Obezlerin kalbi daha dayanıklı!

Obezlerin kalbi daha dayanıklı!

Obezlerin kalbi daha dayanıklı!

Kilo sorunu olanlara iyi haber

Obezler kalp hastalıklarını kilolu olmayanlara göre daha hafif atlatıyor.

İngiltere’de yapılan bir araştırma, sağlık durumlarının genelde kötü olduğu bildirilmesine rağmen obezlerin kalp hastalıklarını, kilosu normal olanlara göre daha hafif geçirdiğini ortaya çıkardı.

BBC’nin haberine göre Londra Üniversitesi’nin yaptığı araştırmada 4 bin 400 hastanın durumu incelendi. Londra Üniversitesi ekibi, araştırma çerçevesinde İngiltere ve İskoçya’daki sağlık anketine katılan hastaların sağlık durumunu inceledi.

Önerilere uymayanlar bile

Araştırma sonucunda, obez kalp hastalarının önlerindeki yedi yıl içinde ölme olasılığının, kilosu normal olan kalp hastalarına oranla daha az olduğu ortaya çıktı.

Sağlıklı yaşam önerilerine kulak asmayan obez hastaların bile ölüm riski, kilosu normal olan, ancak sigara içen ve fazla hareket etmeyen kişilere göre daha düşük. Yine de doktorlar, sonuçların obez hastaların daha sağlıklı olduğu şeklinde yorumlanmaması gerektiğini vurguluyor.

Uzmanlar hastalara kesinlikle kilo almaları gibi bir tavsiyede bulunmayacaklarını da belirtiyorlar.

Spor ve sigara faktörü

Araştırmacılar ayrıca haftada en az bir kez spor yapan ve sigara kullanmayan hastaların kiloları ne olursa olsun, ölüm riskinin alazdığına dikkat çekiyor.

Bu obezitenin kalp hastalıklarını engellediğini ortaya çıkaran ilk araştırma değil. Bu duruma dikkat çeken İngiliz Kalp Vakfı’ndan June Davison, araştırmada hastaların yağ oranını gösteren Vücut Kitle Endeksi’nin ölçüldüğünü kaydederek, sağlık risklerini değerlendirirken, bu yağın depolandığı bölgelere dea yrıça bakılması gerektiğine dikkat çekiyor.

June Davis’e göre “bel civarında oluşan aşırı yağlanma, vücudun sağlık için risk oluşturan toksik maddeler üretmesine yol açıyor.”

Egzersiz faktörü etkili

Londra Üniversitesi’nin araştırmasında edilen sonuçta, doktorların aşırı kilolu hastalara daha yoğun bir tedavi uygulamasının etkili olabileceği de düşünülüyor. Ancak kalp hastalığı riski yaratan unsurlar arasında sayılan aşırı kilo, ya da obezitenin hastalığın daha hafif geçmesine yardımcı olabileceği çelişkisi ilk kez ortaya çıkmıyor. Bunun obez hastaların kilolarına rağmen daha fazla egzersiz yapmalarından kaynaklanmış olabileceği düşünülüyor. Araştırmanın bulgularını değerlendiren İngiliz Kalp Vakfı’ndan uzmanlar sadece obezitenin değil, yağın vücudun neresinde depolandığının önemli olduğunu vurguladı.

Uzmanlar araştırmayla elde edilen bulguların obeziteyi teşvik olarak algılanmamasını da istedi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Yorum yazmak için giriş yapmalısın