DOLAR 17,2711 0.29%
EURO 17,6066 0.3%
ALTIN 967,590,52
BITCOIN 3582062,79%
Adana
32°

PARÇALI AZ BULUTLU

20:47

AKŞAM'A KALAN SÜRE

“O santrali aynı yere yapacağız”
126 okunma

“O santrali aynı yere yapacağız”

ABONE OL
27 Aralık 2014 18:43
“O santrali aynı yere yapacağız”
0

BEĞENDİM

ABONE OL

yirca3

Danıştay 6. Dairesi, Kolin Termik Santralı için Bakanlar Kurulu’nun verdiği acele kamulaştırma kararını esastan iptal etti. Bu karara rağmen AKP’den Yırca’ya santral kurmakta kararlı olan Kolin şirketine destek açıklamaları sürüyor.

Manisa’nın Soma İlçesi ve çevresinde 60 bin zeytin ağacının dikilmesini öngören, Kolin Şirketler Grubu’na bağlı Hidro-Gen A.Ş. ile Soma Belediyesi ve Ziraat Odası arasında imzalanan protokoller uyarınca ilk zeytin fidanları, Avdan Mahallesi Kurtyeri mevkisindeki tahsisli arazide törenle toprakla buluşturuldu.

7 Kasım’da santral yapacağı alanda 6 bin 666 zeytin ağacını kesen Kolin’e destek veren AKP Manisa Milletvekili Recai Berber, “Bu santral Soma’ya ve aynı yere yapılacak” dedi.

Soma’nın Yırca Mahallesi’nde, termik santral yapılması için Bakanlar Kurulu’nun aldığı acele kamulaştırma kararının yürütmesi geçen 7 Kasım’da Danıştay tarafından durduruldu. Ancak, Kolin Şirketler Grubu, yürütmeyi durdurma kararından saatler önce buradaki 6 bin 666 zeytin ağacını kesti. Danıştay, son olarak acele kamulaştırma kararının esastan iptaline karar verdi. Bu karar çevreciler ile Yırca’daki köylüleri sevince boğdu. Tüm bu gelişmelerin ardından Kolin Şirketler Grubu, daha önce dikmeyi taahhüt ettiği 60 bin zeytin ağacı için çalışmalara bugün başladı.

Aşağı Avdan Mahallesi, Kurtyeri Mevkisi’ndeki belediye ait 80 dönümlük alanda ilk etapta 150 fidan dikildi. İlk etap kapsamında toplam 2 bin 500 fidanın daha dikileceği bildirildi.

“SANTRAL VE ZEYTİN ARASINDA SEÇİM YAPMA NOKTASINDA OLMADIK”

Kolin Şirketler Grubu Enerji Başkanı Murat Zekeriya Aydın, törendeki konuşmasında, hiçbir zaman maden, santral ve zeytin arasında herhangi birini seçme veya öteleme noktasında olmadıklarını söyledi. Termik santral ihalesini kazanınca, çevreye uyum bakımından dünyada emsal gösterilecek, Türkiye ‘de de ilk olacak yüksek teknoloji ürünlü santral yatırımını kazandırmayı Soma ve ülkeye kazandırmayı hedeflediklerini belirten Aydın, 1 milyar dolarlık yatırımla projenin hayata geçirilmesiyle inşaat boyunca 2 bin, santralin çalışacağı 30 yıl boyunca da bin kişiye istihdam sağlayacaklarına dikkati çekti.

“Hiçbir zaman, zeytincilik ve santral yatırımı arasında tercih yapma noktasında olmadık, eş zamanlı olarak ikisinin de geliştirilebileceği inancıyla projelerimizi geliştirdik” ifadesini kullanan Aydın, bu doğrultuda, santral sahasında bulunan zeytin ağaçlarının 10 katı anlamına gelen 60 bin fidanı, çok daha sağlıklı gelişim gösterecekleri uygun ortamlarda dikmeyi taahhüt ettiklerini kaydetti. Aydın, istihdamın, Soma’nın en büyük sorunu olduğunu vurgulayarak, “İstihdam sıkıntısını aşabilmek için bu ve benzeri projeler, bir an önce hayata geçirilmeli. Bin 500 kişinin işsiz kalması, binlerce kişinin bundan etkilenmesi, kişisel menfaatleri bakımından belli azınlığa fayda sağlıyor olabilir. Bu yatırımları durdurmak belli kişilerin menfaatine gelse de Soma ve ülkenin menfaatine değildir” diye konuştu.

