DOLAR 17,9655 0.12%
EURO 18,4653 -0.41%
ALTIN 1.036,230,36
BITCOIN 428434-3,14%
Adana
34°

PARÇALI AZ BULUTLU

17:05

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

Öfkeniz Yüzünden Kalbinizden Olmayın
74 okunma

Öfkeniz Yüzünden Kalbinizden Olmayın

ABONE OL
18 Haziran 2019 20:36
Öfkeniz Yüzünden Kalbinizden Olmayın
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Kontrol edilemeyen öfke patlamalarının uzun vadede aile, iş hayatı ve ilişkileri olumsuz yönde etkilediğine değinen Uzman Psikolog Ayça Aktaç, “Bunun sonucunda da kişilerde hipertansiyon ya da kalp hastalıkları gibi ciddi sağlık sorunları baş gösterebilir” dedi.

ÖFKELENMEK TAMAMEN NORMALDİR

Öfke öncesinde hayal kırıklığı, korku, anlaşılmama, reddedilme gibi birincil duygular olduğunu anlatan Uzm. Psikolog Aktaç, “Kötü bir davranışa maruz kaldığımızda ya da haksızlığa uğradığımızda öfkelenmek tamamen normal olsa da, öfkemizi kendimize ya da çevremizdekilere zarar verecek şekilde ifade ettiğimiz zaman öfke bir sorun haline geliyor” ifadelerine yer verdi.

ÖFKELENMEMEK SAĞIKLI DEĞİLDİR

Öfke yönetiminin öfkeyi bastırmak olarak algılandığını ancak hiç öfkelenmemenin sağlıklı bir hedef olmadığını söyleyen Aktaç, “Öfke, diğer duygularımız gibi normal bir duygudur ve ne kadar bastırmaya çalışırsak çalışalım ortaya çıkacaktır. Bu nedenle, öfke kontrolünün asıl amacı öfke duygularını bastırmak ya da inkar etmek değil, duyguların arkasındaki mesajı anlamak ve kontrolü kaybetmeden sağlıklı bir şekilde ifade etmektir. Öfkemizi kontrol etmeyi ve uygun şekilde ifade etmeyi öğrenmek ise; daha iyi ilişkiler kurmamıza, hedeflerimize ulaşmamıza ve daha sağlıklı ve daha doyurucu bir yaşam sürmemize yardımcı olacaktır” ifadelerine yer verdi.

ÖFKE NASIL KONTROL EDİLİR?

Uzm. Dr. Aktaç, öfke kontrolü ile ilgili 3 ipucu verdi:

1. KAYNAĞINI ANLAMAYA ÇALIŞIN
Öfkenizi uygun şekilde ifade etmek için öncelikle gerçekte ne hissettiğinizi anlamaya çalışın. Öfkenizin ikincil bir duygu olduğunu aklınızda tutumanız önemli. Öfkenizin arkasında utanç, hayal kırıklığı, acı veya kırılganlık gibi diğer birincil duygular mı var? Bir çok durumda gösterdiğiniz duygusal tepki öfke ise öfkeniz gerçek duygularınızı maskeliyor olabilir.

2. TETİKLEYİCİLERİN FARKINDA OLUN
Öfke, aynı zamanda fiziksel bir tepki olduğu için vücudumuz bazı uyarı sinyalleri göstermeye başlar. Öfkenin artmaya başladığına dair kalp atışının hızlanması, hızlı nefes alma gibi işaretleri takip etmek kontrolden çıkmadan önce öfkeyi yönetmek için adımlar atmanıza izin verir. Diğer bir yandan, öfkenize dış faktörlerin neden olduğunu düşünebilirsiniz. Örneğin, trafikte diğer sürücülerin hatalı davranışları gibi. Ancak bizi öfkelendiren yaşadığımız olaylar değil, bu olaylar hakkındaki düşüncelerimiz, yorumlarımız ve değerlendirmelerimizdir. Öfke yaratan düşüncelerimiz çoğu zaman işlevsiz, gerçek dışı düşüncelerimizden kaynaklanır. Bu nedenle, öfkenize neden olan düşüncelerinizi fark etmeye çalışın.
3. DAHA FARKLI BİR YOL BULUN
Öfkelendiğiniz durumlarda duygularınızı sağlıklı şekilde ifade etmek oldukça önemlidir. Öfkenizin giderek arttığını fark ederseniz, kendinize “Gerçekte neye kızgınım” sorusunu sorun. Öfkenizin gerçek kaynağını belirlemek hissettikleriniz hakkında daha iyi iletişim kurmanıza ve çözüme yönelik davranmanıza yardımcı olacaktır.


    Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


    HIZLI YORUM YAP

    Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.