Obezite yürüyüş şeklini bozuyor

Obezite yürüyüş şeklini bozuyor

Üsküdar Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Defne Kaya, yaptığı yazılı açıklamada, obeziteyi, vücutta sağlığı bozacak ölçüde aşırı yağ birikmesi olarak tanımladı.

Fazla kilonun vücutta kireçlenmeyi tetiklediğini, kas ve yumuşak dokuda yapısal değişikliklere neden olduğunu, topuk, ayak bileği, diz, kalça ve bel bölgesinde sürekli ağrılara yol açtığını ifade eden Kaya, “Eklem etrafında biriken fazla yağ, dokunun hareket kaybetmesine de sebebiyet veriyor” ifadelerini kullandı.

Kaya, obez kişilerin yürüyüşünde normal kilolulara oranla ciddi değişiklikler gözlemlendiğini vurgulayarak, şu bilgileri verdi:

“Yapılan çalışmalar, obez kişilerin adım aralığının kısalırken, yürüme hızı ve tek bacak üzerinde durma süresi ile bacağa yüklenme miktarının arttığını göstermektedir. Yürüme sırasında veya ayakta yapılan aktivitelerde obez kişilerin ayak tabanına binen yükte ciddi artış olduğu bilinmektedir. Fazla kilo ve hareketsizliğe bağlı gelişen bu bozuk yürüyüş tipi, kas, kıkırdak, eklem yapılarının olumsuz etkilenimi ve ağrılar, kişileri fiziksel aktivite önerilerini gerçekleştirilemeyecek hale dönüştürmektedir.”

Kaya, obezite tedavisinde egzersiz ve yürüyüşün diyet kadar önemli olduğunu aktardı. Doğru yürüme şekli hakkında da bilgi veren Kaya, şunları kaydetti:

“Sırtınız dik olsun. Kambur durmayın. Yürüyüş sırasında gövdenizin öne ya da arkaya doğru eğilmediğinden emin olun. Yürürken sürekli ayaklarınıza bakmayın. Gözleriniz, yaklaşık 20 adım ilerideki bir mesafede olsun. Dirsekleriniz 90 derece bükülü ve parmaklarınız kapalı pozisyondayken kolunuzu hafif sallayarak yürüyün. Büyük adım atmaktan kaçının. İlk başlarda 5 dakikada 300 ile 500 arasında adım atmak size ideal bir yürüyüş temposu sağlayacaktır.”

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Yorum yazmak için giriş yapmalısın