“NE ZEYTİN AĞACI NE DE BU YATIRIMDAN VAZGEÇECEĞİZ”

AKP’li Manisa Milletvekili Recai Berber ise, “Türkiye’nin ekonomisine büyük katkı sağlayacak olan ve Soma’ya yapılması kararlaştırılan termik santral alanındaki zeytin ağaçları kesildi. Muhalefet partisi ve nereden geldikleri belli olmayan güçler sanki burada çok önemli konular varmış gibi vatandaşları kışkırttılar. Bizi zeytin ağacı düşmanı olarak gösterdiler. Bizim dönemimizden önce Türkiye genelinde dikilen zeytin ağacı ile şu andaki zeytin sayısında çok büyük fark var. Ayrıca muhalefet partilerin yapmış olduğu kışkırtıcı olaylara vatandaşlarımız inanmıyorlar. Akhisar-Soma arası ve Gemlik-İstanbul arası yapılmakta olan yol esnasında yine binlerce zeytin ağacı sökülüp, başka yerlere dikildi. O zaman muhalefet partisi neredeydi? Biz artık muhalefet partisinin ve bu güçlerin bu tür tahriklerine kapılmıyoruz. Bu santral Soma’ya ve aynı yere yapılacak. Vatandaşlarımızı da şimdiye kadar mağdur etmedik, şimdiden sonra da mağdur etmeyeceğiz. Kolin büyük bir firma. Hepimizin de gördüğü gibi kesilen 6 bin 666 ağacın yerine 60 bin zeytin fidanı dikiyorlar ve ihtiyaç duyulduğu takdirde bu sayının daha da artacağını belirtiyorlar” dedi.

Milletvekili Berber, “İnsanımıza, toplumumuza fayda sağlayacak, ülkemizi daha ileri noktalara taşıyacak her türlü yatırımın önündeki engeli kaldıracağız ama ne zeytin ağacından ne de bu yatırımlardan vazgeçmeyeceğiz. Manisa ve çevresindeki zeytinlerimizi Türkiye’de bir marka haline getireceğiz. Türkiye’yi zeytinde birinciliğe taşıyacağız” diye konuştu.

AKP Manisa Milletvekili Uğur Aydemir de “AK Parti iktidarları olarak geldiğimiz günden itibaren 3 milyar fidanı toprakla buluşturduk. Sadece Manisa’da 53 milyon fidan diktik. İktidara geldiğimiz günde 80-90 milyon olan zeytin ağacı şimdi 170 milyona taşındı. Manisa, zeytinde Türkiye’nin başkenti. Türkiye’nin zeytininin yüzde 70′ini Manisa’mızda üretiyoruz. Bu 60 bin zeytinle birlikte başkent olma yolunda kendimizi pekiştireceğiz” dedi

“60 BİN FİDANIN DİKELECEK OLMASI GÜZEL”

Soma’da yatırımı düşünülen termik santralin ülke ekonomisi açısından önemli olduğunu belirten Soma Kaymakamı Bahattin Atçı da, “Ancak bu yatırımlar yapılırken mutlaka doğayı gözeten bir anlayışla yaklaşmamız gerektiğine inanıyoruz. Mümkünse hiç ağaç kesmeden bunları yapmamız gerekiyor. Mutlaka ağaç kesilmesi gerekiyorsa da bu şekilde telafi edilecek projeler ile uygulamak lazım. 60 bin zeytin fidanının dikiliyor olması güzel bir gelişme” dedi.
Soma Belediye Başkanı AKP’li Hasan Ergene de dikilecek 60 bin fidanla termik santralin olumsuz etkilerinden uzak noktalarda zeytinciliği başlatmış olduklarını söyledi.
Konuşmaların ardından yağan yağmura rağmen temsili olarak protokol üyeleri tarafından ilk etapta dikilecek 2 bin 500 zeytin fidanından 150′si toprakla buluşturuldu.


    Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


    HIZLI YORUM YAP

    Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.