşekkürdür. Allahü Tealaya yakınlaşmaktır,hamd etmektir, şükretmektir. Kurban, insanın Allah’a yaklaşmasına ve O’nun rızasını kazanmasına vesile olan bir ibadettir. Kurban”kelimesinde bu mana vardır. İnsan kurban kesmekle İbrahim (a.s.) gibi Allah’a ve O’nun emirlerine bağlılığını, gerekirse O’nun rızasını kazanmak için her fedakârlığa katlanacağını göstermiş olur. Bu günlerde neler yapılmalı şöyle bir hatırlayalım diyen Yesevi Ocakları Genel Başkan Yardımcısı Nurullah PAZAR sözlerine şöyle devam etti;

Dinimizde Allah’a ibadetten sonra anne ve babaya saygı ve iyilik emredilmiş, onlara karşı “öf” demek dahi yasaklanmıştır. Bunu göz önünde bulundurarak Öncelikle Annemizin-babamızın ellerini öpüp hayır dualarını almalıyız.. Daha sonra Akraba ve komşularla tebrikleşerek, karşılıklı sevgi ve saygı duyguları aktarılmalı, karşılaştığımız herkesle selâmlaşarak tebrikleşmeliyiz. Tanıdıklarımızı ziyaret ederek hatırlarını sormalı ve gönüllerini almalıyız. Çevremizdeki yoksullara ve bakıma muhtaç çocuklara yardım ellerimizi uzatmalı, onların da bayram sevinci yaşamalarını sağlamalıyız. Bizden hayır dua bekleyen ölülerimizin mezarlarına giderek onlara dua etmeli, ruhları için hayır ve hasenatta bulunmalıyız.

Bu duygu ve düşüncelerle halkımızın Kurban bayramını tebrik ediyor, mübarek bayramımızın ülkemize, İslâm alemine ve bütün insanlığa iyilik ve hayırlar getirmesini, daha nice bayramlara sağlıkla, huzurla erişmemizi Cenâb-ı Hak’tan niyaz ediyorum. Rabbimiz yaptığımız ibadetleri ve keseceğimiz kurbanları rızasına muvafık eylesin.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Yorum yazmak için giriş yapmalısın